Venemaa suursaadik Leedus Aleksandr Udaltsov

Venemaa suursaadik nimetas Sputnik Lietuva peatoimetaja kinnipidamist häbiasjaks

49
(Uuendatud 15:59 29.05.2019)
Sputnik Lietuva peatoimetaja kinnipidamine Vilniuse lennujaamas annab tunnistust sellest, et vabariigis käib varjamatu sõda teisitimõtlejatega, väitis Venemaa suursaadik Leedus Aleksandr Udaltsov.

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Venemaa suursaadik Leedus Aleksandr Udaltsov andis otsekohese hinnangu ametliku Vilniuse tegudele Sputnik Lietuva peatoimetaja Marat Kasemi suhtes, kellel keelati viie aasta jooksul riiki siseneda.

Venemaa suursaadiku sõnul on tegemist "inetu aktsiooniga", mis teeb Leedule häbi ja iseloomustab ilmekalt seda, mis riigis praegu toimub. Ta ütles, et vabariigis käib riigivõimu poolt vallapäästetud "avalik sõda teisitimõtlejatega, võitlus igasuguste selliste vaadete, hinnangute, mõtete vastu, mis tänase võimu doktriinist erinevad."

Vilniuses peeti kinni Sputnik Lietuva toimetusjuht >>

"Muidugi on Venemaa väljaannete ja teabeagentuuride ajakirjanikud selles võitluses esimesed vaenlased, kus mõtlevad teisiti ning see on ohuks riigile," ütles diplomaat intervjuus Sputnik Lietuvale.

Udaltsov ütles, et ta on Kasemiga telefoni teel suhelnud. Too pajatas, et Vilniuse lennujaamas korraldati talle kolmetunnine "iroonilis-mõnitavas võtmes" ülekuulamine. "Me võime koos teiega aimata, milliseid eesmärke eriteenistused sedasorti ülekuulamisi korraldades silmas peavad," lisas suursaadik.

Aleksandr Udaltsov nentis, et vaevalt küll Kasemi väljasaatmisel on mingit seost presidendivalimised võitnud Gitanas Nausedaga. Ta avaldas lootust, et vastvalitud riipipea pöörab tähelepanu sellele, milline pärand jääb talle praegusest valitsusest, "sealhulgas sellistes olulistes suundades nagu sõnavabadus, inimõigused, suhted Venemaaga."

Sputnik Lietuva toimetusjuht Marat Kasem peeti 28. mail Vilniuse lennujaamas kinni sõnastusega "oht rahvuslikule julgeolekule". Pärast Kasemi isiklike asjade põhjalikku läbiotsimist saadeti ta riigist välja, keelates tal järgmise viie aasta vältel Leedut külastada.

Meediaagentuuri Rossija Segodnja, RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan tuletas olukorda kommenteerides meelde, et Venemaa meediakanalid seisavad silmitsi võimude vastutegevusega kõigis kolmes Balti riigis.

Näiteks 2018. aasta juulis peeti Riias Läti siseministeeriumi kaitsepolitsei töötajate poolt kinni Sputnik Latvia peatoimetaja Valentins Rožentsovs. Ülekuulamisel tundsid korrakaitsjad huvi eeskätt tema töö vastu portaali juhi ametikohal ja veebiportaali töö suhtes üldse. Ajakirjanikku hoiti ametkonnas öö läbi, vabastades ta alles hommiku hakul.

Katseid Sputniku mõju piirata võetakse ette ka Eestis. Eelkõige meedias käib poliitikute ja ühiskonnategelaste tellimusel ulatuslik teabekampaania agentuuri mustamiseks, võimud – nii riiklikud kui kohalikud – takistavad Sputniku ajakirjanike ja fotograafide tööd ja keelduvad koostööd tegemast.

Ebamugavad küsimused: miks Sputnikut Eestis taga kiusatakse >>

Venemaa välisministeeriumi ametli esindaja Maria Zahharova on varem teatanud, et Moskvale on hästi teada raskused, millega Venemaa meediakanalid Eestis kokku põrkuvad. Tema sõnul läheb ametliku Tallinna seesugune seisukoht vastuollu väidetavate eesmärkidega sõna- ja teabevabaduse kaitsmise osas.

49
Tagid:
Aleksandr Udaltsov, sõnavabadus, Leedu, Sputnik
Teema:
Sputnik Lietuva peatoimetaja kinnipidamine (5)
Samal teemal
Meedialahingud