New York Times rääkis oma lugejatele spetsiaalse salaüksuse olemasolust Venemaal, mille eesmärgiks on destabiliseerida olukorda Euroopas, illustreeriv foto

Venemaa naerab järjekordseid "GRU agente" avastanud lääne meedia üle

54
(Uuendatud 18:04 09.10.2019)
New York Times rääkis oma lugejatele spetsiaalse salaüksuse olemasolust Venemaal, mille eesmärgiks on destabiliseerida olukorda Euroopas. Venemaal omakorda heidetakse ameeriklaste uute "sensatsiooniliste paljastuste" üle avalikult nalja.

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Skripalide juhtum, muutused Moldova poliitikas, Bulgaaria relvakaupmehe mürgitamine ja riigipööre Montenegros – need on vaid lühike loetelu toimingutest, mida ülisalajasele GRU eriüksusele The New York Timesi poolt omistatakse. Venemaal on juba välja pakutud, et NYT segab tegelikkust ilmselgelt Hollywoodi märulifilmidega.

Kellatorni hävitasid samuti "GRU agendid"

Tiraažilt teisel kohal olev USA väljaanne The New York Times otsustas end huvitavamaks muuta uute, kindlat populaarsust tagavate artiklitega "salapärasest ja üdini kurjast" GRU-st, mille nimetuse taha välismaised meediaväljaanded suruvad tavaliselt lisaks Venemaa relvajõudude peastaabi peavalitsusele ka kõik muud Venemaa eriteenistused.

Ameerika ajakirjanike teatel koolitatakse üksuse "29155" agente riigipöördeid korraldama ja mis kõige hirmsam, ka tapma. Salajane üksus olla väidetavalt tegutsenud vähemalt kümme aastat ja asub Moskva idaosas spetsiaalses väljaõppekeskuses nr. 161, ehkki Lääne luureagentuurid avastasid selle alles nüüd.

Владимир Путин во время посещения штаб-квартиры Главного разведывательного управления (ГРУ) Генерального штаба Вооруженных Сил России, ноябрь 2006 года
© Sputnik / Дмитрий Астахов
Vladimir Putin külastab Venemaa relvajõudude peastaabi luure peavalitsuse (GRU) peakorterit 2006. aasta novembris

Üksuse"29155" "teenetepagasisse" paigutas NYT nii sensatsioonilise Skripalide juhtumi Briti Salisburys kui ka Moldova poliitikas toimunud muudatused, Bulgaaria relvakaupmehe Emilian Gebrevi mürgitamise ja isegi riigipöörde (katse – Toim.) Montenegros. "29155" superagendid on kõik väidetavalt Afganistani, Tšetšeenia ja "Ukraina" sõdade veteranid.

"Tõendite" tase on tõeliselt muljetavaldav

"Unustasime, kui halastamatud võivad venelased oma olemuselt olla," kommenteeris seda teavet pensionile läinud luureohvitser ja endine USA sõjaväeatašee riigi Venemaa saatkonnas Peter Zvak, kes tunnistas siiski ausalt, et ta "ei ole grupi "29155" olemasolust teadlik".

В здании ЦРУ
© AP Photo / J. Scott Applewhite
CIA hoones

On tähelepanuväärne, et hiljutises kõnes "Venemaa ohust" ei maininud kõigest Venemaaga seotust ülihästi informeeritud Briti välisluureteenistuse MI-6 juht Alex Younger samuti sõnagi üksuse "29155" olemasolust.

Väidetavalt kinnitas ameerika väljaandele edastatud teavet üksuse olemasolu kohta vaid üks "anonüümne pensionile läinud GRU veteran".

Esimesed Stingerid ilmusid Afganistani vastupanuvõitlejatel 1986. aasta septembris
© AP Photo / David Stewart Smith

"Need, kes seal teenisid, olid tõsised poisid," lausunud ta tõsisel ilmel, lisades, et selle eriüksuse agendid on spetsialiseerunud pettemanöövritele, lõhkamistele, tapmistele ja ükskõik millele.

Veel ühe "tõendusmaterjalina" tsiteeris NYT taas anonüümse "vene blogipidaja" fotosid, millel on väidetavalt kujutatud üksuse "29155" "endises peakorteris" asunud relvahoidlat koos "lugematu hulga" välismaiste tulirelvadega: Belgia snaipripüsside FN-30, Saksa G3A3, Austria AUG, Steyr ja ameeriklaste M16-ga. Anonüümne "GRU pensionär" mõistagi kinnitas avaldatud fotode "autentsust".

Puškov: NYT ajab tegelikkuse filmistsenaariumidega segamini

Venemaa Föderatsiooninõukogu senaator Aleksei Puškov juba võrdles lääne meedia teateid Euroopat destabiliseerivate Venemaa eriteenistuste salaüksuste kohta kehva põnevusfilmi stsenaariumiga.

Председатель комиссии Совета Федерации РФ по информационной политике Алексей Пушков
© Sputnik / Владимир Федоренко
Vene Föderatsiooninõukogu infopoliitika komisjoni esimees Aleksei Puškov

Oma sotsiaalmeedia lehel märkis Puškov sarkastiliselt, et NYT kirjeldatud GRU sabotaažiüksus on "sedavõrd salajane, et selle toimingutest ei tea isegi Venemaal mitte keegi midagi."

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et GRU-d pole Venemaal eksisteerinud tervelt üheksa aastat – pärast seda, kui 2010. aastal Vene Föderatsiooni relvajõudude peastaabi peavalitsus (GUGŠ) loodi. Sellest hoolimata elab lühend "GRU" lääne meedias nüüdseks pikka aega iseseisvat elu.

Lugege lisaks:

54
Tagid:
poliitika, Euroopa, CIA, GRU, Nyt
Samal teemal
NYT: Venemaa kollitatud tilluke Eesti koolitab rahvast sissisõjaks
Kaval plaan kukkus läbi: GRU ei suutnud Suurbritanniat päästa
Spioonimaania Eestis: koodi veetakse autos, lugu meenutatakse märkmikust
Iga Venemaa emigrant on agent: tõendid
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega