Laevameeskonna liikmed rääkisid Sputnikuga vesteldes sellest, mis eelnes Vene tankeri vahistamisele Ukrainas ja kuidas Ukraina julgeolekutöötajad end ülal pidasid

Mida rääkisid SBU poolt vahistatud Vene tankeri meremehed

68
(Uuendatud 13:30 26.07.2019)
Laevameeskonna liikmed rääkisid Sputnikuga vesteldes sellest, mis eelnes Vene tankeri vahistamisele Ukrainas ja kuidas Ukraina julgeolekutöötajad end ülal pidasid.

TALLINN, 26. juuli — Sputnik. Kõik Ukraina julgeolejõudude poolt kinni peetud Venemaa tankeri Nika Spirit meeskonna liikmed jõudsid reede hommikuks Venemaale tagasi.

Sputnik Moldova korrespondendil õnnestus enne meremeeste väljalendu Chișinău lennujaamast, kuhu nad olid pärast ülekuulamist toimetatud, võtta meremeestelt intervjuu.

Kapten Ilja Drebjazka sõnul oli tanker suundunud Ukraina Odessa oblasti Izmaili sadamasse, kus ta kinni peeti, remonti. Enne sadamasse sisenemist esitas meeskond kõik vajalikud dokumendid ning laevale määrati loots.

Järgmise päeva hommikul, kui meeskond oli juba kõik formaalsused läbinud, astus pardale sõjaväeprokuratuuri kolonel. Misjärel julgeolekumehed korraldasid ilma oma tegevust Venemaa konsuliga kooskõlastamata laeva pardal läbiotsimise ja võtsid ära dokumendid, nagu ütles Drebjazka, kelle sõnul "see oli veidi kummaline".

Российские моряки задержанного на Украине судна в аэропорту Кишинева
Sputnik
Ukraina kinnipeetud laeva meremehed Chișinău lennujaamas

Laeva teine vanemmehaanik Serhei Karpov täpsustas, et kõik kümme meeskonnaliiget toimetati Chișinăusse. Lõpuks, juba Moskasse saabudes pajatas ta RIA Novostile, mismoodi SBU töötajad end läbiotsimise ajal laeval ülal pidasid. Tema sõnul käitusid julgeolekutöötajad korralikult, ei jõhkrutsenud ega kasutanud jõudu, rääkisid vene keeles.

Ülekuulamisel esitati meeskonnaliikmetele standardseid küsimusi: kust nad tulid, kui palju tuli, kus olid olnud ja kuidas siia sattusid. Karpov nentis, et SBU töötajad ei piiranud ka nende liikumist ning teatasid seejärel, et meeskonnale pretensioone ei ole.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, peeti 25. juulil Ukrainas Izmaili sadamas Ukraina julgeolekuteenistuse poolt kinni Venemaa tanker Nika Spirit, SBU kinnitab, et varem kandis laev nime NEYMA ja ta olevat Kertši väina intsidendi ajal osalenud Ukraina mereväe laevade läbipääsu tõkestamises.

Laeva meeskonnale julgeolekutöötajad mingeid süüdistusi ei esitanud. Pärast ülekuulamist toimetati kõik meeskonnaliikmed Moldova pealinna, kust nad lendasid Moskvasse. Tanker Nika Spiritise jääb aga siiski veel Izmaili sadamasse. SBU uurijad kavatsevad taotleda Venemaa tankeri arestimist.

Venemaa välisministeeriumist teatati omakorda, et Venemaa pool selgitab adekvaatsete meetmete rakendamiseks välja tankeri kinnipidamise asjaolud. Venemaa Riigiduumas märgiti, et Nika Spiriti kinnipidamine osutus esimeseks suureks veaks, mille Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi on teinud Venemaaga suhete parandamise käigus.

Poliitikaeksperdi Vladimir Džaralli sõnul tasub meeles pidada, et Ukraina valitsuses ja jõustruktuurides on ikka endistviisi omal kohal needsamad isikud, kes üritavad tegutseda risti vastupidi Ukraina uue presidendi Volodõmõr Zelenskõi avaldustele.

Laeva hõivamise eesmärgist rääkides väitis ekspert, et niiviisi tehakse katset Zelenskõi administratsioonile probleeme tekitada ja teha lõpp igasugustele katsetele Venemaaga suhteid parandada.

68
Tagid:
Moldova, Must meri, tanker, Venemaa, Ukraina
Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (57)
Samal teemal
Provokatsioonid Mustal merel