Leedu presidendivalimiste esimese vooru võitis parlamendisaadik Ingrida Šimonytė

Leedu presidendivalimiste esimese vooru võitis Ingrida Šimonytė

73
(Uuendatud 08:21 13.05.2019)
Leedu presidendivalimiste esimese vooru võitis parlamendisaadik Ingrida Šimonytė 31,13 protsendiga, napilt teiseks jäi majandusteadlane Gitanas Nauseda 30,95 protsendiga.

TALLINN, 13. mai — Sputnik. Kolmandale 22,3 protsendiga jäi peaminister Saulius Skvernelis, teatas keskvalimiskomisjon, kui tulemused olid edastanud kõik 1972 valimisjaoskonda, vahendas ERR.

Leedu valib presidenti >>

Leedu Talurahva ja Roheliste Liidu ridades presidendiks kandideerinud peaminister Skvernelis tõdes pühapäeva hilisõhtul, et pääsemine teise vooru ei tundu enam tõenäoline. Skvernelis kinnitas ühtlasi, et jääb lubaduse juurde juulis ametist lahkuda, kui ei pääse teise vooru.

Kui ükski kandidaat ei saa rohkem kui poolt häältest, siis toimub valimiste teine voor 26. mail.

Leedu valis pühapäeval presidendi. Konservatiivide toetatud kandidaat on endine rahandusminister Ingrida Šimonytė, kes pole erakonna liige. Šimonytėt nimetatakse rahva seas ka hipsterite kandidaadiks, teda toetavad peamiselt noored ja haritumad inimesed.

Leedus ajab välispoliitikat eelkõige president, mistõttu on olulised kandidaadi välispoliitilised vaated. President nimetab ametisse ka kohtunikke ja valib nii välis- kui ka kaitseministri kandidaadi.

Seega on pühapäevased valimised Leedu tulevikule väga olulised, kuid lõplik valik tuleb teha kahe nädala pärast, kui toimub presidendivalimiste teine ja viimane voor.

73
Tagid:
valimised, poliitika, president, Leedu
Samal teemal
Leedu saadikud palusid kontrollida vedelgaasi oste Venemaalt
Kolm pead on ikka kolm pead: kuidas Leedu, Poola ja Ukraina "sõjasaladuse" avastasid
Leedu unenägu Venemaast – teha Kaliningradist Karaliaučiaus
Leedu president ei jõudnud Läti pidustustele