Venemaa esitas ENPA-le ultimaatumi, illustreeriv foto

Venemaa esitas ENPA-le ultimaatumi

66
(Uuendatud 07:32 14.06.2019)
Kui ENPA võtab ettekande rahvuslike delegatsioonide õigustest vastu "kärbeteta", esitab Venemaa taotluse juunis toimuval istungil osalemiseks, teatas Riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Venemaa nõuab, et 26. juuniks toimuks riigi volituste täielik taastamine Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel, juhul kui Moskva delegatsiooni naasmist soovitakse, teatas Riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin.

Ukrainlased ja baltimaalased närivad küüsi - Puškov Venemaa osalemisest ENPAs >>

Sel päeval valitakse Euroopa Nõukogule uus peasekretär. Volodin märkis, et kui Venemaa protsessis ei osale, muutub uue peasekretäri mandaat Moskva silmis küsitavaks.

Vilniuse ringkonnakohus
© Sputnik / Александр Липовец

Tema sõnul kajastub selline tingimus delegatsiooni osalemise taotluses, mille ta kavatseb allkirjastada koos Föderatsiooninõukogu spiikri Valentina Matvijenkoga.

Volodin rõhutas, et kui ENPA võtab 24. juuni istungil ettekande rahvuslike delegatsioonide õigustest vastu "kärbeteta", esitab Venemaa selsamal päeval taotluse juunis toimuval istungil osalemiseks.

Ta lisas, et kui ENPA jätab Venemaa taas mõningate volitusteta, jätab Venemaa delegatsioon endale õiguse assambleest lahkuda.

Kriis ENPA-s

Varem võttis ENPA protseduuride komitee vastu resolutsiooniprojekti, milles tehti ettepanek anda Venemaa delegatsioonile volitused osaleda juba juunis toimuval istungil.

Dokumendis tehakse ka ettepanek muuta organisatsiooni hartat ja sätestada, et "volituste vaidlustamise või läbivaatamise korral ei saa liikmeid jätta ilma oma hääleõigusest, õigusest esineda, olla esindatud assamblees ja selle organites." Nende õiguste kasutamist ei saaks ka ajutiselt peatada.

Euroopa Nõukogu taastas Venemaa hääleõiguse
© Sputnik / Владимир Федоренко

2014. aasta aprillis jäeti Venemaa delegatsioon ENPA-s ilma hääleõigusest Ukraina riigipöörde ja Krimmi taasühinemise tõttu Venemaaga.

2015. aastal kaalus ENPA kaks korda Vene delegatsiooni volituste taastamise küsimust, kuid karmistas selle asemel hoopis sanktsioone.

Vastuseks keeldus Venemaa esindus sellistel tingimustel töötamast ning 2016-2018 ei saatnud Moskva russofoobse õhkkonna tõttu taotlust volituste kinnitamiseks.

Vene pool tegi ka ettepaneku kujundada assamblee harta selliseks, et kellelgi ei oleks õigust jätta mistahes riigi delegatsiooni volitusteta.

Teisipäeval avaldas Venemaa riigipea abi Juri Ušakov lootust, et Euroopa Nõukogu kriisi lahendamisel saavutab võidu mõistus.

66
Tagid:
õigus, hääl, ENPA, Venemaa
Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Samal teemal
Venemaa hääleõigus ENPAs