Üle poole ameeriklastest ei tea Jugoslaavia pommitamisest midagi, illustreeriv foto

Üle poole ameeriklastest ei tea Jugoslaavia pommitamisest midagi

74
(Uuendatud 13:08 31.10.2019)
Kui Balkani riikides mälestatakse igal aastal NATO 1999. a. agressiooni ohvreid, siis uue uuringu kohaselt ei ole enam kui pool USA elanikkonnast kahekümne aasta tagusetest veristest sündmustest isegi kuulnud.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. NATO ebaseadusliku Jugoslaavia pommitamise tagajärjel, milles USA 1999. aastal juhtrolli mängis, hukkus üle kahe tuhande inimese. Enamik ameeriklasi, nagu hiljutisest küsitlusest selgus, pole aga sellest häbiväärsest etapist oma ajaloos midagi kuulnud.

Sellise järelduse võib teha prantsuse ettevõtte IFop poolt Ameerika Ühendriikides läbi viidud avaliku arvamuse küsitluse põhjal, mille tellis Sputnik News projekti "Sputnik.Arvamused" raames.

Täpsemalt, kui küsiti, kas inimesed teadsid, et 1999. aastal sooritas NATO allianss (USA, Prantsusmaa, Saksamaa jne) umbes 80 päeva jooksul õhurünnakuid Jugoslaavia – Euroopa riigi vastu – vastas enamik (54%) vastanutest eitavalt.

Nende arv, kes kakskümmend aastat tagasi toimunud sündmustest vähemalt midagi kuulnud olid, moodustas 26%, veel 20% vastanutest oli "keeruline vastata". Uuringus, mis viidi läbi 2. oktoobrist kuni 15. oktoobrini 2019, osales 11001 üle 18-aastast vastajat.

UURING VIIDI LÄBI 2.-15. OKTOOBRINI 2019
Kas te olete lugenud või kuulnud, et 1999. aastal sooritas NATO allianss (USA, Prantsusmaa, Saksamaa jne) umbes 80 päeva jooksul õhurünnakuid Jugoslaavia – Euroopa riigi vastu? Jah Ei Ei oska vastata
  26% 54% 20%

Sputnik Eesti kirjutas, et 24. märtsil 2019 möödus täpselt kakskümmend aastat päevast, mil NATO lennukid Jugoslaavia Liitvabariiki pommitama hakkasid. Nii toetas allianss Albaania separatistidest koosneva nn "Kosovo vabastamisarmee" relvastatud mässu Jugoslaavia seaduslike võimude vastu.

Operatsioon viidi läbi 10. juunini 1999 ilma ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonideta. Serbia võimude sõnul langes NATO agressiooni ohvriks umbes kaks ja pool tuhat inimest, kellest 89 olid lapsed. Vigastada sai 12,5 tuhat elanikku.

Sputnik Eesti juba tsiteeris Kaasaegse Balkani kriisi uuringukeskuse eksperdi Irina Rudneva arvamust, mille kohaselt leiavad lääneriigid igal aastal oma Jugoslaavia sõjakuritegudele uusi vabandusi – muutub ainult sõnastus. Selgitusi ühendab aga üks asjaolu – nad on kõik naeruväärsed.

Moskvas peetakse alliansi tegevust häbiväärseks plekiks, mis igavesti NATO mainele jääb. "Märgime, et Jugoslaavia vastu 20 aastat tagasi sooritatud rünnaku tagajärjel õõnestas NATO mehhanisme, mis olid aastakümnete jooksul Euroopas rahu ja julgeolekut taganud," selgitas Venemaa välisministeerium.

© Sputnik /
NATO Jugoslaavia ründamise 20. aastapäev. Kaadrid arhiivist

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teevad lääneriigid kõik selleks, et takistada NATO väejuhatuse võimalike kuritegude uurimist Jugoslaavia pommitamise ajal.

Minister lisas, et NATO operatsioon viidi läbi "rahvusvahelise humanitaarõiguse kõigi põhimõtete jämeda rikkumisega, kuna pommitati puhtalt tsiviilsihtmärke".

Lugege lisaks:

74
Tagid:
USA, Jugoslaavia pommitamine, küsitlus, Sputnik.Arvamused
Samal teemal
Serbia president palub Putinit Kosovole appi
Euroopa Liit on valmis toetama Serbia ja Kosovo vahelist maadevahetust
Serbia president: ostsime Putini soovitatud Vene relvi
Film Prištinast ajas lääne propaganda raevu
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega