Poiss Euroopa Liidu lipuga

Komisjoni volinike portfellide jagamine käib Brüsselis täie hooga

56
(Uuendatud 16:46 30.08.2019)
Skandaal Euroopa Komisjoni Poola volinikukandidaadi ümber, kelle kätte keelduti usaldamast alliansi energiapoliitikat, näitab, et portfellide mitteametlik jaotamine Eurokomisjoni uues koosseisus käib täie hooga. Energeetikat palus endale ka Eesti, kuid Brüssel pole midagi vastanud.

TALLINN, 28. august — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Komisjoni tulevane president Ursula von der Leyen ei saa ametlikult hakata oma alluvate vahel kohustusi jagama, kuid ta teeb seda mitteformaalselt. Eesti volinikukandidaadi Kadri Simsoni vastutusala pole ikka veel teada, kuigi Tallinn palus delegeerida talle euroliidu energiaküsimused. 

Mitte kõik liidu liikmed ei ole suutnud tutvustada tulevasele presidendile Ursula von der Leyenile oma volinikukandidaate. Prantsusmaa ja Itaalia ei ole veel nimetanud oma esindajate nimesid eurokomisjoni uude meeskonda, Ühendkuningriik on aga teatanud, et ei näe selles Brexiti tõttu üldse mingit mõtet.

Euroopa Liidu Nõukogu praeguse esimehe otsusega pidid liikmesriigid kandidaadid esitama 26. augustiks, kuid 28. augusti seisuga ei ole tulevane president ikka veel suutnud formaalselt asuda ametikohustuste jagamisele oma "kabinetis", sest kolm inimest on puudu.

Kusjuures prantslased ja itaallased pretendeerivad kahtlemata eurokomisjoni uue koosseisu kõige tähtsamatele portfellidele, nagu energeetika, mille peale loodab mitu riiki korraga, sealhulgas Eesti.

Naiivne oleks loota energeetikat endale saada

Eesti peaministri Jüri Ratas teatas üksikasjadesse laskumata, et 12. augustil arutasid eurokomisjoni tulevane president Ursula von der Leyen ja Eesti valitsusjuht "ka Eesti kandidaati tulevase Euroopa Komisjoni voliniku ametikohale".

Kuid on ilmne, et tulevane komisjoni president arutab juba kandidaatidega nende tulevasi vastutusalasid ning on järelikult kuulanud ka Simsonit teemal, kas Eesti soovib võtta enda peale energeetikat kogu euroliidu mastaabis.

Sellest annab tunnistust näiteks Poola kandidaadi Krzysztof Szczerski keeldumine osalemast edaspidi uue Euroopa "ministrite kabineti" formeerimise protsessis.

Ametlikult on Varssavi seda oma poliitiku ootamatut sammu seletanud sellega, et Szczerskile tehti ettepanek tegelda põllumajanduse, mitte energeetikaga, nagu tahtis Poola. Szczerski teatas, et ei taipa põllumajandusest tuhkagi, ja võttis seetõttu oma kandidatuuri tagasi. Tema asemel läheb eurokomisjoni Janusz Wojciechowski ja tema, hakkab teadolevalt peaaegu kindlalt tegelema põllumajandusega.

Tundub, et volinike kohustused on juba kindlaks määratud

Järelikult portfellide jaotamine juba käib, kuigi varem räägiti, et Ursula von der Leyen hakkab selle keerulise asjaga tegelema alles septembris. Saab järelduse, et Saksa poliitik on Simsoni soovid ära kuulanud, kuid pole teinud talle ettepanekut võtta endale Euroopa Liidu ühise energiaturu probleemid.

Kuigi Eesti on distantseerunud Brüsselile ja Berliinile eriti ebameeldivatest Poola algatustest, suutnud vältida kaasamist "Saksamaa diktaadi" opositsioonigruppi ja teeb näo, et ta ei näe Vene–Saksa gaasijuhtmes Nord Stream 2 üldiselt midagi halba, siis vaevalt annab see talle alust arvestada energeetikavoliniku portfelliga. Peale selle, nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, ei peakski Eesti seda eurokomisjoni portfelli himustama. 

Venemaa mõju eurokomisjoni koosseisu komplekteerimisele

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni avalduste põhjal otsustades peab eurokomisjoni tulevane koosseis arvestama ka "Vene tegurit". 

Euractiv France teatel pühendas Prantsuse riigipea kohtumisel riigi diplomaatiliste esinduste juhtidega 27. augustil Pariisis märkimisväärse osa oma esinemisest Venemaale ning euroliidu ja Moskva vahelise dialoogi korraldamise probleemidele.

President Macron ütles muuhulgas, et "Euroopa lakkab eksisteerimast", kui ta ei suuda ümber mõtestada oma strateegiat Venemaa suhtes. Kui võtta arvesse Prantsusmaa kaal Euroopa Liidus, võib oletada, et Pariis püüab mitte lasta eurokomisjoni uues koosseisus võtmepositsioonidele selgelt venevastase meelsusega poliitikuid.

"Me ei saa Euroopat ümber ehitada, kui me ei ehita ümber suhteid Venemaaga," ütles Macron. "Vastasel korral läheneb Venemaa teistele üliriikidele."

Kuid otsustades selle järgi, mis suunas sündmused arenevad, peaksid Eesti ja teised Balti riigid püüdma mitte sattuda "Macroni nimekirja" ehk nende liitlaste hulka, kes ei tegutse Venemaaga suheldes Euroopa huvides.

Lugege lisaks:

56
Tagid:
Brüssel, Euroopa Komisjon, eurovolinik, Euroopa Liit
Samal teemal
Londonis kuulutati välja Euroopa Liidust lahkumise viimane võimalik kuupäev
Euroopa soomeugrilaste vahel puhkes infokonflikt
Uuring: Eesti elanikkond on Euroopa ulatuses üks vaimselt võimekamaid
Eurovolinik: Brexit võib Saksamaale miljardi maksma minna
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega