Tanker Stena Impero

Jälle on Putin "süüdi": Moskva vastas Briti tankeri kinnipidamise süüdistusele

64
(Uuendatud 17:39 21.07.2019)
Venemaa senaatorid Aleksei Puškov ja Oleg Morozov kommenteerisid Briti meedias avaldatud väiteid Moskva seotusest tankeri Stena Impero kinnipidamisega Iraani poolt.

TALLINN, 21. juuli - Sputnik. Venemaal vastati Londoni järjekordsele spekulatsioonile "Vene jälje" kohta seoses Briti laevaomaniku Northern Marine Management naftatankeri Stena Impero kinnipidamisega.

Putin isiklikult käskis

Väljaanne Sunday Mirror teatab oma allikatele viidates, et Ühendkuningriigi luureteenistus MI-6 ja Valitsuse kommunikatsioonikeskus (GCHQ) uurivad versiooni, et Venemaa võib mingil moel olla seotud Iraani islamirevolutsiooni valvurite poolt naftatankeri kinnipidamisega. 

Ajalehe sõnul on "alust arvata", et Briti tanker võis sattuda Iraani vetesse valede GPS-koordinaatide tõttu, mida Iraani luure võis väidetavalt "Venemaa spionaažitehnoloogia" abil laevale saata.

Sunday Mirrori allikas Ühendkuningriigi kaitseministeeriumis teatas, et fregatt Montrose suundus Stena Imperole appi, kuid jäi kõigest kümme minutit hiljaks, sest varem Omaani territoriaalvetes olnud tanker "suunati" juba Iraani vetesse.

Sunday Mirror kirjutas, et Venemaa sai tankeri kinnipidamises osaleda ainult Venemaa presidendi Vladimir Putini isiklikul heakskiidul.

Uduse Albioni haiglased võltsingud

Briti eriteenistuste versiooni kommenteeris Venemaa Föderatsiooninõukogu infopoliitika ja meediaga suhete komisjoni esimees Aleksei Puškov oma sotsiaalvõrgustiku lehel. 

Председатель комиссии Совета Федерации РФ по информационной политике и взаимодействию со средствами массовой информации Алексей Пушков
© Sputnik / Владимир Трефилов
Venemaa Föderatsiooninõukogu infopoliitika ja meediaga suhete komisjoni esimees Aleksei Puškov.

Tema sõnul väitis Londonis varem kaua aega, et Venemaa pani toime "agressiooniakti", pidades Kertši väinas kinni Ukraina laevad, kuigi see oli Porošenko provokatsioon.

Teine Venemaa senaator, Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni liige, Oleg Morozov ütles Sunday Mirroris avaldatut kommenteerides RIA Novosti'le, et Ameerika Ühendriigid ja Ühendkuningriik on leiutanud "järjekordse jama" Venemaa väidetava osalemise kohta tankeri kinnipidamises Iraani poolt, et suurendada enda kohalolekut piirkonnas, ja kõik see sarnaneb väga paranoiaga. 

Олег Морозов - сенатор, член Комитета Совета Федерации по международным делам
© Sputnik / Владимир Федоренко
Oleg Morozov - Venemaa Föderatsiooni Föderatsiooni Nõukogu rahvusvaheliste suhete komisjoni liige.

"Võib välja mõelda mida iganes, sealhulgas loo "vale GPS-i kohta", kuid seejuures peaks alati küsima, milleks peaks Venemaal olema vaja selles maailma piirkonnas kunstlikult pingeid tekitada?

Pigem vastupidi: mõelda välja järjekordne jama Venemaa ohust ja relvastuda - selline on just kollektiivse Läänemaailma kaasaegne strateegia," ütles Morozov.

Tankeri pardal on ka venelasi

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 20. juulil pidasid Islamirevolutsiooni valvurite mereväelased Hormuze väinas kinni Briti laevaomanikule Northern Marine Managementile kuuluva tankeri Stena Impero ja saatsid selle Bandari Abbase sadamasse. Teheran teatas, et tanker peeti kinni kokkupõrke tõttu Iraani kalalaevaga ja tema meeskonna merehätta jätmise tõttu. 

Stena Impero pardal on 23 inimest: kolm venelast, ülejäänud on Läti, Filipiinide ja India kodanikud.

Ühendkuningriik ja mitmed riigid on juba avaldanud Iraanile protesti ja nõudnud tankeri viivitamatut vabastamist. Ameerika Ühendriigid teatasid omakorda "Lähis-Ida laevaliikluse ohutuse tagamiseks" sõjalise operatsiooni "Valvur" ("Sentinel" – toim.) ettevalmistamise alustamisest. 

Sõjandusekspert: USA ja Iraani vaheline konflikt ei kasva sõjaks >>

Riigiduuma rahvusvaheliste asjade komisjoni aseesimees Aleksei Tšepa ütles seoses tankeriga Stena Impero toimunud vahejuhtumiga, et Venemaa kaitseb kinnipeetud laeval olevate venelaste huve ja astub samme nende vabastamiseks. Parlamendiliikme sõnul oli olukord kinnipeetud tankeriga USA poolt jätkuks pingete õhutamisel Iraani ümber.

64
Tagid:
Oleg Morozov, Aleksei Puškov, Venemaa, kinnipidamine, Hormuz, tanker, Ühendkuningriik, Iraan
Samal teemal
Ekspert selgitas, miks nafta hind kõigub
Lähis-Ida ja naftabumerang
Iraan ei oota enam, kuni EL USA sanktsioonide ületamiseks oma mehhanismi loob
Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega