Välksõda Ukraina mood

Välksõda Ukraina moodi: Donbass Ukraina sõjaväelaste ootuses

129
(Uuendatud 17:34 18.05.2019)
Kiire läbimurre Venemaa piirile, järgnevad karistusoperatsioonid Donbassi tunnustamata vabariikides - Ukraina sõjaväejuhid unistavad jätkuvalt murrangust riigi kaguosas.

TALLINN, 18. mai — Sputnik. Neil päevil üritas Ukraina relvajõudude endine operatsioonide ülem Sergei Najev taas simuleerida Kiievile mittealluva piirkonna vallutamist. Sellest, millist vastasseisu on Ukraina relvajõududel Donetski ja Luganski ründamise korral oodata - RIA Novosti materjalis.

Variante pole

Sõjaväelased võtavad allumatud Donbassi piirkonnad tagasi mõne tunniga, ütles Najev Ukraina telekanali 1+1 saates. "Vahetuks sõjategevuseks kulub väga vähe aega - vähem kui ööpäev," ütles ta. "Peamine on sellistel puhkudel kiire tegutsemine, tuleb jõuda Venemaa piirini ja seal kinnistuda. Vabastatud territooriumil tuleb kohe alustada politsei ja muude võimustruktuuride erioperatsioonidega."

Ukraina vajab Donbassi, aga ilma inimesteta - Kiievi uus stsenaarium>>

Seejuures märkis ta kohe, et hetkel ei ole Ukraina sõjaväele pandud ülesannet hõivata kogu Donbass, sest "riik on otsustanud, et võit saavutatakse peamiselt poliitiliste ja diplomaatiliste vahenditega."

Omaalgatusliku Donetski rahvavabariigi relvajõudude juhi Daniil Bezsonovi sõnul teeb Najev selliseid avaldusi, et õigustada lüüasaamisi rindel.

"Ta tahab näidata, et Ukrainal on tõesti võimas ja võidukas sõjavägi. See on muidugi tõest kaugel," ütles Bezsonov intervjuus RIA Novosti'le. "Sellest annavad tunnistust näiteks Ukraina relvajõudude diversioonioperatsioonide läbikukkumised. Hiljuti tegi sellise katse 79. õhudessantbrigaadi diversioonigrupp kuid see avastati ja tehti kahjutuks.

Üks sõjaväelane sai kohapeal surma, tema surnukeha anti hiljuti üle Ukraina poolele. Veel kaks sõjaväelast said haavata, kellest üks suri hiljem juba oma territooriumil. "

Pressiteenistuse juhataja märkis, et Donetski sõjaväelased tegelevad sõjalise väljaõppega igapäevaselt nii suvel kui talvel. Seejuures tunnevad nad moraalset üleolekut vaenlasest.

"Kuigi Ukraina poolel on ülekaal elavjõus ja lahingutehnikas, on võitlejate moraal äärmiselt madal," ütles Bezsonov, "nende peamine stiimul on palk. Kuid see ei ole piisav kuulipildujate laskeavadele ronimiseks ja surmaminekuks."

Venemaal alustas tööd esimene Donbassi elanikele passide väljastamise keskus>>

Daniil on veendunud, et laiaulatusliku pealetungi korral Donbassile ei ole Ukraina armeel mingeid võimalusi võiduks.

"Esiteks, me kaitseme ennast, kaitsta aga on alati lihtsam," selgitas ta. "Isegi kui nad üritavad pealetungile minna, ootavad neid ees linnalahingud. Linnalahingus ei ole ülekaal elavjõus ja tehnikas nii oluline. Linnalahingus võidab see, kes on üle moraalselt ja psühholoogiliselt, kes võitleb viimseni. Nendeks võivad olla kes iganes, aga mitte Ukraina sõjaväelased. Ma kahtlen väga, et asi linnalahinguteni läheb, sest praktika näitab, et niipea, kui Ukraina armee hakkab kaotusi kandma, taganeb ta kohe."

Donbass
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Napoleonlikud plaanid

Sarnasel seisukohal on ka Euraasia integratsiooni keskuse direktor Konstantin Dolgov.

"Najevi väide on puhtpropagandistlik ja selle eesmärk on tõsta Ukraina armee ja nn Ukraina patriootide moraali," ütles Dolgov RIA Novostile, "Sellel napoleonlikul plaanil ei ole midagi ühist tegelikkusega. Ukraina relvajõudude pealetungi korral Donetskile ja Luganskile ootab Ukraina sõjaväelasi ees hävitav lüüasaamine ja ümbaerpiiramine, mille kõrval kahvatavad Ilovaisk, Izvarino ja Debaltseve üheskoos. "

Politoloogi sõnul mõistab iga sõjakunsti vähegi mõistev inimene, et vallutada ühe ööpäevaga selline miljonilinn nagu Donetsk, on võimatu.

"Mitte ükski armee maailmas ei suuda seda," leiab Dolgov. "Donetskist Venemaa piirini on üle saja kilomeetri. Ühe sööstuga sellist vahemaad läbida pole võimalik ei tehniliselt, füüsiliselt ega psühholoogiliselt. See on lihtsalt hooplemine ja on ka teada ka "Washingtoni dessandile", kes jälgib omanikusildi üleminekut ühelt omanikult teisele ja kureerib seda protsessi. Najev, kes tahab ainult oma kohta säilitada, on sunnitud näitama mingit aktiivsust, mis meeldiks tema meretagustele peremeestele. Kuid ega ameeriklasedki rumalad ole, nad mõistavad suurepäraselt, et sellisel pealetungil ei oleks mingit edu."

Konstantin Dolgov ei usu, et Ukraina võimud üldse kunagi Donbassi tormijooksuga vallutada otsustavad. "Ei ameeriklastele ega Kiievile ei ole pealetungi vaja," väidab ekspert, "kogu Ukraina, välja arvatud Donetski vabariigid, on ameeriklaste täieliku kontrolli all. Miks nad peaksid riskima seda suurt territooriumi jõuga tagasi vallutada, investeerima piirkonna taastamisse, mida nad viis aastat koorinud on. Kõige ohtlikum on sattuda hiiglaslikku katlasse, kus kogu Ukraina armee hukkub."

Sisemine lagunemine

Erinevate hinnangute kohaselt on 35 000 kuni 60 000 Ukraina relvajõudude sõjaväelast praegu koondunud Ukraina kaguosa relvakonflikti tsooni. Donbassi vabariikide relvajõudude isikkoosseis on mõnevõrra tagasihoidlikum – seal on ainult umbes 20 tuhat meest.

Ukraina president Petro Porošenko kutsus taas oma riiki agressoriks>>

Ukraina sõjatehnika jätab paljuski soovida. Lisaks on Kiievile alluvates üksustes sagedased väejooksu, massilise allumatuse, alkoholi tarvitamise ja marodöörluse juhtumid, mis mõjutavad negatiivselt ka vägede üldist distsipliini. Näiteks 2018. aasta jaanuaris lahkus Gruusia rahvusleegion täies koosseisus Ukrainast pärast kolme aastast osalemist vaenutegevuses, süüdistades ülemaid ebakompetentsuses ja väljapressimises.

Paar nädalat hiljem lahkus Donbassist Ukraina relvajõudude nn Tagakarpaadi leegioni 128. mägibrigaad. Väekoondise juhtkond otsustas iseseisvalt liikuda Ukraina lääneosas asuvasse alalisse paiknemiskohta saamata selleks kõrgema juhtkonna nõusolekut.

Möödunud aasta aprillis ilmutasid allumatust ka 79. Õhudessantbrigaadi kolmas pataljon: 259 sõjaväelast lahkusid alalisse dislokatsioonipaika ja esitasid ebarahuldava toidu, madala palga ja Donbase sõja perspektiivituse tõttu lahkumisavaldused.

Ukraina relvajõudude juhtkond üritab meeleheitlikult võidelda alkoholismiga. 2015. aasta juunis sattus Aasovi pataljoni võitlejatega auto Mariupolis liiklusõnnetusse. Tunnistajate sõnul olid sõdurid purjus. Sama aasta märtsis ei saanud Ukraina sõjaväelane hakkama soomuki juhtimisega ja sõitis Ukraina julgeolekujõudude kontrolli all olevas Konstantinovkas otsa jalakäijatele. Intsidendis hukkus 2008. aastal sündinud tüdruk, naine sai vigastada.

Olukorras, kus Ukraina relvajõudude ülematel tuleb mõnikord oma purjus alluvatega tulevahetust pidada, tunduvad Ukraina kindralite arutlused kiirest läbimurdest ja Donbassi vallutamisest pehmelt öeldes veidrad.

129
Tagid:
Donbass, Ukraina, Venemaa
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega