Venemaa president Vladimir Putin Ida majandusfoorumil Vladivostokis

Ida majandusfoorum: kõige olulisem Putini poolt majandusfoorumil öeldust

83
(Uuendatud 12:57 06.09.2019)
Ida majandusfoorumi plenaaristungil Vladivostokis ei jätnud Venemaa president Vladimir Putin tähelepanuta ühtegi viimase aja kuumadest teemadest.

TALLINN, 6. september — Sputnik. Rahuleping Jaapaniga, lääneriikide juhtrolli ajastu lõppemine, meeleavaldused Moskvas, vangidevahetus Ukrainaga, kaheprotsendiline hüpoteek Kaug-Idas ja Venemaa uusimate relvade müük ameeriklastele – neid ja teisi küsimusi puudutas Venemaa president Vladimir Putin Ida majandusfoorumi (WEF) raames neljapäeval, 5. septembril toimunud plenaaristungil.

Rahulepingust Jaapaniga

Üheks esiteemaks, mida Venemaa president Vladivostokis käsitles, oli naaberriigi Jaapaniga rahulepingu sõlmimise küsimus, mis on otseselt seotud nelja Venemaale kuuluva saarega Kuriili saarestikus.

Tema sõnul jäävad isegi juhul, kui Venemaa ja Jaapan on valmis lepingule alla kirjutama, alles sõjalised ja kaitseküsimused ning julgeolekuküsimused ja sel puhul on kumbki riik sunnitud arvestama teistegi suurriikide seisukohti, näiteks Jaapani kohustusi Ameerika Ühendriikide ees.

Lääneriikide juhtrolli ajajärgu lõpulejõudmisest

Putin tunnistas maailmas toimuva mõjuhoobade lääneriikide käest idariikide kätte ümberjaotumise olulisust ja nõustus Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni hiljutise sedastusega lääneriikide juhtrolli ajajärgu lõpulejõudmisest, lausudes:

"Ma ei suuda endale ette kujutada tõhusalt toimivat rahvusvahelist organisatsiooni, mis tegutseks ilma India ja Hiinata."

Ta lisas, et ka Suure Seitsmiku (G7) formaadil on eluõigus, märkides samas, et G7 äsjane foorum Biarritzis toimus kõrgendatud jääletoonil: "Tegemist on alati kiiduväärse arvamustevahetusega, isegi kui see kõrgendatud toonil aset leiab. Nagu ma aru saan, siis nõnda seekord Seitsmikus juhtuski."

Hüperrelva müügipakkumisest USA-le
Balti laevastiku korvett
© Sputnik / Александр Подгорчук

Vladimir Putin teatas, et ta pakkus USA presidendile võimalust Venemaa ülihelikiirusel toimiva relvasüsteemi ostmiseks. Tema sõnul kerkis Suure Kahekümne kohtumisel Osakas küsimus, kuidas tuleks ühiste kokkulepete raames käsitleda Venemaa kaasaegset relvastust, sealhulgas ülihelikiirusel toimivaid ründeraketisüsteeme, kuna ühelgi teisel riigil maailmas seniajani niisugust relva ei ole.

"Ma ütlesin Donald Trumpile: "Kas tahad, müüme selle sulle? Niiviisi saamegi otsekohe kõik tasakaalu. Nemad, tõsi küll, ütlesid, et hakkavad neid peagi ise tootma ja nähtavasti toodavadki. Aga milleks raha raisata, kui meie oleme juba need kulutused teinud ja võiksime midagi neist tagasi teenida, samal ajal oma julgeolekut kahjustamata, vaid eesmärgiga luua olukord, kus valitseb tasakaal?" – nii kirjeldas ta oma ettepanekut USA presidendile.

Vladimir Putin ei täpsustanud, mismoodi Trump tehtud ettepanekule reageeris.

Президент РФ Владимир Путин выступает на пленарном заседании V Восточного экономического форума во Владивостоке
© Sputnik / Алексей Даничев
Venemaa president Vladimir Putin Ida majandusfoorumil

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on Venemaa ainus riik maailmas, kes on ametlikult teatanud, et tal on ülihelikiirusel toimiv relv. Käesoleva aasta veebruaris teatas Putin planeeriva lõhkepeaga strateegilise raketikompleksi "Avangard" seeriatootmise käivitamisest ja laevadevastase ülihelikiirusel lendava tiibraketi "Tsirkon" edukatest katsetustest. Pentagon tunnistas hüpersoonilise relva olemasolu Venemaal.

President puudutas ka järgmisi teemasid: vangidevahetus Ukrainaga, meeleavaldused Moskvas, kaheprotsendiline hüpoteek Kaug-Idas jm, mille kohta saab lugeda portaali venekeelsest osast.

Ida majandusfoorum toimub Vladivostokis 4.–6. septembrini. Meediaagentuur Rossija Segodnja on viienda Ida majandusfoorumi peamiseks teabepartneriks.

Loe lisaks: 

83
Tagid:
majandus, poliitika, Venemaa, Vladimir Putin, Ida majandusfoorum
Teema:
Ida majandusfoorum 2019 (9)
Samal teemal
Ida majandusfoorum 2019
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega