Полиция рядом с маркетом Walmart, где произошла массовая стрельба

Verine nädalavahetus USA-s Putin avaldas Trumpile kaastunnet

72
(Uuendatud 21:32 07.08.2019)
Tulistamiste tagajärjel on hukkunud ja haavata saanud kümneid inimesi — kolmes USA osariigis tehakse kurbi kokkuvõtteid verisest nädalavahetusest.

TALLINN, 4. august — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin avaldas oma Ameerika kolleegile Donald Trumpile kaastunnet seoses nädalavahetusel USA-s aset leidnud veriste sündmustega.

"Vladimir Putin saatis USA presidendile Donald Trumpile kaastundetelegrammi seoses traagiliste vahejuhtumitega Texases ja Ohios," teatas Kremli pressiteenistus.

Mis juhtus Texases

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et El Pasos asuvas Walmarti supermarketis sai tulistamise tagajärjel surma kakskümmend inimest. Veresaun toimus laupäeval, 3. augustil. Politsei andmetel sai erineva raskusastmega haavu veel 26 inimest, neist üheksa seisund on kriitiline.

Õiguskaitseorganite töötajatel õnnestus tulistaja kinni pidada, selleks osutus 21-aastane Patrick Crusius. Ameerika meedia andmetel oli kurjategija sõitnud El Pasosse Allenist, mis asub sündmuskohast tuhande kilomeetri kaugusel.

Enne roima kordasaatmist oli Crusius postitanud sotsiaalvõrgustikku manifesti, milles oli avaldanud toetust terroristile, kes pani märtsis toime massimõrva kahe mošee koguduseliikmete kallal Uus-Meremaal Christchurchis. On teada, et tollal langes terroristi ohvriks 50 inimest ja veel 40 sai haavata.

El Paso politseiülema Greg Alleni sõnul hakatakse Walmarti supermarketis toimunud tulistamise asja uurima kui vihakuritegu.

Politsei tegevust kommenteerides jutustas Texase kuberner Greg Abbott ajakirjanikele, et Crusiuse kinnipidamisoperatsioon kestis 21 minutit ja politsei ei pidanud relva kasutama, sest tulistaja alistus vabatahtlikult.

Mida räägivad pealtnägijad

"Tulistaja tahtis verd, ta pidi olema selle ette planeerinud," tsiteerib RIA Novosti ühe tragöödia pealtnägija, Kendall Longi sõnu.

Ta rääkis, et kui inimesed hakkasid laiali jooksma, oli kuulda, et ründaja püüab tulistada järjest kiiremini, et ohvreid oleks võimalikult palju.

Ta märkis ka, et El Pasot peetakse üheks USA kõige turvalisematest linnadest, kuid pärast laupäeval toimunut olukord tõenäoliselt muutub.

Britney Lechuga, kes viibis samuti supermarketis, jutustas, et tulistamise hetkel oli kaupluses "palju lapsi, kes ei suutnud leida oma vanemaid, kõik karjusid, kõik olid šokis teadmata, mida teha, püüdes peitu pugeda".

"Me valmistusime maksma ja kui ta vaatas korraks tagasi, ütles ema, et tegelikult on see tulistamine. Hoidke pea maas, pea maas, ütles ema minu väikesele vennale ja mulle. Ma haarasin emal käest, haarasin väikese venna ja me jooksime läbi varuväljapääsu välja," jutustas Britney.

Verine pühapäev Ohios

Teabeagentuuride lindid ei jõudnud veel Texase uudistest jahtuda, kui Ohio osariigist hakkas saabuma infot veel ühe massitulistamise kohta. Meedia andmetel, mida hiljem kinnitasid USA õiguskaitseorganid, avas üks mees ühe Daytoni baari ees inimeste pihta tule. Kuriteo tagajärjel sai surma 9 ja haavata 26 inimest. Tulistaja ise hävitati.

Veelgi suurem hukkunute arv õnnestus ära hoida tänu korrakaitsjate kiirele reageerimisele: "politseiametnikud neutraliseerisid tulistaja vähem kui minutiga". Kurjategija laiba vaatluse käigus leiti, et tal oli seljas kuulivest.

Daytoni tulistamise ohvrite mälestamiseks andis Ohio kuberner Mike DeWine korralduse langetada kõik lipud.

"Andsin korralduse, et Ohios lastaks lipud poolde vardasse austuse märgiks ja ohvrite mälestuseks, kes kaotasid täna hommikul elu," kirjutas DeWine oma Twitteri-postituses.

Ta avaldas ka tänu õiguskaitseorganite ja operatiivteenistuste töötajatele ning teatas valmidusest "osutada osariigi tasandil igakülgset abi".

Chicago pääses ohvriteta

Lootused, et USA tulistamised nädalavahetusel on lõppenud, osutusid asjatuks: umbes kell 18 (Eesti aja järgi) hakkas tulema teateid tulistamisest Chicagos. Kohaliku politsei andmetel avas tundmatu isik ühes pargis tule musta värvi autost Chevrolet Camaro. Õnneks seekord inimohvreid ei olnud, aga seitse inimest sai haavata.

Inimeste massiline hukkumine USA-s relvastatud kurjategijate käe läbi ei ole haruldane. Nii toimus näiteks kaks kuud tagasi, juunis, veresaun Virginia osariigis ühes kuurortlinna Virginia Beachi haldushoones.

Politsei andmetel avas inimeste pihta tule üks töötajatest, arvatavasti kättemaksuihast. Kuriteo tagajärjel hukkus tollal 12 inimest. Tulistaja ise likvideeriti pärast pikka tulevahetust korrakaitsjatega.

Iga taoline tragöödia hoogustab Ameerika ühiskonnas diskussiooni eraisikutele tulirelvade valdamise keelu kehtestamisest.

Piirangute pooldajad osutavad hirmuäratavale statistikale selliste kuritegude kohta ja ohvrite kaitsetusele.

Nende oponendid viitavad aga USA põhiseaduse teisele täiendusele, mis annab riigi kodanikele relvastatud enesekaitse õiguse, ja kinnitavad, et just relvitutest inimestest saavadki ründajate ohvrid.

72
Tagid:
hukkunud, kaastunne, tulistamine, Vladimir Putin, Venemaa, USA
Samal teemal
Tulistamine Ühendriikides: tapeti kolm inimest
USA-s hukkus sünagoogis toimunud tulistamises "mitu" inimest
USA koolitulistamises sai surma vähemalt 17 inimest
Relvastatud mees tappis Texase ostukeskuses 20 inimest
Ühendriikides hukkus tulistamises üle kümne inimese
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega