Vladimir Putin batüskaafis enne laskumist allveelaeva vrakile

Vladimir Putin laskus Soome lahe põhja

177
(Uuendatud 10:17 28.07.2019)
Venemaa sõjamerelaevastiku päeva puhul sukeldus president Vladimir Putin batüskaafil Soome lahe põhja Suure Isamaasõja ajal uppunud Nõukogude allveelaeva vraki juurde.

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Nõukogude allveelaev Štš-308 "Sjomga" vrakk avastati eelmise aasta mais ekspeditsiooni "Kummardus Suure Võidu toonud laevadele" käigus, kui sonariga skaneeriti merepõhja Suur-Tütarsaarest põhjapool, tetab RIA Novosti.

Eksklusiivne: Naissaare lähedalt leiti Nõukogude allveelaev >>

Sõjaajaloolased selgitasid välja, et see allveelaev hukkus ajavahemikul 24.-26. oktoobrini 1942 Saksa "Seeigeli" ("Merisiili") miiniväljal toimunud miiniplahvatuses.

President Vladimir Putin laskus autonoomse süvaveeseadmega "C-Explorer 3.11" merre, lähenes allveelaevale ja osales meeskonna liikmete nimedega mälestustahvli paigaldamisel allveelaeva kere külge.

© Sputnik / Алексей Никольский
Venemaa president Vladimir Putin enne sukeldumist Nõukogude allveelaeva vraki juurde

Enne sukeldumist rääkis ekspeditsiooni "Kummardus Suure Võidu toonud laevadele" juht Konstantin Bogdanov riigipeale, kaitseminister Sergei Šoigule ning mereväe ülemjuhataja Nikolai Jevmenovile Nõukogude allveelaevade kangelaslikust võitlusest Läänemerel fašistlike sissetungijate vastu ja Štš-308 saatusest.

Presidendile näidati Läänemere kaarti, millel on märgitud allveelaevade hukkumispaigad, samuti skeemi Štš-308 praeguse asukoha ja seisukorra kohta. 

Президент РФ Владимир Путин перед началом погружения, для осмотра подводной лодки Щ-308 Семга, затонувшей во время Великой Отечественной войны, в батискафе на дно Финского залива.
© Sputnik / Сергей Гунеев
Venemaa president Vladimir Putin batüskaafis enne Nõukogude allveelaeva Щ-308 hukkumiskoha juurde sukeldumist

Sukeldumine kestis umbes 30 minutit. Pärast seda jagas riigipea oma muljeid ajakirjanikega ning vestles ekspeditsiooni liikmete ja akvalangistidega, kes paigaldasid mälestustahvli allveelaevale Štš-308. Vladimir Putin tänas neid nende tehtud töö eest, õnnitles neid eelseisval sõjamerelaevastiku päeva puhul ja pildistas koos nendega. 

Советская подводная лодка Щ-308 Семга
© Фото : Public Domain
Nõukogude allveelaev Štš-308 "Sjomga"

Allveelaev Štš-308 valmis aprillis 1933. Suure Isamaasõja ajal osales laev Punalipulise Balti laevastiku koosseisus erinevates reidides. 1942. aasta sügisel jäi allveelaev kadunuks. Pardal oli 40 meeskonnaliiget, sealhulgas laeva komandör, kolmanda järgu kapten Lev Kostõlev.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et rahvusvaheline ekspeditsioon "Kummardus Suure Võidu toonud laevadele" on juba rohkem kui kümme aastat tegelenud hukkunud Nõukogude laevade otsimisega.

Paldiskis mälestati hukkunud allveelaeva M-200 meeskonda >>

Nende aastate jooksul õnnestus ekspeditsiooni liikmetel Venemaa, Bulgaaria, Eesti ja Soome vetest leida 17 allveelaeva ja enam kui 20 Suure Isamaasõja ja Esimese maailmasõja aegse pealveelaeva hukkumiskohad.

Käesoleva aasta mais leiti Soome lahe põhjast 67 meetri sügavuselt, samuti Suur-Tütarsaare lähedalt teine Suure Isamaasõja ajal hukkunud Nõukogude allveelaev ŠtŠ-302 "Okun".

177
Tagid:
Suur Isamaasõda, allveelaev, Sergei Šoigu, mälestustahvel, Soome laht, sõjaväelaevastik, Vladimir Putin
Samal teemal
Meeliköitev lugu: Läänemere saladused – intervjuu allveearheoloogiga
Suursaarel toimus Venemaa eriväelaste õppus
Stockholmis toimusid Rootsi–Vene konsultatsioonid allveelaeva „Som“ asjus
Argentina allveelaeva vrakk leiti üles
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega