OSCE vaatleja jälgib LVR üksuste sõdurite tagasitõmbumist Luganski oblasti Zolotoje asulas

Donbassis hakati vägesid tagasi tõmbama: kas oodata on "Normandia neliku" kohtumist

71
(Uuendatud 14:39 30.10.2019)
Seoses vägede väljaviimisega Donbassi kontaktliinilt, teatasid Ukraina võimud oma valmisolekust korraldada "Normandia neliku" kohtumine. Moskva pole Kiievi avaldusi seni kommenteeritud.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik. Donbassi relvastatud konflikti osapooled hakkasid vägesid kontaktliinilt eemale viima ka Zolotoje asula piirkonnas. Sellest teatati teisipäeva, 29. oktoobri pärastlõunal.

Ukrainas juba valmistutakse "Normandia neliku" kohtumiseks

Kommenteerides "jõudude lahutamise" algust öeldi Kiievis, et sel viisil loodi kõik tingimused Normandia formaadi nelja riigi - Venemaa, Ukraina, Saksamaa ja Prantsusmaa - liidrite kohtumise läbiviimiseks.

"Kui jõudude lahutamine toimub Zolotojes plaanipäraselt, siis on kõik tingimused "Normandia formaadi" kohtumiseks täidetud," arvas telekanali "Naš" saates Ukraina Ülemraada fraktsiooni "Rahva teener" esimees David Arahamia.

Varem teatas Ukraina välisminister Vadim Pristaiko, et "Normandia formaadi" kohtumise kuupäev on juba esialgselt kindlaks määratud ja ootab kooskõlastamist kõneluste kõigi osapooltega.

"Normandia" jaoks on olemas esialgne kuupäev, millest ma ei taha praegu veel rääkida, sest mitte kõik osapooled ei olnud sellega nõus. Loodan, et see toimub enne järgmise kuu lõppu," tsiteeris RIA Novosti Ukraina ministrit.

Наблюдатель ОБСЕ следит за отводом сил бойцов подразделений ЛНР в поселке Золотое в Луганской области
© Sputnik / Стрингер
OSCE vaatleja jälgib LVR üksuste sõdurite tagasitõmbumist Luganski oblasti Zolotoje asulas

On teada, et Kreml pole tänaseni näinud Kiievi suunast mingeid edusamme tippkohtumise eeltingimuste täitmisel. Venemaa presidendi pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul pole "Normandia neliku" kohtumise kuupäevast mõtet rääkida, kuna üks konflikti osapooltest ignoreerib Minski kokkuleppeid.

Заместитель руководителя администрации президента РФ – пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков
© Sputnik / Сергей Гунеев
Presidendi administratsiooni juhataja asetäitja - Vene Föderatsiooni presidendi pressisekretär Dmitri Peskov

Enne seda ütles Kremli pressiesindaja, et "Kiiev pole astunud mingeid samme "Normandia formaadi" tippkohtumise pidamiseks."

Donbassis tegutsetakse ja Minskis peetakse nõu

Zolotoje ümbruse relvastatud osapoolte tagasitõmbamise foonil toimus Minskis Donbassi konflikti rahumeelse lahendamise kolmepoolse kontaktrühma järjekordne kohtumine. Kohtumise tulemusena jõuti kokkuleppele Petrovskoje asula piirkonna vägede väljaviimise uues kuupäevas, mis asub samuti Ukraina-DRV kontaktliinil. Sellest teatas DRV täievoliline esindaja Minskis peetavail kõnelustel Natalja Nikonorova.

Ta rõhutas, et edu saavutati "konflikti osapoolte otseste läbirääkimiste abil vahendajate osalusel". Järgmine Minski kohtumine toimub 12. novembril.

Zelenskõi on rahul

Ukraina president Vladimir Zelenskõi avaldas rahulolu Zolotoje rajoonis alanud vägede lahutamise protsessi üle. Ajakirjanikele antud kommentaaris ütles ta, et kõik sujub rahulikult. Ukraina president vastas toimuva hindamise palvele lühikese märkusega.

"Tore, suurepärane," ütles Zelenskõi.

Президент Украины Владимир Зеленский в Донбассе
© REUTERS / Ukrainian Presidential Press Ser
Ukraina president Vladimir Zelenskõi Donbassis

Varem, veel enne vägede väljaviimise algust, ütles Ukraina riigipea, et Kiiev on "täitnud" oma osa "Normandia neliku" kohtumiseks vajalikest tingimustest.

Selgitus

Ukraina-teemaliste läbirääkimiste niinimetatud "Normandia formaat" eksisteerib alates 2014. aasta juunist. Tookord arutasid Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa juhid liitlaste maabumise 70. aastapäeva tähistamisel Normandias esimest korda konflikti lahendamise võimalusi Donbassis. Pärast seda on toimunud mitmeid telefonivestlusi ja tippkohtumisi, samuti välisministrite kontakte.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, oli Donbassi relvastatud konflikti osapoolte jõudude eraldamine kavandatud 9. oktoobriks 2019. Määratud ajaks lasid tunnustamata vabariikide esindajad piirijoonel taevasse valged signaalraketid, hoiatades, et nad on valmis protsessi alustama. Ukraina poolelt mingit vastureaktsiooni ei järgnenud – tagasitõmbumine nurjus.

Lugege lisaks:

71
Tagid:
poliitika, Normandia nelik, Venemaa, Donbass, Ukraina
Teema:
Normandia neliku tippkohtumine (14)
Samal teemal
Välksõda Ukraina moodi: Donbass Ukraina sõjaväelaste ootuses
Donbassi konfliktile pühendatud fotoprojekt pälvis võidu konkursil Photolux Award
Kiiev kutsus Donbassi üles "rublatsoonist" loobuma
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega