USA ja Türgi presidendid tahavad S-400 küsimuse ära klaarida, illustreeriv foto

"Tõsine väljakutse" USA ja Türgi presidendid tahavad S-400 küsimuse "ära klaarida"

48
(Uuendatud 17:24 14.11.2019)
USA president Donald Trump ja Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kavatsevad küsimuse seoses S-400 tarnetega Türki ära lahendada. Ameeriklaste riigipeale on see mitmel põhjusel väga oluline, arvab ekspert.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Vene õhutõrjerelvastuse S-400 ostmine Türgi poolt sünnitab väljakutseid Washingtoni ja Ankara suhetele, teatas USA riigipea Donald Trump ühisel pressikonverentsil Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga.

Samas väljendasid riigipead kavatsust tolle lepinguga seotud küsimused läbi arutada ja lahendada. "Me arutame seda järjepideval alusel, arutasime täna ja arutame ka tulevikus," tsiteerib Trumpi RIA Novosti.

USA president lisas, et nii tema kui Erdoğan on palunud kummagi riigi välisministritel ja rahvusliku julgeoleku nõunikel asuda otsekohe tööle "S-400 probleemi" lahendamiseks.

Nagu raadio Sputnik saates nentis sõjanduspolitoloog, Venemaa Plehhanovi-nimelise majandusülikooli politoloogia ja sotsioloogia kateedri juhataja Andrei Koškin, on Türgi poolt S-400 ostuga seotud olukord tõsiseks väljakutseks USA-le.

"Ennekõike sai selleks katse hirmutada sanktsioonidega – need pole tulemusi andnud. Nüüd on ta võtnud risti vastupidise suuna ja püüab Erdoğaniga kokku leppida, pakkudes talle välja vägagi peibutavaid tehinguid. Tegemist on geopoliitiliselt tõsiste maadejagamistega iseäranis Süüria territooriumil," sõnas ekspert.

"Liiatigi on Trump sügavalt sukeldunud eelseisvate valimiste keerisesse ja tema jaoks on ülimalt tähtis, et suhted Türgiga areneksid selle välispoliitika kontekstiss, mida USA üles ehitab," lausus Andrei Koškin.

Venemaa uusimate õhutõrjesüsteemide S-400 tarneleping põhjustas Ankara suhetes Washingtoniga kriisiseisundi. Ameerika Ühendriigid nõudsid, et Türgi tehingust loobukst ja ostaks seeasemel ameeriklaste komplekse Patriot, ähvardades hävitajate F-35 müük Ankarale peatada või üldse tühistada ning Ameerika Ühendriikide vaenlastele sanktsioonide kaudu vastutöötamise seaduse (CAATSA) alusel sanktsioonid kehtestada.

Türgi keeldus järeleandmistele minemast. Õhutõrjesüsteemid plaanitakse täiel määral kasutusele võtta juba järgmisel kevadel.

Lugege lisaks: 

48
Tagid:
poliitika, S-400, Patriot, relvastus, USA, Türgi
Teema:
Relvastus (196)