Brexit tuleb: toorid saavad Briti parlamendis absoluutse enamuse

Brexit tuleb: toorid saavad Briti parlamendis absoluutse enamuse

Konservatiivne partei võidab kindlalt Suurbritannia ennetähtaegsetel parlamendivalimistel. Uude parlamenti tagasi valitud peaminister Boris Johnson on juba teatanud, et valimistulemused annavad tooridele uued volitused Brexit ära teha.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Briti toorid saavutasid Suurbritannias toimunud erakorraliste üldvalimiste tulemusel parlamendis absoluutse enamuse — 326 kohta, mis avab tee takistusteta Brexitile. Häälte lugemine jätkub.

Valimised said poliitilise kriisi tulemuseks Suurbritannia eelseisva Euroopa Liidust väljaastumise tõttu. Konservatiivid püüavad Brexiti teoks teha 31. jaanuaril, liberaalid pooldasid ELi liikmesuse säilitamist, leiboristid lubasid korraldada uue referendumi. Kella 5.05 (Moskva aja järgi 8.05) seisuga olid konservatiivid saanud 650 kohast parlamendis 327 ja leiboristid 195, teatab RIA Novosti.

Exit poll'i järgi peab Konservatiivne Partei saama 650 kohast 368 ja Leiboristlik Partei 191, kolmandal kohal on Šoti Rahvuspartei 55 mandaadiga.

Sky täpsustava prognoosi andmetel võidavad konservatiivid üldvalimiste tulemuste kohaselt 358 kuni 368 kohta (55–57%) ja leiboristid 192 kuni 202 kohta. Nii saab Konservatiivne Partei praegustel valimistel prognooside järgi parlamendis absoluutse kohtade enamuse.

Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Suurbritannia peaminister Boris Johnson

Valimistulemused annavad Konservatiivsele Parteile "tugeva uue mandaadi" Brexiti elluviimiseks, teatas parlamenti tagasi valitud peaminister Boris Johnson.

"Tundub, et Konservatiivne Partei saab tugeva uue mandaadi selleks, et Brexit ellu viia, riik ühendada ja seda edasi viia," ütles Johnson.

Kui prognoosid osutuvad õigeks, saab Johnsonit nimetada kõige edukamaks Briti peaministriks alates 1980. aastate lõpust, Margaret Thatcheri aegadest, kes oli tema õpetaja ning üks poliitilistest iidolitest.

"Suure võidu" puhul parlamendivalimistel õnnitles Briti peaministrit Boris Johnsonit USA president Donald Trump.

"See näeb välja nagu suur võit Borisi jaoks Ühendkuningriigis!" kirjutas Trump Twitteris.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel teatas, et ootab kiireimat hääletamist Suurbritannias Brexiti leppe üle.

"Ma tahaksin õnnitleda Boris Johnsonit võidu puhul. Me ootame, et väljaastumisleping pannakse hääletusele niipea kui võimalik," kirjutas ta Twitteris.

Michel lisas, et Euroopa Liit on valmis läbirääkimisteks kaubandusleppe sõlmimiseks Suurbritanniaga pärast Brexitit, mis oli varem edasi lükatud maksimaalselt jaanuari lõppu.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson saatis Euroopa Liidu Ülemkogu juhile Donald Tuskile kirja, milles palus Brexiti edasilükkamist kolmeks kuuks - kuni 31. jaanuarini 2020.

Ühendkuningriigi parlament kiitis 19. oktoobril häälteenamusega heaks seadusemuudatuse, mis ei luba EL-ga uut lepingut heaks kiita enne, kui kõik Brexiti jaoks vajalikud seadused on vastu võetud.

Seega seadsid parlamendiliikmed Johnsoni vajaduse ette pöörduda Brüsselisse taotlusega Ühendkuningriigi "lahutus" Euroopa Liiduga edasi lükata. Ühendkuningriigi valitsusjuht kinnitas alamkoja otsusele reageerides, et ta ei küsi Brüsselilt edasilükkamist.

Suurbritannia pidi Euroopa Liidust lahkuma hiljemalt 29. märtsil 2019. Euroopa Liidust lahkumine otsustati 2016. aasta juunis toimunud rahvahääletusega, kus lahkumist toetas 51,89% osalenutest. 

Lugege lisaks: 

Tagid:
parlamendivalimised, Suurbritannia, Boris Johnson, poliitika, Brexit
Teema:
Lõputu Brexit (82)
Samal teemal
Lõputu Brexit
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega