Venemaa Föderatsiooni passid

"Don-passide" protsess läks käima: esimesed Donbassi elanikud said kätte Venemaa passid

99
(Uuendatud 12:49 17.06.2019)
Rostovi oblastis asuvad erikeskused alustasid isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariigi elanikele Venemaa Föderatsiooni passide väljastamisega.

TALLINN, 17. juuni — Sputnik. Esimesed Venemaa passi saamiseks nõutavad dokumendid esitanud Donbassi elanikud on Venemaa passi juba kätte saanud. Passid väljastatakse Venemaa territooriumil, Donbassiga piirnevas Rostovi oblastis asuvates erikeskustes. 

© Ruptly
"Tahaksime stabiilsust." DRV elanikud Vene passide saamisest

RIA Novosti teatel teenindatakse Donetski rahvavabariigi elanikke Pokrovskoje külas ja Luganski rahvavabariigi elanikke Novošahtinski linnas. Pokrovskojes ja Novošahtinskis võetakse vastu dokumente ka isehakanud vabariikides elavatelt volitatud isikutelt. Avalduste läbivaatamine võib võtta aega kuni kolm kuud. 

Жители ДНР выезжают в Ростовскую область для получения паспортов граждан РФ
DRV elanikud sõidavad Rostovi oblastisse Venemaa kodaniku passide järele

Donbassi elanike transport Venemaale on korraldatud igapäevaselt. Vabariikide võimud on edastanud Venemaa pädevatele asutustele juba üle kümne tuhande DRV ja LRV elaniku dokumendid.

Kooskõlas rahvusvahelise õiguse normidega

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 24. aprillil allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin määruse "Isikute kategooriatest, kellel on humanitaarsetel eesmärkidel õigus taotleda Venemaa kodakondsust lihtsustatud korras". Putin teatas, et küsimus on puhthumanitaarset laadi ja Moskva ei kavatse Kiievile sellega probleeme tekitada, kuid olukord kodanikuõigustega DRVs ja LRVs ületab igasugused piirid. 

Määruse kohaselt on see kehtestatud inim- ja kodanikuõiguste ja -vabaduste kaitseks ja on kooskõlas nii üldtunnustatud õiguse põhimõtetega, rahvusvahelise õiguse normidega, kui ka Venemaa kodakondsusseaduse sätetega. Määrus jõustus selle ametliku avaldamise päeval 24. aprillil.

Määruse vastuvõtmisega on mõnedes Ukraina Donetski ja Luganski oblasti rajoonides alaliselt elavatel isikutel õigus taotleda Venemaa kodakondsust lihtsustatud korras vastavalt 31. mail 2002 jõustunud föderaalseadusele nr 62-ФЗ "Venemaa Föderatsiooni kodakondsusest " paragrahvi 14 lõikele 8.

Kiiev on šokeeritud

Putini määrus Venemaa kodakondsuse andmisest Donbassi elanikele tuli Kiievi ametnikele nagu välk selgest taevast. Toonane Ukraina välisminister Pavlo Klimkin nimetas Venemaa otsust Donbassi elanikele Vene passide väljastamise protseduuri lihtsustamisest "agressiooni jätkamiseks" ja "sekkumiseks" Ukraina siseasjadesse. 

Павел Климкин
© AP Photo / Efrem Lukatsky
Pavlo Klimkin

Klimkin kutsus "Venemaa poolt okupeeritud aladel" Donetski ja Luganski oblastis elavaid Ukraina kodanikke üles mitte võtma Vene passe. "Venemaa on teilt ära võtnud oleviku ja tahab nüüd röövida ka teie tuleviku," märkis Ukraina välisminister.

Tollal äsja Ukraina presidendiks valitud Volodõmõr Zelenski teatas kohe vastumeetmetest Venemaa algatusele lihtsustada Venemaa kodakondsuse andmist Donbassi elanikele. 

Ka Washingtonis oldi kurvad

USA võimudel, kes deklareerivad tingimusteta toetust Ukraina juhtkonna tegevusele Donbassis, kutsus Vene passide väljastamine DRV ja LRV elanikele esile negatiivse reaktsiooni.

Nii teatas USA Riigidepartemangu ametlik esindaja Morgan Ortagus, et Venemaa presidendi Vladimir Putini otsus Venemaa kodakondsuse andmisest Donbassi elanikele lihtsustatud korras raskendab tõsiselt Minski lepete elluviimist. 

"USA mõistab hukka president Putini tänase otsuse Venemaa kodakondsuse kiirendatud andmise kohta Venemaa kontrolli all olevas Ida-Ukrainas elavatele ukrainlastele. Nende üsna provokatiivsete tegudega Venemaa ainult intensiivistab rünnakut Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele," ütles ta.

Ortagus märkis, et otsus võeti vastu kolm päeva pärast seda, kui Ukraina uueks presidendiks oli valitud Volodõmõr Zelenski, kes "on korduvalt väljendanud valmisolekut rääkida Venemaaga tõsiselt Minski lepete rakendamise teemal ja lõpetada Ukraina idaosas kolmteist tuhat inimelu nõudnud konflikt ".

Putin allkirjastas Donbassi elanikele Venemaa passide väljastamise seaduse >>

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker teatas aga, et Donbass ja selle rahvas on sõltumata kasutatavast keelest osa Ukraina elanikonnast. 

Курт Волкер
© AP Photo / Efrem Lukatsky
Kurt Volker

"Venemaa otsus passide väljastamise kohta on provokatiivse iseloomuga ja pärineb "okupatsiooniplaanist", mis nurjab Minski lepete elluviimise ega lase tuua Donbassi tagasi Ukraina kontrolli alla," teatas Volker.

99
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, Minski lepped, Volker, Venemaa kodakondsus, Donbass, Ukraina
Samal teemal
Ukraina vajab Donbassi, aga ilma inimesteta - Kiievi uus stsenaarium
Venemaal alustas tööd esimene Donbassi elanikele passide väljastamise keskus
Zelenskile pole vaja "aega anda": Ukrainal pole seda enam
Donbass: Kiiev ja Lääs teevad "suurpuhastuse"
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega