Maria Butina

Milleks oli vaja tsirkust korraldada: mida rääkis Butina oma vangistusest USA-s

78
(Uuendatud 16:27 26.10.2019)
Venelanna Maria Butina, kellele mõisteti USA-s vanglakaristus "ebaseadusliku tegevuse eest välisagendina", naasis kodumaale. Teel Moskvasse rääkis ta Sputnikule ja RT-le, kuidas tema illusioonid USA õigusriigist kokku varisesid.

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. Venemaa kodanik Maria Butina, kes kandis USA-s vanglakaristust ebaseadusliku tegevuse eest "välisagendina", naasis kodumaale. Tema sõnul ei uskunud ta kuni viimase hetkeni oma vabastamist lubatud ajal - olid ju Ameerika võimud teda varem korduvalt petnud.

Lennukis teel Moskvasse andis Butina Sputnikule ja RT-le ühise intervjuu, milles rääkis oma elust vahi all ja sellest, millise tsirkuse USA võimud tema deporteerimisest korraldasid. Enne vahistamist elas naine enda sõnul illusioonis, et USA on õigusriik.

"Kuid, nagu öeldakse, oleks vaid inimene, küll me paragrahvi leiame. Ja see kehtib antud olukorras mitte Nõukogude Liidu, vaid tänaste Ameerika Ühendriikide kohta. See on mingi sürrealism," ütles ta.

Materjalid, mille alusel süüdistus esitati, ei kannatanud mingit kriitikat ning ülekuulamised FBI-s, mis kestsid kokku 52 tundi, olid üldjoontes mitte millestki, ütles Butina.

18 vahi all viibitud kuust umbes neli kuud veetis Maria Butina üksikvangistuses. Sel perioodil päästis teda range päevakava, sport ja usk. Naise sõnul lükati kandik toiduga kambrisse kümneks minutiks ja viidi siis minema. Külmal aastaajal oli kambris külm, kütet praktiliselt polnud.

Мария Бутина, освобожденная из тюрьмы в США, с отцом Валерием Бутиным
© Sputnik / Виталий Белоусов
Ameerika Ühendriikide vanglast vabastatud Maria Butina koos isa Valeri Butiniga

Kambrist lasti Butina välja alles öösel kella ühest kolmeni - sel ajal oli võimalik helistada ja duši all käia. See oli tema sõnul ka ainus võimalus vett soojendada.

Maria Butina ise ei uskunud kuni lõpuni, et ta määratud päeval vabastatakse - Ameerika võimud olid teda juba korduvalt petnud. Esimene suurem pettus oli tema sõnul siis, kui tema kautsjoni vastu vabastamisest keelduti ja ta paigutati üksikvangistusse. Teist korda sai ta petta kui kohtuotsuse väljakuulutamise ajal määrati talle täiendav vangistuse tähtaeg.

Arusaam, et vabastamise päev on käes, saabus alles siis, kui Miamist startinud lennuk võttis kursi Moskvale. Kuid kogu tema deporteerimise protsess sarnanes Butina meelest mingi etendusega. Naise sõnul viidi ta Venemaale suunduvasse lennukisse relvastatud valvurite saatel, teda hoiti tundide kaupa luku taga ning toitu ja vett pidi ta küsima. Kui ta näiteks vanglast välja viidi, pandi kõik teised vangid kambrisse, ta viidi ära pimedas.

"Elasin viis kuud üldrežiimis. Milleks oli seda tsirkust vaja korraldada?" imestab Butina.

"Praegu ma pigem ei ütleks, mida ma edasi teha kavatsen," sõnas naine ja lisas, et kõigepealt tahaks ta edasisi tegevusi arutada oma perega.

Venemaa välisministeerium tervitas Maria Butina kodumaale naasmist. "Me võitlesime tema kiire vabastamise eest. Maria ebaseadusliku kinnipidamise hetkest alates oleme kõikidel tasanditel - nii kontaktides USA esindajatega kui ka peamistel rahvusvahelistel areenidel – pidevalt rõhutanud, et venelanna vastu esitatud süüdistused on absoluutselt laestvõetud, fabritseeritud," seisab ametkonna Facebooki lehel.

Ministeerium rõhutas, et süü osaline tunnistamine, millele Maria oli sunnitud karmide kinnipidamistingimuste tõttu minema ja pika vanglakaristuse oht, ei väära tema täielikku süütust.

Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova sõnul töötas kogu Ameerika süsteem Maria Butina murdumiseks. "Vajasime inimeste moraalset tuge, kes annaksid mõista, et kogu riik on tema taga. Ja see saigi tehtud," rõhutas ta.

Maria Butina juhtum

Venemaa kodanik Maria Butina arreteeriti Ameerika Ühendriikides 2018. aasta juuli keskel. Teda süüdistati vandenõus - töötamises välisriigi esindajana ilma USA justiitsministeeriumis registreerimata, samuti tegelikult välisagendina töötamises. Esitatud süüdistuste kogumis ähvardas teda kuni 15-aastane vanglakaristus.

Aastatepikkuse vangistuse vältimiseks oli Venemaa kodanik sunnitud minema uurimisega kokkuleppele ja tunnistama end süüdi kuriteos, mille Ameerika võimud talle süüks arvasid. Lõpuks mõisteti talle 18-kuuline vanglakaristus.

Moskva on korduvalt juhtinud tähelepanu süüdistuste paikapidamatusele. Venelanna kaitse teatas korduvalt, et ta ei teinud midagi ebaseaduslikku ning tema kontaktid USA-s on täielikult seletatavad, kuna ta õppis kohalikus ülikoolis rahvusvaheliste suhete erialal.

Vene pool lükkab ümber ka kõik muud Washingtoni süüdistused sekkumises USA poliitilisse ellu, eriti 2016. aasta presidendivalimiste tulemuste mõjutamise. Selliste avalduste absurdsusele osutas varem Venemaa president Vladimir Putin.

"Venemaa ei ole kunagi sekkunud Ameerika poliitilistesse protsessidesse ega kavatse seda teha. Oleme valmis arutama selleteemalisi dokumente, kui need esitatakse," ütles Putin Trumpiga 2018. aasta juulis toimunud kohtumisele järgnenud pressikonverentsil.

Lugege lisaks: 

78
Tagid:
välisagent, intervjuu, vangistus, poliitika, Maria Butina, Venemaa, USA
Samal teemal
Venemaa välisministeerium nimetas Muelleri süüdistusi absurdseks
Putin rääkis, mis takistab Trumpil "Venemaaga läbi saamast"
Cohen: USA tahab kuulutada igasugused sidemed Venemaaga ebaseaduslikeks
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega