Õhutõrjerakettide laadimine S-400 laskekompleksile õppustel.

Ankara sai S-400: Lääs on šokis, Moskva rahu ise

98
(Uuendatud 15:50 15.07.2019)
Pikka aega uskusid Lääne sõjalised eksperdid, et Ankara ei julge Washingtonile väljakutset heita. Viimaste päevade sündmused on aga enamiku nendest prognoosidest ümber lükanud - Türgi relvajõud said esimese partii Venemaa relvastust kätte.

TALLINN, 15. juuli — Sputnik. 2017. aastal sõlmis NATO liige Türgi Venemaaga õhutõrjekomplekside S-400 tarnelepingu. Mõistagi ei meeldinud see USA-le, kes ähvardas Ankarat sanktsioonide ja Põhja-Atlandi liidust väljaheitmisega, kui kokkulepe realiseeruma peaks. 

Зенитные ракетные комплексы С-400 Триумф
© Sputnik / Евгений Одиноков
Õhutõrjekompleksi S-400 "Triumf" transpordi-stardiseade 5P85

Paljud Lääne sõjalised eksperdid ja poliitilised vaatlejad uskusid, et Ankara ei julge Washingtonile väljakutset heita ja annab USAle ähvarduste kartuses järele.

Venemaa alustas S-400 tarneid Türki >>

Reedel, 12. juulil, avaldas aga Türgi kaitseministeerium fotod esimesest Venemaalt tarnitud S-400 partiist. Pühapäeval, 14. juulil postitas ka Vene kaitseministeerium internetti video relvade üleandmisest Türgile. 

Vene Föderatsiooni Kaitseministeeriumi poolses selgituses YouTube'i videole seisab , et tarne toimub vastavalt Türgi õhutõrjesüsteemi arendamise kokkulepetele, mis sõlmiti Venemaa ja Türgi riigipeade Vladimir Putini ja Recep Tayyip Erdogani vahel.

14. juuli hommikul teatati viiest transpordilennukist, mis maandusid Türgis Ankara provintsis Mürtedi lennuväebaasis. Õhtul teatas RIA Novosti viitega Türgi kaitseministeeriumile veel kahest lennukist, mis toimetasid riiki S-400 komponente.

Lepingu summa on 2,5 miljardit dollarit, millest osa maksab Ankara kohe ja ülejäänu Venemaalt saadud laenu abil.

Türgi teatas, et Venemaa õhutõrjekompleksid S-400 on juba ostetud >>

Muid kommentaare sõjatehnika tarne kohta Venemaa juhtkonnalt ei järgnenud. Kreml on näidanud, et täitis lepingu omapoolsed kohustused. Jutud on räägitud, nüüd on tegudeks aeg - S-400 komplekteerimiseks ja ettevalmistamiseks ning Türgi õhutõrjesüsteemi liitumiseks.

Erdogan kinnitab, et NATO on sellest vaid tugevamaks muutunud

NATO peaks olema õnnelik, et Türgi Venemaalt S-400 seniitraketisüsteemid omandas, sest Türgi ja seega ka kogu NATO muutuvad seeläbi vaid tugevamaks, kommenteeris toimunut Türgi president Recep Tayyip Erdogan.

"Meie regioonis on Türgi NATO kõige võimsam tugi. Ta on ka üks kahest või kolmest riigist peale Ameerika Ühendriike, kes hoolikalt oma liikmemakse tasuvad. Ja kui selline kohusetundlik riik nagu Türgi, olles omandanud S-400, muutub oma julgeolekuvaldkonnas tugevamaks, kes siis seeläbi samuti jõudu kogub? Mõistagi ka kogu ülejäänud allianss," kinnitas Erdogan Türgi meediale. Tema sõnu viitega telekanalile Haberturk tsiteerib RIA Novosti.

NATO riikide vahele on juba kiil löödud

Ankara varustamine õhutõrje raketisüsteemidega S-400 näitab Vladimir Putini poliitika triumfi ja võib viia Türgi lahkumiseni NATOst. Kiil on juba löödud, ütles Saksa politoloogiaprofessor Thomas Eger.

Eger leiab, et Türgi keeldumine Ameerika Ühendriikide "soovituste järgimisest" loob uue reaalsuse, kus Washington on sunnitud Türgi vastu sanktsioonid kehtestama. Artiklis kirjutab ta, et Donald Trump võib Türgi-vastaste piirangute kehtestamist vaid edasi lükata, kuid juriidiliselt ta neist loobuda ei saa.

Tagasiteed ei ole: USA sõjalised ambitsioonid võivad Euroopa hävitada >>

Politoloogi sõnul oleks olukord, "kus Türgi liidust lahkuda otsustab, NATOle mõru geostrateegiline kaotus." Lõpuks sõltub kõik sellest, kelles leiab Türgi liider Recep Tayyip Erdogan oma "poliitilise ellujäämise" kõige kindlama garandi– kas Moskvas või Washingtonis. Kokkuvõtteks avaldab Saksamaa politoloog kahetsust, et olukorras, kus Türgi omandas Venemaalt S-400, jäi Euroopa Liit kaotajaks.

98
Tagid:
EL, USA, Erdogan, Venemaa, relvatarne, Türgi, S-400 "Triumf"
Teema:
NATO idarindel (273)
Samal teemal
Sõda S-400 pärast: USA esitas Türgile uued ähvardused
USA senat: Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku
Venemaa C-400 hoiab Türgi taeva Ameerika hävitajatest puhtana
Ekspert ennustas Türgi S-400 ostu võimaliku keeldumise tagajärgi
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega