Seniitraketikompleksid S-400

"Piits ilma präänikuta": Venemaa ekspert USA surveavaldusest Türgile S-400 pärast

(Uuendatud 16:12 22.11.2019)
Ameerika Ühendriigid on teinud Türgile ettepaneku "hävitada või tagastada" seniitraketikompleksid S-400 või "nendest lahti saada". Kas Ankara selle peale välja läheb?

TALLINN, 22. november — Sputnik. Türgi peab Vene päritolu seniitraketikompleksidest S-400 lahti saama, teatas USA Riigidepartemangu kõrge esindaja. Kas Ankara selle peale välja läheb, sellest rääkis raadio Sputnik eetris sõjateaduste doktor Konstantin Sivkov.

"S-400 tarned on vastuvõetamatud ja toovad kaasa sanktsioonide riski. Tõsi küll, (sanktsioonide kehtestamise — toim) aeg ei ole (Ameerika vastastele sanktsioonidega vastuseismise seaduse — toim) CAATSA järgi paika pandud ega täpselt teada. Võib veel palju rääkida sellest, kus sanktsioonid tulevad ning kui laiad ja sügavad sanktsioonid Türgile kehtestatakse," tsiteerib avalduse teksti RIA Novosti.

"Türgil on vabadus teha manööver, et istuda tagasi läbirääkimiste laua taha. Nad teavad, et selleks, et kõik korda läheks, peavad nad S-400 hävitama või tagastama või muul viisil nendest lahti saama. Samas ei ole me sugugi jätnud neid ilma võimalusest soetada Patriotide patarei, mis vastab nende õhutõrjevajadustele," lisas ametnik.

Varem on USA president Donald Trump oma Türgi kolleegi Recep Tayyip Erdoğani Washingtoni-visiidi käigus teatanud, et loodab S-400 soetamisel tekkinud olukorra "lahenemisele".

"Türgi on võtnud kursi relvasüsteemide mitmekesistamise poole, et mitte sõltuda täielikult USAst. Türgi ise relvi ei tooda, tema relvastusse kuuluvad Saksa tankid on vananenud, aga uusi ei anta. Türklased ei usalda ei NATOt tervikuna ega Euroopat, mistõttu on nad sunnitud minema mitmekesistamise teed. See (USA surveavaldamine Türgile — toim) võib lõppeda sellega, et surve edasisel tugevdamisel jääb NATO üldse Türgist ilma," ütles Konstantin Sivkov.

Samal ajal on NATO ja USA tema sõnul Türgist huvitatud, muuhulgas tema geograafilise asendi pärast.

"Mitte Türgi ei sõltu USAst, vaid USA sõltub Türgist. Türgi võib kätte võtta ja USA sõjaväelased İncirlikist ja muudest baasidest välja ajada ning üldse NATOst välja astuda. Siis kaotab NATO oma lõunatiiva ja USA taandub sõjalis-poliitilises mõttes Iisraeli rannikule. Aga relvatarnetes võib Türgi ümber orienteeruda Venemaale. USA teeb panuse piitsale präänikut pakkumata. Aga Türgi ei ole selline riik, keda saab kamandada," märkis Sivkov.

Uusimate Vene õhutõrjesüsteemide S-400 tarned, mis tekitasid kriisi Ankara ja Washingtoni suhetes, algasid juuli keskel. Erdoğani sõnul võetakse S-400 täielikult kasutusele 2020. aasta aprillis. USA on nõudnud, et Türgi loobuks tehingust ja ostaks selle asemel Ameerika komplekse Patriot ähvardades vastasel korral edasi lükata või tühistada hävitajate F-35 müügi Türgile ja kehtestada sanktsioonid. Ankara on keeldunud tegemast järeleandmisi.

Lugege lisaks: 

Tagid:
relvastus, Patriot, S-400, USA, Türgi
Teema:
Relvastus (196)
Samal teemal
Relvastus