Бизнесвумен за работой

Uuring: Eesti elanikkond on Euroopa ulatuses üks vaimselt võimekamaid

101
(Uuendatud 15:31 17.08.2019)
Euroopa Liidu riikide keskmise IQ-taseme edetabelis on Eesti elanikkond kolmandal kohal, jättes oma naabrid Läti ja Leedu kaugele seljataha.

TALLINN, 17. august — Sputnik. Briti professori Richard Lynni ja Soome professori Tatu Vanhaneni uuringu kohaselt on keskmise IQ-näidu poolest Euroopa riikide seas esikohal Soome, teisel kohal Holland ning kolmandal kohal Eesti.

"Kaasaegse elu mõju naisterahva ajule on alles hakanud end ilmutama, kinnitab autoriteetne psühholoog, tänapäeva naiste "möödakihutamist" tolles valdkonnas käsitleva raamatu autor James Flynn," öeldakse väljaandes.

"Juba 1980. aastatel sedastas professor Flynn, et vähemalt lääneriikides kerkivad IQ-testide tulemused iga kümne aasta tagant keskmiselt kolme hindepunkti võrra. Nõnda peaks iga tänapäeva inimene edestama oma vanaisasid ja vanavanaisasid vaimse arengu osas 30 hindepunkti võrra.

"Kaasaegse maailma keerukus sunnib meie aju kohanema ja paneb vaimse võimekuse näidu IQ kasvama," on professor veendunud.

Ent tänapäevane elu paistab mõjutavat enamal määral naisi kui mehi. Sellistes riikides nagu Uus-Meremaa, Eesti ja Argentina, kus professor oma uuringuid alustas, on naised meestest IQ poolest ette jõudnud.

Terve hulk uurimusi on tuvastanud ka seose riigi keskmise IQ-taseme ja tema majandusliku arengu, SKP, kuritegevuse, sündimuse ja uskmatuse vahel. Selle tõenduseks on Soome näidud – see riik kuulub kõige puhtama looduskesskkonnaga riikide sekka ning SKP poolest iga elaniku kohta on Soome oma näiduga 275,68 USA dollarit Austria ja Taani järel (vastavalt 416,6 miljardit USA dollarit 351,3 miljardit USA dollarit) kolmandal kohal.

Arengumaades aga alandavad säärased keskkonnategurid nagu haigused ja halb toitumus tõenäoliselt riigi keskmist IQ-taset.

Intelligentsuskoefitsient IQ kujutab endast inimese arukuse arvväärtust – intellekti ehk vaimse võimekuse taset võrdluses samaealise inimese statistiliselt keskmise intelligentsustasemega.

Pēteris Zvidriņš
© Фото : из личного архива Петериса Звидриньша

IQ määratakse kindlaks vastavate testide abil, mis rajanevad vaimse võimekuse, aga mitte teadmiste taseme (eruditsiooni) hindamisel. Intelligentsuskoefitsient kujutab endast katset hinnata üldist arukust. Keskmiseks IQ-näiduks peetakse vahemikku 90-st 110 hindepunktini ja seda näitu täheldatakse 50%-l inimestest.

Keskmisest kõrgem IQ-näit – 110st kuni 121 hindepunktini – on 12%-l rahvastikust. Ja see on juba töölevõtmiselgi väga hea näitaja. Need inimesed lõpetavad tavaliselt suurema vaevata kõrgkooli ja õpivad hõlpsasti.

Hindepunkte vahemikus 121–130 peetakse keskmisest intelligentsusest tublisti kõrgemaks näitajaks. Sellised inimesed on reeglina piisavalt võimekad ning võivad iseäranis juhtivates ametites ja loomingulistel elualadel silmapaistvaid tulemusi saavutada. Sellesse rühma kuulub keskeltläbi 6% rahvastikust.

IQ-d alates 131-st ja enam peetakse juba väga kõrgeks näitajaks.

Madalaks intelligentsitasemeks peetakse näitu alla 90 hindepunkti. Sääraseid inimesi on ligikaudu 25%.

Loe lisaks:

101
Tagid:
edetabel, uuring, Euroopa, intellekt, naised
Samal teemal
Tallinnas toimus Eesti esimene naiste marss
Eesti meeste ja naiste oodatav eluiga pikeneb
Kammitsatest lahti: kuidas naised Lähis-Idas meelt lahutavad
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega