Suurbritannia kavatseb Venemaa ja Hiina suhtes uusi piiranguid kehtestada, illustreeriv foto

Suurbritannia kavatseb Venemaa ja Hiina suhtes uusi piiranguid kehtestada

78
(Uuendatud 00:30 29.04.2019)
Briti valitsus kavatseb töötada välja meetmed "välismaiste mõjutustega võitlemiseks", mis puudutavad valdavalt Venemaad ja Hiinat.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. Ministrid kavatsevad parlamendi ülemkoja töökorda muuta. Eeldatakse, et parlamendiliikmed peavad esitama aruanded oma varade kohta, mis on seotud Venemaa ja Hiinaga. Seeläbi plaanitakse Moskva ja Pekingi "lobitöö" vastu võidelda, vahendab RIA Novosti ajalehe The Sunday Times infot.

Briti parlamendi alamkoda toetas Brexiti lisaaja taotlemist >>

Lisaks kavatseb valitsus kehtestada seaduse spionaaži kohta, et tuvastada välisriigi luureametnikke ja need riigist välja saata, isegi kui nad asuvad Suurbritannias seaduslikult.

Ajalehe andmeil töötab Ühendkuningriigis praegu rohkem spioone kui külma sõja päevil.

Samuti kavatseb London kontrollida Hiina ettevõtte Huawei tööd. Kui selle töötajad on seotud luureasutustega, kavatsetakse nad riigist välja saata.

Väljaande allikad teatasid, et vastavad plaanid tehakse teatavaks kuninganna eelseisva kõne ajal.

Julgeolekuminister Ben Wallace usub, et kavandatavad meetmed annavad "poliitilisele süsteemile läbipaistvuse" ja kaitsevad Suurbritanniat hübriidrünnakute eest.

Tema sõnul algas töö spionaažieelnõu kallal kohe pärast Salisbury juhtumit. 

Nagu Sputnik Eesti hiljuti vahendas, kõrvaldati  Suurbritannia tuumaallveelaeva HMS Talent seitse meremeest teenistusest - mis pidi seisnema Venemaa allveelaevade jälgimises Põhja-Jäämeres - kokaiini tarvitamise tõttu.

EL pikendas Ühendkuningriigi liidust lahkumise tähtaega oktoobri lõpuni >>

Väljaande Daily Mail andmetel korraldas osa meremehi pärast allveelaeva saabumist Devonporti mereväebaasi, kus selle meeskond pidi valmistuma "salajaseks" missiooniks Polaarjoone taha, koosviibimise, mille järel nad kohustuslikus narkotestis läbi põrusid.

Peale analüüsitulemuste kinnitamist anti allveelaevnikud üle sõjaväepolitseile ning aluse HMS Talent sadamast lahkumine lükati edasi. 

Viivitumise põhjust ei ole nimetatud, kuid nagu Daily Mail kirjutab, on tuumaallveelaeva mereleminekuks nõutav täiskoosseisus meeskond.

Tuumaallveelaev HMS Talent (S 92) on Suurbritannia Kuningliku Mereväe allveelaevade klassi Trafalgar sarjas kuues mudel. Allveelaev anti ekspluatatsiooni 1990. aasta maikuus, see on tiibrakettide Tomahawk kandjaks.

Samalaadne skandaal puhkes Suurbritannia mereväes 2017. aastal. Toona vallandati narkootikumide tarvitamise tõttu üheksa allveelaevnikku tuumaallveelaevalt HMS Vigilant.

78
Tagid:
Hiina, Venemaa, spioonimaania, kuninganna, London, Suurbritannia
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Samal teemal
Suurbritannia saadab Eestisse Venemaa "heidutamiseks" helikopterid Apache
"Suurim reetmine" – mida Assange'iga tehakse