Venemaa opositsiooniliider Aleksei Navalnõi

Navalnõi ihukaitsja: vabatahtlikesse on suhtutud nagu orjadesse

147
(Uuendatud 20:18 31.07.2019)
Venemaa opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi endise ihukaitsja avameelne lugu kustutas propagandistide pingutustega läänes kujundatud särava pildi "Putini režiimiga võitlejatest".

TALLINN, 31. juuli — Sputnik. 23-aastane meistersportlase kandidaat vabamaadluses Pjotr Proskurkin töötas neli aastat (2015–2018) Aleksei Navalnõi meeskonnas – esmalt vabatahtlikuna Korruptsioonivastase Võitluse Fondi (FBK) arvamusküsitluste telefonikeskuses, seejärel agitaatorina ning presidendivalimiste kampaania ajal kuulus ta vabatahtlike meeskonda, kes poliitikut meeleavaldustel turvamas käis.

Пётр Проскуркин
© RT
Pjotr Proskurkin

Intervjuus RT-le rääkis Proskurin opositsionääri heaks tehtud töö iseärasustest ja sellest, kuidas meeleavalduste korraldajad kodanikke otse politsei kumminuiade alla suunasid.

Kuidas algas teie koostöö Navalnõiga?

Esimakordselt nägin Alekseid 2013. aasta suvel, kui ta kandideeris Moskva linnapeaks. Lõbutsesin sõpradega Sokolniki pargis ning tema pidas seal koosolekut. Mulle meeldis. Siis hakkasin uurima, lugema, vaatama ja mõne aja pärast märkasin tema veebilehel kuulutust vabatahtlike värbamise kohta. Kirjutasin taotluse. Kuu aja pärast helistas mulle FBK sekretär Anja Litvinenko, kes vastutas vabatahtlike eest, ja ütles, et neil on abi vaja.

Алексей Навальный
© Sputnik / Илья Питалев
Aleksei Navalnõi

Sel ajal, juuni lõpul, käis Kostroma oblasti volikogu saadikukandidaatide valimiskampaania. Me töötasime FBK büroos: helistasime Kostroma elanikele ja rääkisime neile kandidaatidest – Ilja Jašinist (esindas Venemaa Vabariiklikku Parteid – Rahvavabaduse Parteid (PARNAS) – toim.) ja teistest. Kõike seda tegin ma tasuta, vabatahtlikuna 2015. aasta juuni keskpaigast augusti lõpuni.

Seejärel sõitsin Kaluuga oblasti Obninski linna, kus töötasin samuti vabatahtlikkuse alusel valimiste heaks. 2016. aasta kevadel helistati mulle FBK-st ja tehti ettepanek töötada vabatahtlikuna kohalike omavalitsuste valimiskampaanias Barvihas Ivan Ždanovi (praegu FBK direktor – RT) meeskonnas.

Mis mees on Ivan Ždanov?

Palus tööd teha, unustades, et ma olen vabatahtlik. Tal ei leidunud kuidagi inimest, kes valimisnänni laiali veaks. Aga mina jagasin siis lihtsalt tema eest flaiereid. Ta helistas, öeldes: "Sõida otsekohe siia!" Mina vastan: "Eks ma jõudumööda tule – seisan liiklusummikus. Nagu saan, nii tulen."

Оцепление ОМОН и баррикады сторонников ВС РФ на Смоленской площади
© Sputnik / Борис Приходько
Vene opositsionääride meeleavaldus

Tema hakkas nõudma, et ma otsekohe kohale jõuaksin ja kuskile mujale enam ei läheks. Ja ütles takkapihta, et muidu ei võeta mind enam ühegi projekti puhul tööle.

FBK valimisstaabis on minu meelest alati suhtutud vabatahtlikesse nagu orjadesse.

Turja kargasid teisedki peale Ivan Ždanovi. Roman Rubanov (endine FBK direktor – RT) ei jätnud ka kuigi viisaka inimese muljet.

Kui palju vabatahtlikele maksti?

2016. aasta Riigiduuma valimistel tegelesin ma kaebuste kogumisega, plakatite kleepimisega, infotahvlitele lendlehtede ülespanekuga. Ja eks ka nende memmekeste agiteerimisega, kes lastega mänguväljakutel ringi jalutasid. Mulle maksti 1000 rubla päevas. 2017. aastal sõlmiti minuga leping pooleks aastaks.

See oli leping FBK-ga?

Mul oli pooleks aastaks leping fondiga Viies Aaastaaeg (suleti kohtuotsusega 2018. aastal – RT). Mulle maksti 30 000 rubla. Sõnades oli kõik suurepärane, töögraafik 5/2. Tegelikult oli kõik hoopis teisiti. Töötasin vahel poole ööni, peilisin inimesi mitmesugusteks arvamusküsitlusteks, osalesin meeleavaldustel ja pikettides.

Kui staap taheti oma ruumidest Sadovnitšeskaja kaldapealsel välja tõsta, siis ööbisime seal. Meilt nõuti alatasa nädalavahetustel tööleminekut. Haiguspäevadele ei saavadud samuti hea pilguga. Kui inimene haigestus, öeldi talle: "Eks sa lesi paar päeva, aga mitte rohkem."

Акция в поддержку кандидатов в депутаты Мосгордумы
© Sputnik / Евгений Одиноков
Opositsiooni meeleavaldusel osaleja

Kas ületundide eest tasuti?

Ei.

Kuidas töötajad sellisele suhtumisele reageerisid? Kas keegi püüdis seepeale pahandada?

Niipea kui vaid pead tõstad, koristatakse sind kohe ära. Niipea kui vaid midagi palud, koristatakse sind ära. Sest sul ei ole millekski õigust peale selle, et staabis valvata ja agiteerimist turvata.

Kas inimesed töötavad FBK-s tõepoolest aate nimel?

Juhid saavad suurepäraselt aru, mis on mis, aga lihtsad töötajad ja vabatahtlikud muidugi, jah, usuvad. Tahavad muuta Venemaa tulevikus tõesti suurepäraseks. Usuvad, et siis ei ole enam korruptsiooni, et kõigil inimestel on kõik olemas ja kõik on õnnelikud.

Kuidas te sattusite Navalnõi turvajaks miitingute puhul?

2017. aasta märtsis, mil Moskvas oli käimas kampaania "Ta pole teile Dimon" (26. märtsil – RT.), korraldati eelnevalt Aleksei Navalnõi turvalisust puudutav ettevalmistus. Ta valis välja need, kes olid tugevamad ja jõulisemad, kes jaksavad vastu hakata. See kõik sai eelnevalt, nädala jagu varem kokku lepitud, anti täpsed juhised selleks, et Navalnõile mitte kedagi ligi lasta...

Kes andis juhised?

Ljaskin ja Navalnõi koos... Käsk oli mitte lasta reportereid ega kedagi tema lähedale. Pärast meeleavaldust annab ta ise kõigile intervjuu ja teeb kõigiga, kes seda soovivad, fotosid. "Teie kõnnite ahelikus Navalnõi ees, mitte keegi ei tohi teie vahelt läbi pääseda, teie ei tohi kedagi läbi lasta."

Navalnõi ise ütles, et kui hakkavad tulema politseinikud, et ta vahi alla võtta, siis meie ärgu politseinikke puutugu. Seega tema klaarib nendega ise. Mõte oli selles, et tema lastakse vabaks, temaga ei juhtu midagi. Mängus on avalikkus, meedia. Meiega aga võib mis iganes juhtuda.

Kelle vastu te pidite tegutsema?

Provokaatoritele, niinimetatud demšizidele (uusmoodustis venekeelsetest sõnadest "demokraatia" ja "skisofreenia" – tlk.), hullumeelsetele, kes on valmis Aleksei Navalnõid kätel kandma ja iidolina kummardama.

Участник марша российской оппозиции
© Sputnik / Рамиль Ситдиков
Opositsiooni meleeavaldusel osaleja

Seega ta ei lasknud enda ligi inimesi, kes teda jumaldavad?

Ajakirjandust... Ta ütles: "Pärast jalutuskäiku, selle lõpul annan ma ajakirjanikelegi intervjuu."

Seda muidugi juhul, kui teda ei vahistata. Ta mõistis alati suurepäraselt, et teda kas saadetakse alati korralikult, ta istub autosse ja sõidab kohe minema või siis peetakse kinni. Muid valikuid polnud ealeski ette näha.

Kui palju mehi sellises improviseeritud turvatiimis Navalnõil meeleavaldustel oli?

Kõik oleneb sellest, millise miitinguga on tegemist. 10–20 meest. Aga olenevalt üritusest. Kui tegemist on marsiga Boriss Nemtsovi mälestuseks, siis on seal jämedalt öeldes kõik omad. Mis tähendab, et seal vasakpoolseid ei ole, seal on kõik tuttavad inimesed. Aga kui on vaat sellised meeleavaldused... On veel ka kaks alalist turvameest, kaks jõujurakat. Üks neist on autojuht, kes on kogu aeg autos. Ja üks, niipalju kui ma tean, käib temaga kogu aeg kaasas. Madalalaubalised.

Kas selle eest maksti? Või oli seegi vabatahtlik lugu?

Ei makstud. Alustame sellest, et seal – FBK-s ja igal pool – peaks see, et sa juba töötad või see, et sa juba oled Navalnõi enda staabis või FBK-s (jumal küll, Navalnõi lähedal ju) – see peaks sulle juba igasugusest rahast ja kiidusõnadest kallim olema. Sa pead juba selle eest tänama – selle eest, et sa siin oled. See on niisugune töö – tasuta, aga prestiižne. Ma tulin kaks aastat järjest iga päev kõnekeskusesse inimesi läbi helistama, osalesin kõikides pikettides, kõikidel üritustel. Ei puudunud mitte üheltki partei koosolekult.

Mis juhtus 2017. aasta 26. märtsi meeleavaldusel? Rääkige sündmuste käigust.

Just siis me Alekseiga bussi välja ei saatnud. Teatud hetkel algas segadus ja surve. Mitmest küljest lendasid peale omonlased (või kes nad seal olid – rahvuskaartlased). Navalnõi vahistati. Siis anti käsk, et me peame PAZ-bussi kinnipeetutega paigale jätma, ei tohi lasta sel minema sõita. Seisime elavas ahelikus. Buss sõitis muidugi minema. Sest bussi ees seisid samuti asjamehed, kes ajasid meid füüsilise jõuga laiali – kes sai vastu pead, keda peksti jalgadesse. Mõned inimesed võeti kohe koos Navalnõiga vahi alla.

Teie niisiis, tähendab, takistasite seda bussi. See sõitis lõpuks minema, teie jäite paigale – kes vigastustega, kes ilma. Aga edasi?

Järgmisel päeval arutlesid kõik vaid selle üle, kui ägedalt aega veedeti. Kogu lugu. Mida ta siis eelmisel õhtul otsesaates oli öelnud? Ütles, et me olevat esitanud vastavad teavitused, aga need jäid meie jaoks kooskõlastuseta. Sellest tulenevalt tohime vastavalt Venemaa Föderatsiooni põhiseadusele lihtsalt jalutada: "Ma kutsun kõiki jalutuskäigule."

Pärast seda ütles ta, et kui hakatakse vahistama, tuleme appi, läheme Euroopa Inimõiguste Kohtuni välja, teile makstakse hüvitisraha, teile makstakse välja 10 000 eurot. Ta kõneles sellest palju ja sageli – et me läheme Euroopa Inimõiguste Kohtuni, et hakkame abi pakkuma.

Tegelikult aga pole mingisugust abi kunagi leidunud. Keegi on seda küll taotlenud, aga see kõik... Ta aitas ainult neid, keda vaja aidata, kelle puhul see oli hea infoaines. Võttes näiteks tollesama Kosjta Saltõkovi. Teda, näe, aidati. Mispärast? Sellepärast, et see oli suurepärane ajend teabe jagamiseks.

See oli juba hoopis teine meeleavaldus...

Jah, see oli juba hoopis teine meeleavaldus – 2018. aasta jaanuaris (28. jaanuaril – RT). Juhtus nii, et meid, vabatahtlikke, kes pidid Navalnõid kaitsma, oli umbes 20 meest. Läksime Majakovski juurest alla. Seal käis hoone restaureerimine, kõnnitee oli kitsendatud. Ja juhtumisi jäime järsku Kostjaga kahekesi, meie taga aga oli Navalnõi. Ning selle ülekäigu otsas seisid juba politseinikud meid oodates. Tagasi pöörduda ei saanud, meie järel sammus palju inimesi. Ja siis juba lendavadki "kosmonaudid" (politsei – RT) peale ja hakkavad Navanõid "kruttima". Mina pääsesin kergelt, äsasid lihtsalt kumminuiaga üle turja ja jäeti sinnapaika.

Tuntud opositsioonipoliitik Boriss Nemtsov lasti maha Moskvas ööl vastu 28. veebruari 2015. aastal.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Navalnõi püüdis politseinikke eemale tõugata. Klammerdus kätega furgooni ukse külge. Tema juba oskab kenasti "kruttida".

Kostja jooksis loomulikult Navalnõi juurde, et ta välja tirida. Siis aga Kostja kas komistas või mis seal juhtus, igatahes kukkus ta politseinikule peale. Ning topiti kohe Aleksei kannul samasse kongi. (Saltõkovi suhtes algatati vägivalla kasutamise eest võimuesindaja suhtes Venemaa kriminaalkoodeksi 318. paragrahvi alusel kriminaalasi, talle mõisteti karistuseks kümme kuud koloonias. – RT).

Kas Navalnõi aitas teda?

Minuteada andis advokaadid.

Kõneldes ebaseaduslikel meeleavaldustel osalemisest – kuidas te seda tõlgendasite?

No näiteks 12. juunil (2017. aastal, jätkuna 26. märtsil toimunud niinimetatud korruptsioonivastastele meeleavaldustele – RT) kõndisime koos vabatahtlikega Sahharovi prospektile. Me oleksime pidanud seisma Suhharevskil. Sealt suunasin ma inimesi ümber Tverskajale.

Suunasite seadsulikult meeleavalduselt ebaseaduslikule?

Staabis öeldi meile: "Te peate mehi, vabatahtlikke kaasa võtma, nendega koos üles rivistuma ja öeldes midagi sellist, et siin meeleavaldust ei tule, et see jääb ära, läheme kõik Tverskajale."

Aga kas teil paluti inimesi hoiatada, et Tverskaja meeleavaldus on ebaseaduslik? Ja mis võib sel puhul ähvardada?

Ei. Meile öeldi vaid, et siin meeleavaldust ei tule, meeleavaldus jääb ära, läheme kõik Tverskajale jalutama.

Ja mitte keegi ei öelnud ühelegi Suhharevskajale saabunule, et meeleavaldus Tverskajal on kooskõlastamata, et kui te sinna lähete, siis riskite?

Mitte keegi ei öelnud.

Kas te saite aru, et suunasite inimesed kinnipidamisele?

See mõte mul oli küll.

Ja siis?

Ma tõrjusin selle lihtsalt kõrvale. Tegin nii, et see mõte mu peast minema lendaks. Sest tol hetkel tahtsin ma, esiteks, et elu meie maal läheks paremaks. Ning teiseks, ei tahtnud staabist minema lennata. Sest hoidku jumal, kui ma seda kellelegi ütlen. Hiljem ütleb keegi tingimata või isegi mitte nimelt tingimata, vaid lihtsalt lausub, et teie kaastöötaja ütles, et see on ebaseaduslik ja kui ma sinna lähen, on oht, et mind trahvitakse või pannakse istuma. Selle eest oleksin ma nagu pudelikork minema lennanud, ilma mingi kohtu ega uurimiseta.

Aleksei Navalnõi peeti meeleavaldusel kinni
© Sputnik / Илья Питалев

Kokkuvõttes aga just nõnda juhtuski? Teiega lõpetati leping.

Juba presidendivalimiste kampaania ajal. Augusti lõpul viisin oma dokumendid ülikooli, Moskva Riikliku Ülikooli pedagoogikainstituuti, ja läksin Ljaskini jutule. Ütlen: "Kolja, mul on oktoobris sisseastumiseksamid, mul on tarvis nädal puhkust. Kas arutame seda sinuga praegu või tuleme hiljem selle jutu juurde tagasi?" Tema ütleb: "Hiljem."

Oktoobris palusin ma ühtekokku viis päeva – kaks päeva valmistumiseks ja kolm eksamiteks. Olin valmis isegi palgata puhkuseks. Loomulikult ei lastud mind kuhugi – öeldi, et ei lase me kedagi kuhugi. Aga mul oli ju vaja.

Kokkuvõttes, kui mul sisseastumiseksamid pihta hakkasid, ei tulnud ma kolm päeva tööle. Kui tulin, sain teada, et leping minuga on lõpetatud.

Instituuti, nagu Pjotr tunnistas, ta tookord sisse ei saanud. Nagu Proskurkin kinnitab, ei võimaldanud konflikt Moskva valimisstaabis tal Navalnõi struktuurides tööd jätkata. Tänu tutvusele kutsuti ta Moskva linnavolikogu valimisteks tööle Ilja Jašini valimisstaapi, kust ta 2019. aasta juulis skandaaliga lahkus. Vastusena Proskurkini postitusele Facebookis süüdistas Navalnõi aatekaaslane Leonid Volkov Pjotrit politsei heaks töötamises, väites, et ta kihutati 2018. aasta veebruaris Navalnõi Moskva valimisstaabist minema kui provokaator.

147
Tagid:
Aleksei Navalnõi
Samal teemal
Valimiskomisjon: Navalnõi ei saa Vene presidendiks kandideerida
Aleksei Navalnõi peeti meeleavaldusel kinni
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega