Tshinvalis toimus Gruusia agressiooni aastapäeva mälestusaktsioon

Olgu neetud see sõda: Tshinvalis toimus Gruusia agressiooni aastapäeva mälestusaktsioon

67
(Uuendatud 14:18 09.08.2019)
Lõuna-Osseetia parlamendihoone ette kogunenud leinaküünalde ja hukkunud sugulaste fotodega rahvahulga ees kõnelesid 11 aasta taguse Gruusia suurtükiväe rünnaku üle elanud pealtnägijad.

TALLINN, 9. august — Sputnik. Neljapäeval, 8. augustil tund enne mälestusaktsiooni algust said sajad inimesed kokku tavapärases paigas, Gergijevi treppidel Lõuna-Osseetia parlamendihoone ees.

Траурные мероприятия, посвященные 11-й годовщине грузинской агрессии в августе 2008 года
© Sputnik / Наталья Айриян
2008. aasta augustis toimunud Gruusia agressiooni 11. aastapäevale pühendatud leinaüritused

Sputnik Osseetian teatel tuli Tshinvali elanikke rühmiti igast ilmakaarest, suheldi sosinal, tõstmata pilku Gruusia sõjalise agressiooni ohvrite fotodelt, mis olid trepiastmetele üles rivistatud, seistes hämaras küünlavalguses. Lastekoori esituses kõlas Meie Isa palve.

Траурные мероприятия, посвященные 11-й годовщине грузинской агрессии в августе 2008 года
© Sputnik / Наталья Айриян
Tshinvalis toimus Gruusia agressiooni aastapäeva mälestusaktsioon

"Need inimesed tapeti ainult sellepärast, et nad olid osseedid, ja osseetide hävitusoperatsioonile oli valitud küüniline nimi - "Puhas põld". Ei vaadatud, kas inimene on relvastatud või relvitu, kas naine või mees, laps või täiskasvanu," lausus kuulajaile Lõuna-Osseetia Vabariigi president Anatoli Bibilov.

Траурные мероприятия, посвященные 11-й годовщине грузинской агрессии в августе 2008 года
© Sputnik / Наталья Айриян
Lõuna-Osseetia Vabariigi president Anatoli Bibilov mälestusaktsioonil

Riigipea märkis, et talle on arusaamatu maailma üldsuse seisukoht, mis ei anna sellele kuriteole oma hinnangut.

"Me ei saa neid metsikusi unustada. Kui palju aega ka ei mööduks, saavad need loomad inimeste kehastuses oma karistuse," rõhutas ta.

Траурные мероприятия, посвященные 11-й годовщине грузинской агрессии в августе 2008 года
© Sputnik / Наталья Айриян
Tshinvalis toimus Gruusia agressiooni aastapäeva mälestusaktsioon

Bibilovi sõnul tuleb aeg, mil selle sõja peamine kurjategija, Gruusia endine president Mihhail Saakašvili ilmub tribunali ette ja saab teenitud karistuse. Seni aga, sõnas Lõuna-Osseetia juht, et jääb Osseetia rahval kurjategijate üle õiglast kohtumõistmist oodates teha kõik selleks, et sõjaohvrite surm ei olnuks asjatu.

"Me ei väsita tänamast Venemaad selle eest, et ta meid päästis ja teeb jätkuvalt kõik selleks, et maailma üldsus meie vastu sooritatud kuritegudest teada saaks," lausus Anatoli Bibilov lõpetuseks.

Leinaüritusel pidas kõne ka Satikari külavanem Nikolai Doguzov. "Ma süüdistan fašismi oma venna tapmise ja oma rikutud elu pärast. Ma saadan vene sõdurile oma tänusõnad, aga siit lahkudes lausun: olgu neetud see sõda!" ütles ta.

Kolm kaheksat, mis osutusid osseetidele pahaendeliseks

Sputnik Eesti on sellest juba kirjutanud, kuidas 2008. aasta 8. augusti öösel (08.08.08) tulistas Gruusia armee toonase presidendi Mihhail Saakašvili käsul raketiheitjate Grad turmtulega Lõuna-Osseetiat ja selle pealinna Tshinvalit, misjärel algas Gruusia vägede täismahus sissetung sellesse vabariiki.

Viiepäevase sõja tagajärjel tapeti sadu elanikke, vabariigi kaitsjaid ja rahuvalvajaid, vabariigis hävis sadu maju ja ühiskondlikke rajatisi ning tuhanded inimesed olid sunnitud kodust põgenema. Verevalamise peatamiseks otsustas Venemaa juhtkond alustada operatsiooni sundimaks sundida Gruusiat rahu sõlmima. See sõda lõppes 12. augustil 2008.

11 aastat hiljem ei ole Gruusia võimud ikka veel tunnistanud oma vastutust vallapäästetud sõja ja oma sõdurite kuritegude eest ning nimetavad Gruusiat rahu sõlmima sundinud operatsiooni "Venemaa agressiooniaktiks".

67
Tagid:
hukkunud, mälestuspäev, Gruusia, Venemaa, Lõuna-Osseetia
Samal teemal
Sputnik kutsub Lõuna-Osseetiasse
Süüria tunnistas Abhaasia ja Lõuna-Osseetia iseseisvust
Gruusia ei õppinud 2008. aasta sõjast midagi
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega