Noore Kaardiväe pikett Eesti saatkonna ees

Noore Kaardiväe pikett Eesti saatkonna ees: sissepääs ainult ajaloo unustanuile!

78
(Uuendatud 21:03 18.10.2019)
Mitusada inimest kogunes reedel Moskva Eesti saatkonna ette piketile. Noored piketeerijad avaldasid meelt Tallinnas "Surematu polgu" rongkäigus osalenud kaaslastele Schengeni tsooni sisenemiskeelu kehtestamise vastu.

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. Reede, 18. oktoobri keskpäevaks täitsid Eesti Vabariigi saatkonna konsulaadipoolset kõnniteed noored, kes kandsid Ühtse Venemaa "Noore Kaardiväe" sümboolikaga salle.

Täpselt kell 12.00 hakkas kõlama sõjafilmidest tuntud diktori hääl: "Marssal Govorovi väed sisenesid Tallinna, Eesti pealinn tagastati eesti rahvale. Vabaduse lipp hakkas taas Toompea iidsete tornide kohal lehvima."

Пикет у посольства Эстонии в Москве
© Sputnik
Noore Kaardiväe pikett Eesti saatkonna ees

Piketil osalejad pakkisid lahti plakatid: "Eesti. Sissepääs ainult neile, kes on ajaloo unustanud", "Täna unustate oma ajaloo, homme unustab kogu maailm teid", "Meie vanaisade mälestuse austamine = kuritegu?", " Punaarmee koosseisus võitlesid eestlased ja nende seas oli palju kangelasi."

Пикет у посольства Эстонии в Москве
© Sputnik / Алексей Стефанов
Noore Kaardiväe pikett Eesti saatkonna ees

Diplomaatilise esinduse seinte äärde paigaldati alused fototõenditega Tallinna ja Eesti vabastamise sõjalistest operatsioonidest, Eesti NSV tööliste toetusel ehitatud tankide kolonni "Nõukogude Eesti eest" pidulikust üleandmisest, tolleaegsete ajaleheväljalõigetega, andmetega saksa sissetungijate käte läbi hukkunud tsiviilelanikest ja Punaarmee sõduritest, kes võitlesid Eestimaa vabastamise nimel.

Пикет у посольства Эстонии в Москве
© Sputnik
Noore Kaardiväe pikett Eesti saatkonna ees

Niipea kui esineja hääl vaiksemaks jäi, jätkasid meeleavaldajad valjuhäälsete hüüdlausetega: "Eesti, õigust ei saa keelata!", "Eesti, õigused on kõigile võrdsed!", "Eesti, ajalugu ei saa unustada!", "Ei Eesti omavolile", "Rahvaste sõprusel pole piire."

Eesti suursaadik piketeerijate ette ei tulnud

Umbes kümme minutit hiljem kutsusid "Noore Kaardiväe" Peterburi üksuse juht Aleksandr Malikov ja Moskva üksuse juhataja Deniss Aširov Eesti suursaadikut Margus Laidret välja, et talle ametlikku kirja edastada.

Ainsa tagasiside allikaks sai fonolukk Eesti konsulaadi uksel. Valvur vastas, ehkki mitte kohe ja lubas, et edastab palve. Paraku keegi piketeerijate juurde ei ilmununud.

 • Пикет у посольства Эстонии в Москве
  "Viisaomavoli" vastase aktsiooni lõpetuseks kirjutasid "noorkaardiväelased" saatkonnahoone vastas asfaldile sinimustvalge teksti "Eesti. Sissesõit ainult neile, kes on oma ajaloo unustanud!"
  © Sputnik
 • Пикет у посольства Эстонии в Москве
  "Viisaomavoli" vastase aktsiooni lõpetuseks kirjutasid "noorkaardiväelased" saatkonnahoone vastas asfaldile sinimustvalge teksti "Eesti. Sissesõit ainult neile, kes on oma ajaloo unustanud!"
  © Sputnik / Алексей Стефанов
 • Пикет у посольства Эстонии в Москве
  Sinimustvalge tekst asfaldil "Eesti. Sissesõit ainult neile, kes on oma ajaloo unustanud!"
  © Sputnik
1 / 3
© Sputnik
"Viisaomavoli" vastase aktsiooni lõpetuseks kirjutasid "noorkaardiväelased" saatkonnahoone vastas asfaldile sinimustvalge teksti "Eesti. Sissesõit ainult neile, kes on oma ajaloo unustanud!"

Aktivistid laotasid trepiastmete ette loosungi, võtsid välja aerosoolvärvipurgid ja hakkasid midagi kirjutama. Kohe ilmus rahva sekka politseinik, kes nõudis tegevuse peatamist alanud. Algasid läbirääkimised. Korravalvur läks tagasi teisele poole teed, kust veel mitu tema kolleegi toimuvat jälgisid.

Четверо невъездных в Европу молодогвардейцев фотографируются на фоне консульства Эстонии в Москве
© Sputnik / Алексей Стефанов
Neli noorkaardiväelast, kellele Euroopasse sisenemine keelati, pildistatuna Moskvas asuva Eesti konsulaadi taustal

Täismahus artiklit võite lugeda portaali venekeelsel poolel.

Lugege lisaks:

78
Tagid:
pikett, poliitika, sissesõidukeeld, Moskva, Venemaa, Eesti, Ühtne Venemaa
Teema:
"Noor kaardivägi": Eestis keelatud (7)
Samal teemal
"Noor kaardivägi": Eestis keelatud
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega