Häirekell kõigile - Venemaa kliima muutub

167
(Uuendatud 23:18 19.07.2019)
Siberi föderaalse ülikooli ja Venemaa Teaduste Akadeemia Siberi osakonna V.N.Sukatšovi nimelise metsainstituudi teadurid uurisid mändide ja lehiste ainevahetust ja ennustavad, et ülemaailmse kliimasoojenemise tõttu vallutab mänd lehise põlised kasvukohad.

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. Kõik maakera suurimas metsapiirkonnas - Siberis - toimuvad kliimamuutused toovad endaga kaasa muutused kogu maailmas, selle sõna kõige otsesemas tähenduses, kirjutab RIA Novosti

Auto väljalasketoru
© AP Photo / Hendrik Schmidt

See pole ainult ühe puuliigi asendumine teisega kusagil Siberi taigas. Üks domineeriv liik tõrjutakse välja teise poolt, mis omandab piirkonnas domineeriva liigi staatuse. See ei tähenda ka mitte ainult muutusi metsanduses, metsa mullastikus ja isegi mitte ainult muutusi kogu Siberi metsavööndi fauna ja floora liigilises koosseisus.

Sellega kaasnevad muutused Siberi kogu hüdroloogilises režiimis, mis omakorda tekitavad nihkeid Maa kliimas. Uuringu tulemused on avaldatud ajakirjas Agricultural and Forest Meteorology

Harilik mänd (Pinus sylvestris) tõrjub Põhja-Siberi tundrametsas välja lehise (Larix sibirica). Üldisest kliimasoojenemisest tingituna laieneb männi kasvuala ja igikeltsa aastatepikkune kahanemine levib nii põhjasuunas kui ka kõrgemale mägedesse, hõivates alasid, kus varem kasvasid lehised. 

Teadlane: katastroofiliste muutuste ärahoidmiseks on veel kümme aastat >>

Igikelts sulab kogu põhjapoolkeral. Sellega suureneb pinnase niiskusesisaldus, mis viib sageli liigniiskuseni. Liigniiske muld on puudele kahjulik ja põhjustab muutusi metsade liigilises koosluses.

„Võib oletada, et aja jooksul hakkavad Siberi metsad sarnanema Skandinaavia metsadega, kus igikelts katab ainult väikest osa territooriumist ning puude koosluses domineerivad kuusk ja mänd.

Mänd aga levib mägedes sinna, kus teda varem ei kohatud. Kõik see toimub mitte ainult Siberis, vaid ka Alpides,” ütles Siberi föderaalse ülikooli keskkonnakaitse ja looduskasutuse kateedri dotsent Josef Urban.

Kirjeldatu taustal rõhutab autor, et Siberi metsade liigilises koosluses täheldatavatel muutustel on kahtlemata globaalsed tagajärjed. 

Президент РФ Владимир Путин и директор Федеральной службы безопасности (ФСБ) Александр Бортников (слева) во время отдыха в Саяно-Шушенском заповеднике  в Республике Тыва, 26 августа 2018.
© Sputnik / Алексей Никольский
Vladimir Putin Sajaanides.

„Valitsustevahelise kliimamuutuste töörühma eksperdid osutavad ülemaailmse kliimasoojenemise võimalikele tagajärgedele, milleks on lehisemetsade pidev kahanemine, muutused soojuse- ja energiavoogude omavahelises suhtes ning märkimisväärsed muudatused taimede käsutuses oleva kasvupinna niiskusesisalduses. 

Antarktika sulab kiiremini kui kunagi varem >>

Me võime saada tunnistajaiks tervele hulgale ekstreemsetele sündmustele, näiteks üleujutustele, mis tulenevad sellest, et jõgede vooluhulk sademete ümberjaotumise tõttu aasta vältel üha suureneb.

Liigilise koosluse muutumise tõttu aga väheneb omakorda metsade „transpiratsioonivõime (männikud transpireerivad tavaliselt vähem veeauru kui lehisemetsad),” märkis Josef Urban.

Kokkuvõtteks nendib Siberi föderaalse ülikooli ekspert et lehise leviku oluliseks põhjuseks on globaalne kliimasoojenemine ja sellest tulenev ülemäärane niiskuse kogunemine pinnasesse. Lehisemetsad on liigniiske pinnase hapnikuvaeguse suhtes männimetsadest tundlikumad.

Ülemaailmse kliimasoojenemise aeglustumine võimaldaks ka seda ulatuslikku lehisemetsade männikutega asendumise protsessi aeglustada ja sellega kaasnevaid keskkonnamõjusid leevendada.

Samas aga pole lehise taandumist oma tavapäraselt kasvualalt kuigi lihtne pidurdada. Lehis kasvab hästi ja võtab kiiresti maad tuleroaks langenud metsaaladel, kuid juba paarikümne aasta pärast jääb tema kasv toppama maapinnale paksu kihina ladestunud orgaanilisele ainele tõttu. Orgaanika aga laguneb karmides kliimatiningimustes (ikkagi Siber) väga aeglaselt.

Saksa ja Šveitsi õpilased nõuavad tegusid kliimamuutuse vastu >>

Küllap, kui metsapõlenguid toimuks sagedamini, võimaldaks see maapinnale ladestunud orgaanilise aine mineraliseerumisprotsessi kiirendada ja see aitaks omakorda lehiseistandikel ellu jääda. Kuid Aga Josef Urbani sõnul ei ole võimalik rakendada puistuste kujundamisel nn juhitavate tulekahjude meetodit, kuna sellel oleks nii loomadele kui inimestele ilmselgelt kurvad tagajärjed.

167
Samal teemal
Soome taiga tunnistati maailma üheks kõige kaunimaks metsaks
Trump viskas nalja kliima soojenemise üle
Eesti Looduskaitse Selts tähistab 51. sünnipäeva
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega