Saksamaa eradetektiiv Josef Resch

Holland keeldus vastu võtmast Saksa detektiivi andmeid MH17 kohta

101
(Uuendatud 10:32 31.07.2019)
Saksamaa eradetektiiv Josef Resch edastas oma detektiivibüroo Wifka veebilehel andmed reisilennu MH17 katastroofi kohta ning avaliku kirja JIT-le ja Hollandi prokurör Fred Westerbekele.

TALLINN, 30. juuli — Sputnik. Saksamaa eradetektiiv Josef Resch ütles RIA Novostile, et ta oli püüdnud Hollandile üle anda uusi materjale MH17 katastroofi kohta, mida polnud ühise uurimisrühma (JIT) viimastes juunikuistes avaldustes arvestatud, kuid sai äraütleva vastuse.

Kiri rahvusvahelisele juurdlusele

"Oma tunnistustes (JIT-le – toim.) käsitleme me järgmisi tõendeid: eriteenistuste 2014. aasta 17. juuli helisalvestised Ukraina armee ja separatistide hävitajate lennuliiklusest ja "tornidest" (lennujuhtimiskeskustest – toim.), Ukraina armee telefonikõned, eriteenistuste ja sõjaväelaste helisalvestised Vladimir Putini 2017. aasta 17. juulil toimunud lennust (sel päeval naasis Venemaa president Brasiiliast Moskvasse – toim.), "lennutornide" salvestised pärast teavitust lennuki allakukkumisest, sealhulgas ka eriteenistuste helisalvestised separatistide ja ukrainlaste asjaomastest sõjalistest üksikasjadest mõne nädala vältel enne ja pärast lennukatastroofi, käsikirjalised märkmed ja hävituslendurite isiklike kõnede helisalvestised juhtunu kohta," öeldakse läkituses.

Andmed, mida juurdlusel ei ole
Ühise uurimisgrupi pressikonverents Boeing MH17 õnnetusjuhtumi uurimisest
JIT MH17 (Joint Investigation Team – ССГ – Совместная следственная группа)

Lisaks on detektiiv valmis esitama JIT-le:

- informaatori nime, kellele maksti 15,5 miljonit mitmesuguses vääringus sularaha;

- "asutuse" nime, kus informaator töötas;

- dektüpteeritud hinnangud teistelt olulistelt teabekandjatelt saadud infost;

- kõrgemate sõjaväelaste ja poliitikategelaste eeldatult hävitatud saladokumendid;

- luureteenistuste kirjalikud ülestähendused vahejuhtumi kohta.

Resch teatas, et võib üle anda ka "lisadokumente, mida turvalisuse kaalutlustel ei ole siin mainitud". Rõhutatakse, et kõik need andmed on varemavaldatud tõendusbaasi lisamata: "Ma pole midagi neist näinud JIT avalikustatud teabes tõenditest, faktidest ja teabest, mis meil olemas on."

Resch nõuab avalikustamist

Reschi sõnul on ta valmis need dokumendid uurijatele üle andma ainult rahvusvahelise meedia esindajate juuresolekul.

"Me oleme valmis vabatahtlikult ja ainult ühiselt tegema avalduse pädevale JIT-le ja Hollandi uurivale prokurörile Westerbekele. Meie isikliku turvalisuse kaalutlustel peame hädavajalikuks, et meie avalduste ja tõendite avamise juures osaleksid rahvusvahelised meediakanalid ning kannatanud riikide esindajad," seisab kirjas.

Viisakas keeldumine

JIT-s ei ole seni veel keegi Saksa detektiivi kirjale reageerinud, küll aga sai ta Hollandi prokuratuurist vastuse, millele oli alla kirjutanud prokurör Ann van Dooren. Selle Josef Reschile adresseeritud advokaadi kirja sisu on RIA Novosti käsutuses.

Prokuratuur on detektiivi ettepaneku "teadmiseks võtnud" ja rõhutab, et JIT-s "ollakse alati huvitatud materjalidest, mis võivad uurimisele kaasa aidata."

Reschi esitatud tingimused "on väga tavatud ja need võivad uurimist kahjustada, kui tõendeid enne nende läbiuurimist käsitleb meedia ja teised isikud."

Selletõttu "ei saada JIT Reschi taotlusele vastata," öeldakse ametkonna vastuses. Reschil kui Saksamaa LV kodanikul soovitatakse pöörduda oma "ulatuslike tõenditega" Saksamaa prokuratuuri poole ning juhul, kui ta siiski tahaks saata oma materjalid JIT-le, soovitab Hollandi prokuratuur kasutada tal selleks vastavat linki uurimisrühma veebilehel.

Eraviisiline juurdlus

Ettevõtte Wifka veebilehel avaldatud info kohaselt on Josef Resch tegelenud MI17 katastroofi uurimisega 2014. aastast peale. Tellija, kelle nime Resch lepingu tingimuste tõttu ei nimeta, pakkus honorariks teabe eest katastroofi põhjuste kohta esialgu 30 miljonit ning seejärel veel 17 miljonit USA dollarit.

2015. aasta keskel pöördus detektiivi poole informaator, kes andis väärtuslikku teavet. Selle eest sai ta preemiaks 15,5 miljonit, mis maksti välja kolmes erinevas valuutas – eurodes, dollarites ja Šveitsi frankides sularahana. Umbes aasta pärast seda sündmust kaasas Saksamaa prokuratuur Reschi tunnistajana alustatud "sõjakuriteo" uurimisse.

Seejärel avas Šveitsi prokuratuur Hollandi palvel Reschi pangalaeka, kus, nagu ta kinnitab, olid hoiul tähtsad dokumendid. Reschi sõnul pakkus ta "juba siis omapoolset koostööd, et ennast ohtu seadmata leida võimalusi teabe saamiseks." Ta lisas, et laekas olnud dokumente ei ole talle seniajani tagastatud.

Resch jutustas oma uurimistööst Saksamaa ajakirjanduses juba 2015 aastal. Kõigepealt teatas ta kohtumise oma informaatoriga ajakirjale Spiegel ning 2016. aastal ajakirjale Stern talle telefonitsi tehtud ähvardustest.

MH17 katastroof

Reisi MH17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse lennanud Malaisia Boeing tulistati 17. juunil 2014. aastal Donetski oblasti kohal alla. Pardal oli 298 inimest, kes kõik hukkusid.

Кiiev süüdistas katastroofis maakaitseväelasi, nood aga väitsid, et nende valduses ei ole vahendeid, mis võimaldaksid sellisel kõrgusel lendavat lennukit alla tulistada.

Ühine rahvusvaheline uurimisrühm, mida juhib Hollandi peaprokurör ja mis toimetab menetlust ilma Venemaa osaluseta, on esitanud uuringu vahepealsed tulemused.

Juurdlus kinnitab, et Boeing tulistati alla õhutõrjeraketiga Buk, mis kuulub Venemaa relvajõudude Kurskis paiknevale 53. õhukaitsebrigaadile.

Venemaa välisministeerium nimetab JIT süüdistusi põhjendamatuiks ja kahetsusväärseteks ning juurdlust ennast erapoolikuks ja ühekülgseks.

Hiljem märkis Venemaa president Vladimir Putin, et Venemaad ei lubata Ida-Ukrainas toimunud lennuõnnetuse uurimise juurde, Moskva aga saab uurimise tulemusi tunnistada ainult sel juhul, kui saab sellest täiel määral osa võtta.

Lisaks sellele, nagu kaitseministeeriumi poolt meenutati, said kõik need raketid, millest ühe mootorit MH17 katastroofi Hollandi uurimiskomisjon ette näitas, pärast 2011. aastat utiliseeritud.

Venemaa presidendi pressisekretär Dimitri Peskov on korduvalt teatanud, et Venemaa lükkab kõik süüdistused sellesse lennuõnnetusse kaastatuses kategooriliselt tagasi.

JIT juunikuised järeldused ja Venemaa vastus

Juunis tegi lennureisi MH17 katastroofi rahvusvahelinne juurdlus teatavaks nelja kahtlusaluse nimed.

Teadaande kohaselt on nendeks venemaalased Igor Girkin, Sergei Dubinski ja Oleg Pulatov ning ukrainlane Leonid Hartšenko.

Juurdlus peab neid osalisteks õhutõrjeraketi Buk toomises Donbassi positsionile ja Malaisia Boeingu tulistamises. Nagu JIT esindaja teatas, esitatakse neile tapmissüüdistus ning juurdlus väljastab nende kohta rahvusvahelise vahistamisorderi.

Kohtuprotsess MH17 allakukkumise asjus toimub Hollandis ning algab 2020. aasta 9. märtsil.

Moskvas on korduvalt märgitud, et järeldused on põhjendamatud, ja nõutud konkeetseid tõendeid. Venemaa välisministeeriumist teatati, et tekivad õigustatud küsimused ühise uurimisrühma töö kvaliteedi suhtes.

Malaisia umbusk ja ekspertide hinnang

Usaldamatusest rahvusvahelise juurdluse järelduste suhtes on teatanud ka Malaisia peaminister Mahathir Mohamad.

Ta leiab, et USA, Holland ja Austraalia ei ole tegelikult sellest huvitatud, et tuvastada lennuõnnetuse põhjused ja leida tragöödia tõelised süüdlased, vaid on lihtsalt otsustanud, et vastutama peab Venemaa.

Hollandi ja vene ajakirjanike Max vab der Werffi ja Jana Jerlašova filmis, kus edastatakse Malaisia peaministri intervjuu, on esindatud hinnangud Saksamaa ja Malaisia ekspertidelt, kes räägivad sellest, et Ukraina julgeolekuteenistus on redigeerinud Donbassis toimunud MH17 katastroofi menetluses tõenditena esitatud kõneluste salvestusi.

101
Teema:
MH17 katastroof (29)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega