MH-17 lennukatastroofi sündmuskoht Donetski oblastis

FBI ei kommenteeri katseid kätte saada Malaisia ​​MH17 mustad kastid

84
(Uuendatud 09:04 28.07.2019)
USA Föderaalne Uurimisbüroo (FBI) ei kommenteeri teateid oma töötajate katsetest saada kätte 2014. aastal alla tulistatud Malaisia ​​Boeingi "musti kaste".

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Malaisia ​​Rahvusliku Julgeolekunõukogu operatsioone korraldanud kolonel Mohamad Sakri teatas Hollandi ajakirjaniku Max van der Werffi uues dokumentaalfilmis Malaisia ​​sõjaväe korraldatud salajasest operatsioonist saamaks oma valdusse Donbassi kohal 2014. aastal alla tulistatud Malaisia reislennuki (reis MH17) "mustad kastid" - seadmed mida püüdsid enda kätte saada ka USA ja Ukraina eriteenistused, teatas RIA Novosti

"Me ei kommenteeri seda," ütles agentuuri ameerikapoolne vestluspartner.

Sakri sõnul kohtus ta 2014. aastal õnnetuskohal Donetski administratsiooni esindajatega, mida juhtis Aleksander Borodai. Sakriga oli kaasas 11-liikmeline rühm, sealhulgas kaks meditsiinitöötajat ja Malaisia ​​armee sõdurid.

Sakri jõudis sündmuskohale enne Austraalia, Madalmaade ja Ukraina relvajõudude esindajate saabumist. Viimastel ei lubatud lennukirusude uurimisel osaleda, neid tõkestasid Donetski Rahvavabariigi sõjaväelased. Kolonel Sakri sai "mustad kastid" kätte üleandmistseremoonia ajal, mis toimus ja mida filmiti 22. juulil 2014 Donetskis.

Dokumentaalfilmis näidatakse Sakri allkirjastatud Malaisia ​​riikliku julgeolekunõukogu pitsatiga akti, mis tõendab "mustade kastide" üleandmise fakti.

YouTube'is on 28-minutiline sõltumatu dokumentalisti, ajakirjanik Max van der Werffi tehtud film MH17 allatulistamise ja sellele järgnenu kohta. Filmis on materjalid ja intervjuud Malaisia ​​peaministri Mahathir Mohamadiga ja kolonel Mohamad Sakriga, kes juhtis Malaisia ​​valitsusepoolset uurimist.

Samuti on filmis Malaisia ​​firma OG IT kohtuekspertiisiteenistuste poolt Ukraina julgeolekuteenistuse esitatud dokumentide kohtuekspertiisi tulemused. Filmi lavastaja ja kaasprodutsent oli Jana Erlašova. 

Malaisia ​​Boeing, mis lendas Amsterdamist Kuala Lumpurisse, reis MH17, tulistati alla 17. juulil 2014 Donetski lähedal. Lennuki pardal oli 298 inimest, kes kõik hukkusid. Kiiev süüdistas toimunus Donetski Rahvavabariigi maakaitseväelasi. Viimased teatasid, et neil olnud relvi, mis võimaldaksid alla tulistada sellistel niisugusel kõrgusel lendavaid sihtmärke nagu Malaisia Boening. 

Kahetsege pattu! MH17 katastroofi uurimine on tupikus >>

Ühine rahvusvaheline uurimisrühm, mida juhib Hollandi peaprokurör ja mis toimetab menetlust ilma Venemaa osaluseta, on esitanud uuringu vahepealsed tulemused. Nendes väidetakse, et Boeing tulistati alla õhutõrjeraketiga Buk, kusjuures rakett ja raketiseadeldis pärinevat Venemaa relvajõudude Kurskis paiknevast 53. õhukaitsebrigaadist. 

Uurimisrühm teatas ka nelja kahtlustatava nimed, kes olid seotud MH17 allatulistamisega: venelased Igor Girkin, Sergei Dubinski ja Oleg Pulatov ning ukrainlane Leonid Hartšenko. Nad olevat seotud õhutõrjekompleksi Buki toomisega Donbassi positsioonile ja rünnaku korraldamisege Malaisia ​​Boeingi vastu.

Uurimisrühma esindaja sõnul, väljastab uurimine nende vahistamiseks rahvusvahelised orderid. Uurimisrühm teatas samuti, et MH17 lennuõnnetuse süüdlaste üle kohtupidamine toimub Hollandis ja see algab 9. märtsil 2020.

Venemaa peaprokuröri Nikolai Vinnitšenko sõnul edastas Vene pool Vene Hollandile radari andmed ja dokumendid, märkides, et Boenigut tabanud raketisüsteem Buk kuulus Ukrainale, kuid uurijad ignoreerisid seda teavet.

MH17 hukk: Venemaa saatkond vastas Eesti välisministri oletusele >>

Venemaa välisministeerium ütles, et uurimisrühma süüdistused Venemaa osalemise kohta Malaisia ​​Boeingi allatulistamises on põhjendamatud ja kahetsusväärsed, asja uurimine aga on erapoolik ja ühepoolne.

Hiljem märkis Venemaa president Vladimir Putin, et Venemaal ei olnud lubatud uurida lennukatastroofi Ida-Ukrainas. Ilma Vene poole osaluseta juhtumi uurimisel ei saa aga Vene pool uurimiskomisjoni töö tulemusi tunnustada.

Pealegi on Venemaal kõik need õhutõrjeraketi Buk reaktiivmootori detailid, mida demonstreeris Hollandi pool, Venemaal juba 2011. aastast utiliseeritud. Venemaa presidendi pressisekretär Dimitri Peskov teatas, et Venemaa lükkab kategooriliselt tagasi kõik esitatud süüdistused MH17 allatulistamises osalemisest.

84
Tagid:
kohtuistung, kahtlustatav, uurimine, mustad kastid, uurimiskomisjon, JIT, Venemaa, Malaisia, MH17
Samal teemal
Austraalias peetakse Malaisia Вoeing'iga toimunud lennukatastroofi "massimõrvaks"
Malaisia peaminister kritiseeris MH17 menetluse Venemaa-vastast iseloomu
MH17 lendu sooritanud reisilennuki hukk: ainult faktid ja loogika
MH17 hukk: Venemaa saatkond vastas Eesti välisministri oletusele
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega