Venemaa ja USA lipp

Moskva vastus Trumpile suhete parandamise asjus

78
(Uuendatud 10:17 28.07.2019)
Vastuseks juba teisele Ameerika presidendi lepitustotsivale avaldusele suhete parandamiseks Venemaaga pöörati Moskvas tähelepanu sellele, et Donald Trumpi sõnad on sageli vastuolus tema administratsiooni tegevusega.

TALLINN, 28. juuli - Sputnik. USA presidendi Donald Trumpi värske avaldus suhete kohta Venemaaga ei olnud Moskvale mingiks sensatsiooniks, sest Moskva usub endiselt tegudesse ja mitte sõnadesse, teatab RIA Novosti.

Häbipost demokraatidele

Valge Maja peremees tegi uue avalduse kehvade suhete kohta Venemaaga. Donald Trumpi sõnul oli see eriprokuröri Robert Muelleri poolt läbi viidud uurimise tagajärg ja Ameerika Ühendriikidel ei ole põhjust Moskvaga tülitseda.

Президент США Дональд Трамп во время выступления на мероприятии организации Turning Point в Вашингтоне
© AP Photo / Alex Brandon
Donald Trump

Puškov: Trump oleks nagu oma administratsioonist eraldiseisev

Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov reageeris USA presidendi Donald Trumpi uuele avaldusele. Senaatori sõnul tundub Valge Maja peremehe avaldus Venemaa-vastase poliitika taustal paradoksaalne. 

Председатель комиссии Совета Федерации РФ по информационной политике Алексей Пушков
© Sputnik / Нина Зотина
Aleksei Puškov

Kauboimeetodid Venemaa suhtes ei toimi

Vaatamata tunnistusele, et põhjused halbadeks suheteks Moskvaga puuduvad, kordab Trump ikka ja jälle, et enne teda ei ole mitte keegi rakendanud Venemaa suhtes nii karme meetmeid kui tema, sealhulgas arvukad sanktsioonid ja diplomaatide massiline väljasaatmine.

Moskvas kritiseeriti Ameerika uut Venevastast programmi

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 2. augustil kavatseb USA loobuda keskmise ja lühimaa tegevusraadiusega rakettide hävitamise lepingust, kuid seni puudub Valge Maja ametlik seisukoht teise strateegilise stabiilsuse alase põhidokumendi - strateegilise ründelepingu New START (Strategic Arms Reduction Treaty, venekeelse lühendi kaudu tuntud kui: СНВ-III, SNV-III) kohta. Olgu märgitud, et lepingu tähtaeg lõpeb 2021. aasta alguses.

Venemaa "hoiab püssirohu kuivana": Riigiduuma võttis vastu INF leppe peatamise seaduse >>

Lisaks avaldavad Ameerika Ühendriigid aktiivset survet erinevatele riikidele, ärgitades neid loobuma Vene relvade ostmisest. Türgi jäeti Venemaalt õhukaitsesüsteemi S-400 ostu eest või hoopis(?) pärast hävituslennukite F-35 programmist välja. Lisaks ähvardavad Türgit veel Ameerika poolsed sanktsioonid. Ikka S-400 ostu eest Venemaalt.

Washington on ka aktiivselt vastu Nord Stream 2 torujuhtme ehitamisele, ähvardades oma Euroopa liitlasi, sundides neid sõna otseses mõttes ostma USAst kallist vedelgaasi, odava Venemaa torugaasi asemel.

Poisid, ma ei tea üksikasju, kuid Venemaa on kindlasti süüdi

Eriprokurör Robert Mueller uuris "Venemaa valimistesse sekkumise" asjaolusid, kuid Moskva eitab valimistesse sekkumist üleüldse. Pärast uurimise lõppu kinnitas prokurör süüdistusi. Samal ajal ei leidnud ta tõendeid Trumpi ja Venemaa vahelise "vandenõu" kohta, mille olemasolu on eitanud nii Kreml kui Valge Maja. 

Роберт Мюллер
© AP Photo / Evan Vucci
Robert Mueller

Sel nädalal andis Mueller Kongressis üksikasjaliku tunnistuse, vastates parlamendiliikmete küsimustele. See põhjustas aga vabariiklaste poolset naeruvääristamist. Endine eriprokurör ei teadnud alati täpselt, mis raportis kirjas oli, palus pidevalt küsimusi täpsustada ja üldiselt tundus, et eriprokurör tundis ennast ebakindlana.

78
Tagid:
Dmitri Puškov, Robert Mueller, Venemaa, kahepoolsed suhted, president, USA
Samal teemal
NATO peasekretär nimetas Venemaad "vastutavaks" INF päästmise eest
Kellele INF-leping ei kehti: USA valmistub keelatud rakette katsetama
Türgi teatas, et Venemaa õhutõrjekompleksid S-400 on juba ostetud
Nõnda siis: Mueller sulges "Venemaa toimiku" ja rahu majas
Ankara sai S-400: Lääs on šokis, Moskva rahu ise
Russiagate: eriprokurör Mueller on muutumas superkangelasest superkurjamiks
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega