Iisraeli luureteenistuse eks-juht: Lääs on Ukrainas lüüa saanud, illustreeriv foto

Iisraeli luureteenistuse eks-juht: Lääs on Ukrainas lüüa saanud

101
(Uuendatud 15:33 22.05.2019)
Iisraeli eriteenistuse Nativ endine juht, Jakov Kedmi kinnitas, et kõik plaanid Venemaad Ukraina suunalt nõrgestada on ebaõnnestunud.

TALLINN, 22. mai — Sputnik. Kedmi rääkis sellest TV-kanali "Rossija 1" saates, vahendab RIA Novosti. Kedmi usub, et selle peamiseks tõendiks on muutused Washingtoni ja Euroopa Liidu Kiievi-suunalises välispoliitikas.

"USA-l pole poliitikat. Väikesed ametnikud üritavad mängida ja "sogastes Ukraina vetes" kala püüda, alustades endisest USA asepresidendist (Joe Bidenist – toim.). Ameerika president ei tea, mis põrgu päralt tal seda Ukrainat vaja on, või kuidas see Ameerika Ühendriikide rahvuslike huvidega seotud peaks olema," ütles ta.

"Ukraina "Maidani" peamine eesmärk oli anda Venemaa pihta surmahoop, võttes Ukraina enda kontrolli alla ja nihutades Ameerika laevastiku ja sõjaväebaasid "Rostovi külje alla". Kõik see kukkus läbi," selgitas Iisraeli ekspert.

Ta rõhutas, et tulemus oli oodatule täiesti vastupidine ja sellest ajast peale on Venemaa tunduvalt tugevamaks muutunud.

"Hiina suhtes on tegu majanduse ja sõltuvuse küsimustega, Ameerika Ühendriikide vallas – nende püüdega Euroopalt sõltumatus võtta. Samal ajal on kogu Venemaa patt seotud "valimistesse sekkumisega": Brexit, Barcelona ja nii edasi. See tähendab, et täna ei ole ka Euroopal Ukraina jaoks aega," selgitas Kedmi.

Ukraina presidendivalimised >>

Kiievi peaväljak – Sõltumatuse väljak (Майдан Незалежности) - vallutati Euroopa integratsiooni toetajate poolt 21. novembril 2013, kohe pärast Mõkola Azarovi valitsuse teadet, et EL Assotsiatsioonilepingu allkirjastamine on peatatud.

Mõne aja pärast muutus Maidan valitsuse ja radikaalide vastasseisu keskpunktiks. Vastutuse rohkem kui saja inimese surma eest asetasid Ukraina uued võimud oma poliitilise vastase - endise presidendi Viktor Janukovitši ja siseministeeriumi eriüksuse "Berkut" peale. Janukovitš ja "Berkut" eitavad oma osalemist tapmises.

Maidanil toimunud tapmistega seotud Ukraina Ülemraada saadikud Sergei Pašinski ja Vladimir Parasjuk – nad vajutasid isiklikult päästikule – selgub Gruusia täpsuslaskur Aleksandr Revazišvili tunnistustest.

RIA Novosti korrespondent kohtus eeldatavate laskuritega. Tegu on grusiinlastega, kes oma elu pärast kartes end hetkel Armeenias varjasid. Nad väidavad, et neile jagasid korraldusi Maidani juhid. Enamgi veel – oli otsene korraldus tulistada mitte ainult miilitsate, vaid ka meeleavaldajate pihta, et rahvahulka raevu ajada ja poliitilist kriisi esile kutsuda.

Pärast riigipööret saadeti eriüksus laiali, Janukovitš aga lahkus riigist.

101
Tagid:
Iisrael, poliitika, Venemaa, USA, Euroopa, Lääs, Ukraina
Samal teemal
Võitude loetelu: Lääs loetles üles Ukraina "muutused paremuse poole"
Lääs on hämmingus: Ukraina torkas talle võitluses Venemaaga noa selga
USA tabas Ukraina reetmiselt
Kurz EL-ile: Ukraina kriisi peab lahendama koos Venemaa ja USA-ga
Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega