Pavlo Klimkin kuulutas ette ukrainlaste massilist pagemist välismaale, illustreeriv foto

Pavlo Klimkin kuulutas ette ukrainlaste massilist pagemist välismaale

74
(Uuendatud 00:46 05.08.2019)
Mõne aasta pärast on Ukrainasse jäänud ainult pool elanikkonnast — teine pool hakkab elama välismaal, arvab Ukraina välisminister Pavlo Klimkin.

TALLINN, 5. august — Sputnik. Ukraina jääb pooltühjaks, sest paljud sõidavad ära teistesse maadesse, teatas Klimkin intervjuus portaalile Obozrevatel (Vaatleja).

"Vaat, mis toimub nüüd, kus miljonid ukrainlased on välismaal: ma arvan, et mõne aasta pärast on umbes nii, et pooled ukrainlased on siin ja pooled seal," ütles ta.

Nii sünget pilti maalides tunnistas välisminister, et inimesed on Ukraina suurim rikkus.

Глава МИД Украины Павел Климкин
© AFP 2019 / ATTILA KISBENEDEK
Ukraina välisminister Pavlo Klimkin

"Kõige suurem rikkus, mis Ukrainas on, ei ole maa ega loodusvarad, vaid just nimelt inimesed. Ukrainlased väärivad vabadust ja õiglust. Muidugi on oluline ka heaolu," teatas Klimkin.

Tööjõulise elanikkonna äravool, millest Ukrainas nii kaua on kõneldud, on lõppkokkuvõttes hinnatud "katastroofiliseks". Uut rahvuslikku probleemi – mitmemiljonilist tööjõu väljavoolu Ukrainast – otsustas esimesena sisuliselt stiihiliseks õnnetuseks nimetada "riiklikult tähtsate" isikute seast välisminister Pavlo Klimkin, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti ka mullu septembris. 

Eestis registreeritud hooajatööliste seas hoiavad Ukraina elanikud kindlalt esikohta, suurendades igal aastal tööjõurände statistilistes diagrammides oma osakaalu. 2018. aastal moodustasid Ukraina ukrainlastest kodanikud, kes on pärast 2014. aastal Kiievis toimunud riigipööret läinud välismaale teenistust otsima, Eestis ligi kolm neljandikku kõigist hooajatöölistest.

2016. aastal moodustasid ukrainlased Eestis registreeritud hooajatöölistest 68,8%, 2017. aastal 74,4% ning 2018. aastal kasvas ukrainlaste osakaal 78,2%-ni. Ühtekokku oli Eestis 2018. aastal registreeritud 15 524 Ukraina töölist.

2018. aasta lõpuks oli hooajaline tööluba ja Eesti ajutine elamisluba juba enam kui 12 000 Ukrainast saabunud inimesel. Seda on kümme korda rohkem kui 2014. aastal.

1Partner Kinnisvara tegevjuhi Martin Vahteri sõnul on Eestis kohalikest ehitajatest nii suur puudus, et ilma tuhandete võõrtöölisteta oleks nii hinnad kui valmimistähtajad täiesti kontrolli alt väljas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Martin Vahteri sõnul oleks Eesti ehitusturg ilma Ukraina, Moldova, Poola ja teiste peamiselt endistest idabloki riikidest saabuvate ehitajateta käpuli.

74
Tagid:
Pavlo Klimkin, tööjõud, äravool, Ukraina
Samal teemal
Kinnisvaraekspert: Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli
Mis saab sõprusest Ukrainaga: KaPo kardab "venekeelse tööjõu" sissevoolu
Tänavu töötas Eestis Läänemaa jagu välismaalasi
Poola tõrjub Ukraina migrante
Kiiev ei näe katastroofi