Venemaa välisministeerium

Venemaa hoiatas INF lepingu "hauakaevajast" USA-d provotseerimise eest

67
(Uuendatud 19:11 06.08.2019)
Venemaa kutsus Washingtoni üles loobuma uute, seni INF-i lepinguga keelatud rakettide paigutamisest Euroopasse ja Aasiasse. Vastasel juhul, rõhutas Venemaa välisministeerium, on Moskva sunnitud vastumeetmeid rakendama.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Venemaa välisministeerium juhtis tähelepanu Ameerika poole kavatsusele seada häirevalmidusse uusi, varem INF-lepinguga keelatud kesk- ja lühimaarakette. Ametkond hoiatas Washingtoni sellise mõtlematu käigu eest.

Äraminek ameeriklaste kombel: USA on kogu maailma ohtu seadnud >>

Pentagoni uus juht Mark Esper teatas paar päeva tagasi, et soovib Aasiasse võimalikult kiiresti uued raketid paigaldada (mida neil oma väidete kohaselt väljagi pole töötatud – keelas ju seda INF lepe – Toim.).

Alles hiljuti kinnitas USA kaitseministeerium, et nad alles hakkavad mõne aja pärast uusi maismaal paiknevaid konventsionaalse lõhkepeaga lähi- ja keskmaarakette arendama.

Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov kommenteeris Pentagoni plaane 5. augustil toimunud briifingul, meenutades Vladimir Putini sõnu, et Moskva ei kavatse paigaldada kesk– ja lähimaa maismaal paiknevaid rakette Euroopasse ega teistesse piirkondadesse juhul, kui USA selle klassi ameerika relvi sinna ei too.

Kuid Ameerika Ühendriikide tekitatud uute ohtude kontekstis on Venemaa sunnitud rakendama "kõikehõlmavaid meetmeid oma rahvusliku julgeoleku tagamiseks", lisas Rjabkov.

Samuti rõhutas ta veel kord, et INF-i lepingu likvideerimisega on "aastakümnete jooksul loodud relvakontrollisüsteemile antud tõsine löök" ja selles on "täielikult süüdi Ameerika pool".

Seejuures kõneles Venemaa kuni viimase hetkeni raketilepingu säilitamise eest. "Seetõttu on täiesti vale väita, nagu väidavad mõnede välisriikide ametnikud, aga ka teatud meedia, et ka meie riik loobus lepingust ja jagab vastutust ameeriklastega võrdselt," ütles Venemaa välisministeeriumi esindaja.

Sellegipoolest on Moskva endiselt avatud võrdseks ja konstruktiivseks dialoogiks Washingtoniga "INF-lepingu ja muudelgi strateegilise stabiilsuse teemadel, mis põhinevad üksteise austamisel ja vastastikuste huvidega arvestamisel", teatas Sergei Rjabkov.

Enne Austraalia-reisile asumist teatas verivärske USA kaitseminister Mark Esper, et Pentagon kavatseb "lähikuudel" paigutada keskmise ulatusega tavarakette Aasia ja Vaikse ookeani piirkonda, vahendas Sputnik International.

© AP Photo / Chuck Burton
USA kaitseminister Mark Esper

USA on alustanud läbirääkimisi Mikroneesia, Marshalli saarte ja Palauga poliitilise, majandusliku ja eelkõige sõjalise pakti uuendamiseks, mis reguleeriks riikidevahelisi suhteid, teatas ka riigisekretär Mike Pompeo.

"Täna olen siin, kinnitamaks, et Ameerika Ühendriigid kaitsevad teie suveräänsust, julgeolekut ja õigust elada vabaduses ja rahus," ütles Pompeo esmaspäeval Mikroneesia Pohnpei osariigi ajakirjanikega rääkides.

 Майк Помпео
© Sputnik / Алексей Витвицкий
USA riigisekretär Mike Pompeo

"Teie väikesed saared on suured vabaduse linnused," sõnas Pompeo ja lisas, et USA soovib "aidata India-Vaikse ookeani riikidel jätkata nende aastakümnete pikkust tõusu".

Lepingud, millest esimene allkirjastati 1980. aastate keskel, mil saartele anti USA poolt formaalne iseseisvus (protsess kulges aastatel 1979–1994). Kokkulepete uuendamise aeg saabub 2023-2024. aastal. Lisaks poliitilistele ja majandussätetele võimaldavad lepingud USA sõjaväel säilitada ainuõiguse saareriikide õhuruumile ja territoriaalvetele, kusjuures USA pakub neile vastutasuks majandusabi.

USA on väljendanud muret Hiina tegevuse laienemise pärast piirkonnas viimastel aastatel. Hiina on pakkunud omapoolseid soodsaid laenulepinguid riikidele, mille hulka kuuluvad näiteks Fidži, Paapua Uus-Guinea ja Samoa.

Mikroneesia Liiduriikide president David Panuelo juba raporteeris Pompeole, et tema riigi suhted Hiinaga on seotud "majandusliku ja tehnilise koostööga" ning kinnitas, et Mikroneesia "suhted USAga on esmatähtsad".

Enne iseseisvumist asus saartel suur hulk USA sõjaväebaase ja Pentagon kasutas neid laialdaselt sõjalisteks katsetusteks. Osa Marshalli saartest on jätkuvalt hädas probleemidega, mis on seotud USA 1940. ja 1950. aastate tuumakatsetustest järele jäänud radioaktiivsete jäätmetega – osadel saartel on väidetavalt rohkem radioaktiivsust kui Tšernobõlis ja Fukushimas kokku.

Mikroneesia ja Palau saarestikud, mis ulatuvad üle Vaikse ookeani Filipiinidest idas ja Paapua Uus-Guineast põhja pool, asuvad 1800–2000 km kaugusel vaidlustatud Lõuna-Hiina merest, Marshalli saared aga mõnevõrra kaugemal idas. See tähendab, et sealt startinud keskmaaraketid küünivad Hiina rannikuni.

67
Tagid:
poliitika, Venemaa, INF, USA
Teema:
INF-lepe (19)
Samal teemal
INF leping kaotas oma kehtivuse - NATO on asunud USA poolele
Hakkame lammutama seda, mis olemas: USA-l on oma relvastuskontrolli plaan
Venemaa teatas kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise leppe tühistamisest
NATO peasekretär nimetas Venemaad "vastutavaks" INF päästmise eest
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega