USA president Donald Trump

USA "pani kurdid tanki" ja tegi vastutuse nende kaitsmise eest Süüria mureks

48
(Uuendatud 20:17 15.10.2019)
USA president Donald Trump ei pea vajalikuks kaitsta Süüria kurde Türgi relvajõudude pealetungi eest – niipea kui nende endi loodud olukord "teravaks muutus", pani ta edasise vastutuse toimuva eest mängleva kergusega Damaskuse õlgadele.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik. Süüria linnad, mida varem kontrollis Kurdi autonoomne administratsioon, on sunnitud Damaskuselt Türgi rünnaku eest kaitset paluma. USA distantseerus konfliktist – president Donald Trump teatas sotsiaalvõrgustikes, et USA väed ei ole kohustatud "oma vaenlase maad kaitsma".

"Pärast sajaprotsendilist võitu ISIS-e* kalifaadi üle tõmbasin ma põhimõtteliselt meie väed Süüriast välja. Las Süüria ja Assad kaitsevad ise kurde ja võitlevad Türgiga oma maa eest. Ma ütlesin oma kindralitele: miks peaksime meie võitlema Süüria ja Assadi nimel, et oma vaenlase maad kaitsta?" kirjutas Trump Twitteris.

Ta märkis ka, et on rahul kõigiga, kes soovivad Süürial kurde kaitsta aidata, "olgu see siis Venemaa, Hiina või Napoleon Bonaparte". "Ma loodan, et nendega on kõik korras, aga meie asume neist 7 tuhande miili kaugusel!" teatas USA president.

Varem, nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, tunnistas USA kaitseminister Mark Esper, et USA kutsumata külalistena Süürias asuvad väed sattusid lõunast läheneva Süüria armee ja lõuna poole liikuva Türgi väekontingendi vahele lõksu.

Ta nimetas olukorda kohutavaks, väites, et nii Türgi, kui Süüria kurdid, kelle vastu Türgi väed rünnakut alustasid, on USA liitlased.

Samal ajal leiab sõdimishimuline Ameerika peavoolumeedia, et Washington, tuues oma üksused riigist välja, jätsid tegelikult kurdid oma vaenlasega üksi.

Американский патруль в Сирии
© REUTERS / -
Ameerika patrull Süürias

Toimuva taustal teatasid mitmed Süüria asulad Aleppo, Rakka ja Hasaka provintsis Süüria suveräänsuse taastamisest oma territooriumil, kuna Kurdi "Kirdealade Autonoomne Administratsioon", olles kaotanud USA ja teiste lääneriikide toetuse, ei suuda elanikkonda kaitsta ega humanitaarabi probleeme lahendada.

Süüria kurdid teatasid ka Damaskusega saavutatud kokkuleppest Süüria vägede saatmiseks kogu Türgi piiri äärde, et Ankara vägede rünnakut tõrjuda.

"Rahu allika" nimeline sõjaline operatsioon

9. oktoobril 2019 käivitas Türgi Süüria põhjaosas sõjalise operatsiooni "Rahu allikas" Kurdi relvastatud rühmituste ja Islamiriigi terrorirühmituse* vastu.

Ankara eesmärk on luua Süüria-Türgi piirile puhvertsoon, kuhu õnnestumise korral plaanitakse paigutada Türgis asuvad Süüria põgenikud.

Erinevalt muude NATO liikmesriikide sõjategevusest Kurdide aladel põhjustas Türgi vägede sissetung Süüria Araabia vabariigi territooriumile "rahvusvahelise üldsuse" äärmiselt negatiivse reaktsiooni – USA ja Euroopa Liit, sealhulgas Eesti, mõistsid sõjalise operatsiooni hukka.

Damaskus, kes on varem Türgi okupatsioonipoliitika Süüria põhjaosas korduvalt hukka mõistnud, suhtub sedapuhku toimuvasse arusaamisega. Venemaa ütles omalt poolt, et Türgi peaks vältima tegevusi, mis võiksid segada alates 2011. aastast kestnud Süüria konflikti lahendamist.

*Venemaal keelatud terroristlik organisatsioon

Lugege lisaks:

Eesti, USA ja "euroviisik" mõistsid hukka Türgi sõjalise operatsiooni Süürias

Erdogan ähvardab avada piirid Süüria põgenikele

Türgi sõjaline operatsioon Põhja-Süürias: selle eesmärgid ning mõju USA-le

48
Tagid:
pealetung, Donald Trump, kurdid, USA, Süüria, Türgi
Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)
Samal teemal
Türgi sõda kurdide vastu
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega