WikiLeaksi asutaja toetajad kohtu hoone ees

Londoni kohus mõistis Assange'le 50-nädalase vangistuse

44
(Uuendatud 12:17 02.05.2019)
Kohtuniku sõnul on Assange'i poolt kautsjoni tingimuste rikkumine "üks kõige tõsisemaid tema vastu esitatud süüdistusi".

TALLINN, 2. mai — Sputnik. Londoni kohus määras WikiLeaksi asutajale Julian Assange"le 50-nädalase vangistuse kautsjoni vastu vabastamise tingimuste rikkumise eest, teatas RIA Novosti korrespondent otse kohtusaalist.

"Te ei andnud end ise võimude kätte, Ecuadori saatkond oli sunnitud politseile ligipääsu võimaldama. Teil oli valik ja ma lükkan tagasi kõik argumendid karistuse leevendamise kaitseks," ütles kohtunik Deborah Taylor.

"Te ei ilmunud kohtusse, varjates end Ecuadori saatkonnas. See riik andis teile poliitilise varjupaiga, kuid loobus sellest hiljem. Te ei vaidlustanud kohtu varasemaid otsuseid."

"Teie tegevuse eesmärk oli õiglusemõistmise takistamine või selle edasilükkamine. Ma leian, et olete toime pannud tõsise rikkumise. Saatkonnas olles keeldusite Briti võimudele endale juurdepääsu lubamast," jätkas kohtunik.

Julian Assange: LKA direktor peab sõda nende vastu, kes tõtt räägivad>>

Ta märkis, et kuriteo tõsidus toob Assange"ile kaasa maksimaalse karistusmäära, mis on 12 kuud. Siiski ei kohaldanud kohtunik maksimaalset karistust, sest WikiLeaksi asutaja andis talle üle vabandust paluva kirja. 52 nädalane vangistust lühendati armulikult 14 päeva võrra.

"See on lihtsalt häbiväärne"

Otsus põhjustas kohtusaalis ja kohtumaja lähedal viibivate WikiLeaksi asutaja toetajate seas pahameeletormi.

Kuidas poliitikud ebamugava tõe eest kätte maksavad>>

"Ei! Häbi!" hüüdsid külastajad. Tänavale kogunenud aga skandeerisid: "USA, Britannia — käed eemale Assange"st!"

Neil olid käes plakatid kirjadega: "Vabadus Assange'ile", "Ei Assange'i väljaandmisele", "Vabastage tõde, vabastage Assange", "Assange'i vabadus on meie vabadus".

"See on lihtsalt häbi, nad irvitavad tema üle, kuid ta ei anna alla," ütles üks meeleavaldajatest RIA Novostile.

WikiLeaks nimetas kohtuotsust "ühtaegu nii šokeerivaks, kui ka kättemaksuhimuliseks."

"Oleme tõsiselt mures selle pärast, kas ta saab Ühendkuningriigist väljaandmise arutlemisel õiglase kohtumõistmise osaliseks," teatas organisatsioon Twitteris.

​Londoni kohtu otsuse kohaselt peavad Ameerika Ühendriigid andma Suurbritanniale kõik Assange väljaandmist käsitlevad dokumendid. Selle küsimuse arutlemine jätkub lähipäevil.

Assange´i juhtum

Julian Assange sai kuulsaks pärast trükiste avaldamist, mis rääkisid eelkõige USA sõjalistest kuritegudest Afganistanis ja Iraagis ning Guantanamo vangilaagri kinnipidamistingimustest.

2010. aastal, pärast Ameerika võimude huvi tekkimist tema vastu, saabus WikiLeaksi asutaja Rootsi, lootes sealt kaitset saada. Kaitse asemel sai ta hoopis süüdistuse seksuaalkuritegudes.

Edvard Snowden
© REUTERS / Glenn Greenwald/Laura Poitras

"Suurim reetmine" – mida Assange'iga tehakse>>

Assange eitas süüdistusi, väites, et kõik juhtus vastastikusel kokkuleppel ja naised, kes tema vastu avalduse esitasid, tegutsesid kättemaksu ja politsei mõjutuse survel.

Rootsi kohus kuulutas Assange'st rahvusvaheliselt tagaotsitavaks, misjärel ta Londonis kinni peeti, kuid seejärel kautsjoni eest vabastati. Alates 2012. aastast varjas WikiLeaksi asutaja end Ecuadori Londoni saatkonnas.

Julian Assange vahistamine>>

Paar nädalat tagasi keeldus Ecuador talle diplomaatilise varjupaiga andmise jätkamisest "lugupidamatu ja agressiivse käitumise" ja rahvusvaheliste lepingute korduvate rikkumiste tõttu. Üheteistkümnendal aprillil arreteeris Briti politsei Assange.

44
Tagid:
WikiLeaks, London, kohus, Julian Assange
Teema:
Julian Assange vahistamine (11)