Venemaa telekanalite mikrofonid

Kas Venemaa liberaalses meedias on sõnavabadus vastavad ajakirjanikud

67
(Uuendatud 14:21 30.10.2019)
Venemaa telekanal RT vestles Vene "liberaalse" meedia esindajatega ja uuris, kas Dožd, Medusa, Radio Liberty ja The New Timesi toimetustes valitseb sõna- ja arvamusvabadus.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik. Liberaalsete meediaväljaannete ajakirjanikud, kes töötavad Venemaale ja venekeelsele auditooriumile, olid nõus rääkima RT-le oma väljaannete töö spetsiifikast ainult anonüümselt.

Kõigis nendes tunnistustes oli ühine, et toimetustes valitseb tsensuur ja peatoimetajate diktatuur, teemade ja esinejate valikul tuleb järgida üsna konkreetseid kohustusi ja "topeltstandardeid" sponsorite ees.

Radio Liberty

Jelena, 37, on Radio Liberty (Raadio Vabadus) Moskva büroo võrgulehe toimetaja (väljaanne on Venemaal tunnistatud välisagendiks, mida rahastatakse USA eelarvest USA ülemaailmse meediarahastuse kaudu).

"Meie "Vabadusraadio" kollektiiv ei ole väga suur, umbes 100 täiskohaga töötajat. Meie lugejad on nn "demshiza" (venekeelne käibesõna, mugandus sõnadest "demokraatia" ja "skisofreenia").

MIA „Rossija Segodnja peadirektior Dmitri Kisseljov
© Sputnik / Григорий Сысоев
Kui avaldatakse artikkel, kus autor näägutab näiteks Vladimir Putinit, võib seda "klikkida" kuni 100 000 inimest.

Kui aga artikkel on näiteks puudega inimesest, kelle kohalikud võimud on abita jätnud, või politsei poolt tagakiusatud kodanikuaktivistist, loeb neid võrgus viis kuni kümme tuhat inimest päevas.

Kuid Radio Liberty Venemaa teenistuse direktor Andrei Šarõile, kelle kontor asub raadiojaama peakorteris Prahas, see eriti muret ei tee.

Töö on väga rahulik ja makstakse hästi - üle 100 000 rubla (umbes 1380 eurot) kuus. Peaasi on leida mõistlikke piirkondlikke autoreid, kes teaksid, kus nende provintsis opositsiooniparteid asuvad ja kes protestiteemasid kajastaksid.

Telekanal Dožd

Svetlana, 29, telekanali Dožd korrespondent (kanalit rahastatakse reklaami, tasuliste tellimuste ja Euroopa Komisjoni fondidest).

"Uskusin, et televisioonis töötamine on prestiižne, seda enam opositsioonikanalis. Doždis nägin enda jaoks arenguperspektiivi. Lisaks pole siia raske pääseda, juhtkond suhtub stažööridesse lojaalselt.

Pärast paariaastast töötamist ma aga mõistsin, et kõik minu ettekujutused Doždi kohta olid illusoorsed, tegelikult polnud seal millegi poole pürgida.

Kõik spetsialistid on kanalilt juba ammu jalga lasknud, õppida pole siin eriti midagi. Täna on saatejuhtideks tihti poisid ja tüdrukud, kes kogelevad ja ajavad sõnu segamini.

Operaatorid ei püüdle kvaliteetse sisu loomisele, reportaažide teemasid ei arutata alati hoolikalt läbi. Sellest hoolimata tunnevad Doždi töötajad end staaridena ja usuvad, et nad on parimad.Nende usk enda elitaarsusesse on kõigutamatu.

Kahtlust kolleegide professionaalsuses siin ei aktsepteerita. Oma arvamus on parem enda teada jätta. No ja topeltstandardid, muidugi, kus siis ilma nendeta.

2015. aastal võeti kanali peatoimetaja Miša Zygar eetrist maha selle eest, et tema raamat "Kogu Kremli vägi" (v.k. "Вся кремлёвская рать") presidendi ja peaministri administratsiooni ametnikest ei meeldinud väidetavalt peaministri Dmitri Medvedevi toonasele pressisekretärile.

Siiski arvatakse, et kanalis tsensuuri pole. Nimekirja inimestest, kellelt ei peaks kommentaare võtma, tegelikult pole. See-eest nimekiri ekspertidest, kes on valmis "tuld andma" Moskva linnapea, presidendi või peaministri pihta, on alati käepärast.

Kuid opositsiooniaktivist Aleksei Navalnõid ja tema kaaslasi saadetes ja uudistes lihtsalt ei kritiseerita. Moskvas suvel toimunud protestide ajal võimaldati Doždi eetrile tasuta juurdepääs. Protestid said kanali peamise teemaks, püüti tabata opositsiooniliidrite seisukohti.

Interneti-projekt Meduza

Grigori, 32, interneti-projekti Meduza (rahastajateks reklaamist ja erinevatest fondidest, sealhulgas lääne OAK Foundation ja SIDA agentuur) toimetuse korrespondent.

Kolisin mõne aasta eest oma Meduzas juba töötanud sõbra kutsel Moskvast Riiga. Enne seda olin umbes kümme aastat töötanud erinevates võrguväljaannetes Moskvas ja Peterburis ning olin uudisteajakirjandusega hästi kursis.

Minu tunne viibimisest täielikus vabaduses kestis siiski lühikest aega.

2018. aasta kevadel selgus, et Meduzal on ärilisi kohustusi mõne Venemaa äristruktuuri ja piirkondlike juhtide ees.

Ja tuleb välja, et kirjutada saab ainult seda, mida ülemused lubavad.

Osakondade toimetajad peavad teemad kooskõlastama peatoimetaja Ivan Kolpakoviga või isiklikult projekti peadirektor Galina Timtšenkoga.

Meduza tavakorrespondentidele luuakse aga täieliku vabaduse ja demokraatia tunne. Kirjutage, mida soovite.

Ja kui keegi hakkab toimetajatelt küsima, miks see või teine temaatika on tekstidest eemaldatud, selgitatakse neile, et korrespondent ei suutnud vajalikke fakte koguda professionaalselt.

Ajakiri The New Times

Ajakirjaga The New Times (rahastatakse Venemaal välisagendiks tunnistatud ajakirjandusvabaduse toetusfondist) koostööd teinud ajakirjanik Sergei, 47.

Tema töö põhimõte ei ole mitte promoda oma patroone, vaid kritiseerida ja diskrediteerida nende vastaseid. Samal ajal juhindub pr Albats sageli sõnades demokraatlikest põhimõtetest, kuid vajaduse korral mängib ise meeleldi diktaatorit.

Ta ei talu kriitikat ja suhtub sellesse agressiivselt, talle ei meeldi, kui temaga vaieldaks ja ta üritab vestluspartnerit kohe alla suruda. Teda ümber veenda on praktiliselt võimatu. Kui seda on vaja tema seisukoha paikapidavuse tõestamiseks, kasutab ta meeleldi kontrollimata fakte ja isegi ilmselgeid libateateid.

Lugege lisaks:

67
Tagid:
sõnavabadus, ajakirjanikud, meedia, Venemaa
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
Briti meedia nimetas "Maša ja Karu" vene propagandaks
USA meedia: venelasi tuleb hirmutada ja siis nende usaldus võita
"Läänelembene" venekeelne Balti meedia saab senisest rohkem raha
Üheksa meediakanalit tunnistati Venemaal välisagentideks
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega