Ajaloolane Vadim Truhhatšov

Ajaloolane natsismi ülistamisest Leedus: aitab vaid põlvkondade vahetus

41
(Uuendatud 13:08 19.09.2019)
Miks heroiseeritakse Leedus isegi vaatamata Ameerika Ühendriikide kriitikale natse, selgitas Venemaa riikliku humanitaarülikooli dotsent, ajalooteaduste kandidaat Vadim Truhhatšov.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Natside käsilaste austamine kahjustab Leedu mainet, ütles USA välisministeeriumi saadik holokausti küsimustes Cherry Daniels. Venemaa ajaloolase Vadim Truhhatšovi sõnul ei sunni Ameerika diplomaadi kriitika selles küsimuses tõenäoliselt Leedu ametivõime oma seisukohta muutma.

Intervjuus Sputnik Lietuvale avaldas Truhhatšov veendumust, et lähiaastatel jätkab Leedu kõigi nende austamist, kes võitlesid Nõukogude režiimi vastu, ja pole vahet, kas nad olid seotud tsiviilisikute tapmistega või mitte. Selleks, et Leedu võimud loobuksid natsismi ülistamisest, peaksid Truhhatšovi sõnul selle kriitikaga üles astuma mitte kolmanda taseme ametnikud, vaid suurema kaliibriga võimumehed nii USA-s kui ka Euroopa Liidus. 

Truhhatšov selgitas, et Leedus võimul olevad endised Nõukogude ametnikud poevad kasvõi nahast välja, et end russofoobide ja antikommunistidena esitleda. "Esialgu on ebatõenäoline, et midagi muutub," lõpetas ekspert.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et natsi-Saksamaa poolel võidelnud inimeste ülistamise faktid pole haruldased ka Eestis.

Õigusteadlase, välispoliitika magistri Olga Suhharevskaja sõnul eirab Eesti teadlikult Nürnbergi tribunali põhimõtteid, mille kohaselt on SS tunnistatud kuritegelikuks ühenduseks ja koonduslaagrite loomine, millega tegelesid muuhulgas ka SS-väed, inimsusevastase kuriteoks.

Venemaa välisministeerium juhib regulaarselt Euroopa tähelepanu mitmete riikide katsetele "sulgeda silmad kasvavatele uusnatslikele kalduvustele ja süstemaatilistele vandalismiaktidele Teise maailmasõja monumentidel ja haudadel".

Vadim Truhhatšovi venekeelset Intervjuud saate kuulata siit:

Трухачёв о героизации нацизма в Литве: поможет только смена поколения
Lugege lisaks:

41
Tagid:
SS, hukkamõistmine, Nürnbergi tribunal, natsism, Leedu
Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
Samal teemal
Moskva teeb ettepaneku ühinenult neofašismi vastu võidelda
Rahvusvahelised organisatsioonid ei taha neonatsismiga võidelda
Läti ja Eesti viis Nõukogude Liidu koosseisu Leedu avantüristlik poliitika
Käed eemale Punasest Rutast: Leedu kirjanik nõuab jälitamise lõpetamist
Molotov-Ribbentropi pakti tõlgendatakse Eestis erinevalt