Kanada sõjaväelased, illustreeriv foto

Natolaste argipäev Baltimaades: "vihkavad üksteist ja naeravad käskude üle"

403
(Uuendatud 20:19 03.08.2019)
Kanada uuriv ajakirjandus on pisut ära rikkunud idüllilise pildikese "NATO õilsast missioonist Baltimaade kaitsel Venemaa agressiooni eest" — ookeanitaguste kaitsjate moraalne pale jätab soovida paremat.

TALLINN, 3. august — Sputnik. Vihkamine, reetmised, kadedus ja künism — nende nelja mõistega saab Kanada ajalehe National Post andmetel lühidalt iseloomustada ühe Balti riigi territooriumil NATO "Venemaa ohjeldamise" missiooni raames paikneva Kanada tsiviil- ja sõjalise koostöö üksuse sisesuhteid.

National Posti ajakirjanikud jutustasid, kuidas pärast kaebusi solvangute ja ebaprofessionaalse käitumise üle, mis lokkavad missiooni tsiviil- ja sõjalise koostöö üksuses Lätis, on Kanada väejuhatus lähetanud sinna lausa erijuurdleja — kolonelleitnant Jeremy Fountaini.

Leedu sõdur NATO õppustel Saber strike Leedus.
© AFP 2019 / Petras Malukas

Hirm ja moraalne terror

Juurdluse käigus on selgunud, et mõned sõjaväelased on avalikult välja naernud Kanadas asuva kõrgema juhtkonna, levitanud piinlikke karikatuure missioonile määratud soolise võrdõiguslikkuse nõunikust ja kuulujutte Lätti saabuma pidanud komandörist.

Kanada armee Läti operatiivgrupi allüksuse J9 liikmed on endale sageli lubanud ebaprofessionaalseid kommentaare madalama auastmega sõjaväelaste juuresolekul. Fountain jõudis järeldusele, et tsiviil- ja sõjalise koostöö üksus on sisuliselt lõhenenud kaheks leeriks, kes on omavahel vaenujalal.

Fountain osutas oma juurdlusaruandes ka katsetele "vabaneda" Ottawas asuva Kanada Ühendoperatsioonide Juhtimiskeskuse (Canadian Joint Operations Command) alluvusest. J9 sõjaväelased ei ole vastanud juhtimiskeskuse teabenõuetele ja on avalikult välja naernud juhtimiskeskuse käsud kommenteerides neid selliste väljenditega nagu bullshit (jama) ja highly false (täitsa vale).

Medaleid ja joogipoolist jagatakse "ebaõiglaselt"

Osaliselt tulenevad moraaliprobleemid juurdleja arvates Lätis töötavate Kanada sõjaväelaste seisundi erinevusest: mõned saavad maksusoodustusi, ühtedel on õigus mingile medalile, aga teistel mitte, seejuures nad peavad töötama lähestikku, mis tekitab omavahelist vaenu.

Muude probleemide hulgas, mis mõjutavad sõjaväelaste moraali, oli ebavõrdne juurdepääs alkoholile, ainult osale personalist antud õigus viibida väljaspool sõjaväebaasi territooriumi ja juhtkonnapoolse toetuse puudus reservväelastele.

Ebaprofessionaalne käitumine pikema aja vältel ning ebaadekvaatne restriktsioonipoliitika* ja personali ebaselge staatus on laostanud nende moraali, räägitakse aruandes.

Fountain soovitas võtta võimalikult kiiresti tarvitusele abinõud olukorra normaliseerimiseks ja professionaalse käitumise taastamiseks, samuti kommunikatsiooni parandamiseks ühendoperatsioonide juhtimiskeskusega Ottawas.

Kanada relvajõudude pressiesindaja kapten Leah Campbell ütles, et aruande üksikasju ei saa praegu avalikustada, sest mõned aspektid on alles uurimisel.

Эстонские военнослужащие во время проведения  учений НАТО Весенний шторм в городе Силламяэ
© Sputnik / Денис Пастухов

Ta lisas, et kohe pärast seda, kui ebaprofessionaalse käitumise juhtumitest kanti ette Läti operatiivgrupi komandörile, hakkasid Kanada relvajõud neid uurima ning viivitamatult võeti tarvitusele abinõud olukorra parandamiseks haldusmeetmetega ja isikkoosseisu ümberpaigutamisega.

Kanada sõnum Putinile

Kanada juhib alates 2017. aastast NATO suurendatud kohaloleku lahingugruppi (NATO Enhanced Forward Presence Battle Group) Lätis. National Post kirjutab, et see on osa alliansi jõupingutustest, mis on mõeldud "oma idapoolsete liikmete rahustamiseks pärast seda, kui Venemaa annekteeris 2014. aastal Krimmi ja hakkas toetama Ukraina valitsusvägede vastu võitlevaid separatiste".

2018. aasta juulis külastas Lätit Kanada peaminister Justin Trudeau kuulutamaks, et tema valitsus mitte ainult ei jätka missiooni, vaid laiendab seda. Kanada väed jäävad Lätti 2023. aasta märtsini ja sõjaväelaste arvu suurendatakse 455-lt 540-le.

Джастин Трюдо
© Sputnik / Алекс Панциков
Justin Trudeau

Trudeau teatas, et Kanada sõjaväelased on Lätis selleks, et saata sõnum Venemaa liidrile Vladimir Putinile. "Me muidugi loodame, et president Putinile on antud selge signaal, et tema tegevus selle reeglitel põhineva rahvusvahelise olukorra destabiliseerimisel ja eiramisel, mida NATO on koos teistega edukalt hoidnud umbes viimase 75 aasta jooksul, on äärmiselt oluline," ütles Trudeau.

Nato idarindel

Uudisteportaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et viimastel aastatel on Baltimaades täheldatav Põhja-Atlandi alliansi rühmituste ennenägematu kosumine.

2016. aastal toimunud NATO tippkohtumisel Varssavis otsustati paigutada Leedu, Läti, Eesti ja Poola territooriumile NATO sõjaline kontingent, kuid esimesed Lääne väeüksused ilmusid Balti riikidesse niipea, kui nad 2004. aastal NATO-ga ühinesid.

Venemaa on korduvalt teatanud, et Venemaa ei ründa mitte kunagi mistahes NATO riiki. "See on selge kõikidele vastutustundlikele poliitikutele," täheldas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

"Meie suhtumine NATO laienemisesse ja niinimetatud NATO partnerlusprogrammi raames sõjalise taristu edasinihutamisesse meie piiri vahetusse lähedusse ei ole muutunud. Meie julgeolekudoktriinidesse on selgelt sisse kirjutatud, et üheks peamiseks julgeolekuohuks on NATO edasine idasuunaline laienemine," ütles Lavrov.

"Olen veendunud, et kõik tõsiseltvõetavad ja ausad poliitikud teavad suurepäraselt, et Venemaa ei ründa kunagi ühtegi Põhja-Atlandi alliansi liikmesriiki. Meil ei ole mingeid selliseid plaane. Ma arvan, et NATO-s teatakse seda suurepärastelt, kuid kasutakse iga ettekäänet, et paigutada üha rohkem sõjatehnikat ja pataljone garanteerimaks, et USA hoiab ka edaspidi sellel marjamaal oma pilku peal," ütles Lavrov.

*Restriktsionism on see, kui töötajad piiravad teadlikult oma tööviljakust, ei kasuta teenistuskohustuste täitmisel oma füüsilisi ja vaimseid võimeid täiel määral.

403
Teema:
NATO idarindel (273)
Samal teemal
NATO idarindel