Pentagon teatas, et on kaotanud sõjalise üleoleku Venemaa ees, illustreeriv foto

Pentagon teatas, et on kaotanud sõjalise üleoleku Venemaa ees

104
(Uuendatud 14:41 19.09.2019)
Kindral Dunford ja minister Esper, kes vastutavad USA riigikaitse ja julgeoleku eest, on peaaegu üheaegselt tunnistanud Venemaa paremust nii sõjanduses kui ka tänapäeva hübriidsõdade pidamisel.

TALLINN, 20. september — Sputnik. Viimasel ajal on USA ja NATO riigid kaotanud sõjalise üleoleku Venemaa ees, teatas USA staabiülemate ühendkomitee esimees Joseph Dunford.

Председатель Объединенного комитета начальников штабов США Джозеф Данфорд
© Фото : Dominique A. Pineiro
USA staabiülemate ühendkomitee esimees Joseph Dunford

Varem on USA kaitseminister Mark Esper teatanud, et USA ei ole valmis hübriidsõjaks — uusima aja sõjaks, kus Venemaa demonstreerib efektiivsust.

Ta lisas, et 13.–15. septembrini toimunud Põhja-Atlandi alliansi riikide kaitseministrite kohtumisel arutati NATO üldist kaitse- ja ohjeldamiskontseptsiooni ning alliansi operatsioonide aluskontseptsiooni.

"Me toome NATOsse kooskõlastatuse ja planeerimise ning teeme ühiseid jõupingutusi sõjalise potentsiaali suurendamiseks," ütles ta.

USA kaitseminister: eemaldumine otsesest konfliktist on meile katsumus

Sõjandusametkonna juht, endine USA maaväeminister Mark Esper teatas, et USA ei ole valmis uueks sõjapidamise viisiksне готовы к новой форме войны — "kaudseks lahingutegevuseks hallil alal". Tema sõnul saab eemaldumine tavalisest otsesest konfliktist riigile katsumuseks.

© AP Photo / Chuck Burton
USA maaväeminister Mark Esper

RIA Novosti teatel jutustas Esper sellest BBC USA konverentsil esinedes.

Ta märkis, et see ei puuduta mitte ainult USA sõjandusametkondi.

"Me oleme head sõjalistes operatsioonides, aga kui me satume sellele "hallile alale", lahkume tavakonfliktist, saab sellest meile katsumus," ütles kaitseminister kokkuvõtteks. Tema sõnul on Venemaa tõhusalt näidanud "kaudse, hübriidse lahingutegevuse ja hallil alal toimuva lahingutegevuse pidamist".

Tänavu jaanuaris hakkas üks vanimaid Ameerika ülikoole — Georgetowni Ülikool — lugema kursust nimega "Venemaa hübriidsõda". 2017. aastal anti USAs välja õppematerjal Venemaa sõjalisestrelvi taktikast hübriidsõja pidamisel. 

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, võttis NATO sõjaline komitee tänavu mai lõpus vastu alliansi uue strateegia, mille sätted jäeti avalikustamata. Teatati vaid, et strateegia on suunatud "Põhja-Atlandi alliansi kohandamisele järjest keerukamate katsumustega julgeoleku alal", samuti "tõhusa ohjeldamise ja kaitse" parameetrite, otsustamisprotsessi, tulevaste plaanide ja "ühiste jõupingutuste kooskõlastamise" kindlaksmääramisele.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg teatas juba enne uue dokumendi heakskiitmist, et uuendatud sõjalist strateegiat on alliansil vaja Venemaalt lähtuva "tuumaohu" ning idas ja lõunas olevate uute katsumuste tõttu.

Loe lisaks: 

104
Tagid:
julgeolek, võimsus, sõjaline, Venemaa, USA, Pentagon
Samal teemal
Riigiduumas vastati Pentagoni avaldusele võimalusest hävitada Venemaa
Pentagon käskis Venemaa kätte saada ja mööda minna
Pentagon töötab välja Venemaale "varjatud invasiooni" strateegiat