Natsisümboolikaga kruusid Valga laadal.

Lätis hoogustub skandaal SS-lasi ülistanud kaitseministriga

62
(Uuendatud 09:47 02.10.2019)
Läti suurima parlamendipartei saadik tõstatas küsimuse kaitseminister Artis Pabriksi ametist tagandamisest, kuna too nimetas Waffen-SS leegionäre avalikult "riigi ja rahva uhkuseks". Pabriksi sõnavõtule on reageerinud ka Venemaa saatkond.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Natside ülistamine ei sobi kokku EL-i liikmesriigi kaitseministri ametikohaga, ütles Koosmeele fraktsiooni kuuluv Läti seimi asetäitja Igor Pimenov omalt poolt Artis Pabriksile esitatud üleskutses ametikohalt tagasi astuda. Oma nördimust Pabriksi sõnavõtu üle on avaldanud ka Venemaa diplomaadid.

Игорь Пименов
© Фото : из личного архива
Igor Pimenov
Parlamendiliikme avalduse põhjuseks oli Läti kaitseministri Artis Pabriksi sensatsiooniline kõne Läti leegionäride kalmistul Morena lahingute 75. aastapäevale pühendatud üritusel, mälestades lahinguid, mille käigus Relva-SS-i 19. (Läti) grenaderidiviis püüdis tõkestada Nõukogude vägede läbimurret Riia alla. Pabriks nimetas omamaiseid SS-lasi "Läti riigi ja rahva uhkuseks".
Läti Seimi suurima fraktsiooni parlamendisaadik tuletas meelde, et Saksamaa agressioon on Nürnbergi rahvusvahelise sõjakohtu poolt hukka mõistetud. Ta on veendunud, et Artis Pabriksi ütlused ei sobi kokku Euroopa Liidu liikmesriigi kaitseministri ametikohaga, kuna need diskrediteerivad Lätit Euroopas ja maailmas.

Артис Пабрикс
Artis Pabriks
"See on lubamatu. Minister Pabriks peab tagasi astuma," sõnas Igor Pimenov kokkuvõtteks.

Venemaa saatkond: Pabriksi kõnest tõusevad juuksed peas püsti

Venemaa suursaatkond Lätis reageeris samuti Artis Pabriksi kiidukõnele Läti leegioni aadressil. Venemaa diplomaatide sõnul "tõusevad selle peale küll juuksed peas püsti, et Waffen-SS-i leegionäre, kes osalesid tsiviilelanikkonna ja ka sõjavangide kallal toimepandud metsikustes, massilistes piinamistes ja tapmistes, mõnede Läti valitsuse liikmete poolt 75 aasta pärast Teise maailmasõja lõppu jätkuvalt ülistatakse, seatakse rahvuskangelaste seisusse ja kiidetakse."

Eestis ülistatakse samuti kahe välgunoolega "vabadusvõitlejaid"

Läti kaitseminister ei ole sugugi üksi oma katsetes heroiseerida kohalikke hitlerlastest okupantide käsilasi.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas Tallinnas toimub igal aastal Vene vägede Eesti territooriumilt väljaviimise aastapäeval nende inimeste "Vabaduse tammepärjaga" autasustamise tseremoonia, kes on valitsuse poolt tunnistatud "Eesti vabadusvõitlejateks". Nende sekka satub tavaliste dissidentide kõrval sageli neidki, kes on tões ja usus relvaga käes natse teeninud.

On iseloomulik, et Euroopa Liit, mille liikmeks on nii Eesti kui Läti, ei reageeri säärastele pretsedentidele mitte kuidagi. Ehkki pole raske ette kujutada, milline üleeuroopaline skandaal puhkeks sel juhul, kui Belgia kaitseminister nimetaks Waffen-SS-i 28. diviisi Wallonia komandöri Léon Degrelle'i "vallooni rahva uhkuseks" või kui Prantsusmaa justiitsminister üritaks "tõeliste riigimeeste" positiivsete eeskujudena esile tõsta Vichy režiimi tegelasi.

Muuseas, alles üsna hiljuti algatas Venemaa Juurdluskomitee uurimisosakond Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi alusel natsismi rehabiliteerimise kohta menetluse Läti SS-leegionäri ning Läti poliitiku Visvaldis Lācise suhtes. Selle põhjuseks oli tõik, et 2017. aastal andis Lācis välja raamatu "Läti leegion tõe valgel" kordustrüki, kus ta selle struktuuri endise osalisena kiitis heaks ja toetas karistusüksuslaste tegevust Teise maailmasõja ajal Valgevene NSV ning Vene NFSC Pihkva, Leningradi ja Novgorodi oblasti okupeeritud aladel.

Lugege lisaks:

62
Tagid:
Venemaa suursaatkond, Waffen-SS, kaitseminister, Läti Seim, Läti
Samal teemal
Lihulast Nürnbergini: Eesti poliitikud mängivad tulega
Venemaa suursaatkond: SS-i heroiseerimine Eestis omandab kultuslikku iseloomu
Justiitsminister autasustas Vene vägede lahkumise aastapäeval Hitleri käsilasi
"Kõik pööratakse peapeale." Mis ootab SS-lasi austavat riiki
Läti SS-leegionärid kui sangata kohver
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega