Sri Lanka pommimeister oli nelja lapse isa, edukas ettevõtja ja tehaseomanik

111
(Uuendatud 12:46 24.04.2019)
Üks enesetaputerroristidest, kes lihavõttepühade ajal end Sri Lankal õhku lasi, oli nelja lapse isa, edukas ettevõtja ja tehaseomanik, kel polnud millestki puudust. Tema tehases valmistati ka pommid, mis esimesel ülestõusmispühal kirikutes ja hotellides plahvatama pandi.

TALLINN, 24. aprill — Sputnik. Tehaseomanik Inshaf Ahamad, kes sõitis ringi tuliuue valge Land Cruiseriga, ütles oma naisele, et sõidab ärireisile Sambiasse. Pärast seda võttis ta aga selga pommivöö ja pani selle plahvatama hotellis Cinnamon Grand. Inshafi vend Ilham pani pommi plahvatama hotellis Shangri-La, kus hukkus Briti advokaadi pere, vahendab portaal Eestinen viitega Britannia väljaandele Daily Mail.

Uurijad on välja selgitanud, et 30ndates eluaastates Inshaf Ahamad´ile kuuluv tehas oli just see koht, kus pommid ette valmistati. Rünnaku päeval helistas Inshaf Ahamad oma naisele ja ütles, et on Sambias. Tund aega hiljem oli ta surnud.

Kes seisab Sri Lanka veriste terroriaktide taga, illustreeriv foto
© REUTERS / DINUKA LIYANAWATTE

Politsei korraldas Inshaf Ahamadi tehases teisipäeval, 23. aprillil reidi ja võttis mitu inimest vahi alla. Pommides, mis tehases ette valmistati oli lõhkeainena kasutatud triatsetoon triperoksiidi, mida on varem kasutanud terrorirühmitus Al Qaeda* selle suure lõhkejõu tõttu. Seda ainet kutsutakse terroristide hulgas "Saatana emaks".

Sri Lanka plahvatusteseeria tagajärjed>>

Sama ainet kasutati 2017. aastal Manchesteri ja 2015. aastal Pariisi Bataclani rünnakutes.

Aasia lõunaosas asuvat Sri Lankat raputas pühapäeva, 21. aprilli hommikul ja päeval pommiplahvatuste laine, milles sai surma vähemalt 321 ja vigastada umbes 500 inimest, nende seas jättis elu vähemalt 45 last.

Sri Lanka rünnakute eest võttis vastutuse äärmusrühmitus Islamiriik (IS)*.

"Need, kes viisid üleeile Sri Lankal läbi rünnaku ning võtsid sihikule USA juhitava koalitsiooni liikmed ja kristlased, olid Islamiriigi* võitlejad," teatas IS*-i propagandaagentuur Amaq avalduses.

Aasia lõunaosas asuvat Sri Lankat raputas pühapäeva, 21. aprilli hommikul ja päeval pommiplahvatuste laine: kokku toimus kaheksa plahvatust. Esmaspäeval toimus veel üks plahvatus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Terroristide rünnakute peamiseks sihtmärgiks osutusid kohalikud kristlased. Suure tõenäosusega viivad niidid niinimetatud Islamiriigini*, mille käsilased on korduvalt oma veriseid rünnakuid üle kogu maailma teoks teinud, oletas Venemaa strateegiliste uuringute instituudi Aasia sektori juhataja, indoloog Boriss Volohhonski.

Sri Lanka plahvatusteseeria >>

Ekspert ütles, et tal on väga raske terroristide pahupidisest loogikast aru saada, kuid ta arvab, et sihtmärk ei peitu tegelikult Sri Lankas, vaid maailmas, kuivõrd rünnaku ohvreiks on langenud usuline vähemus – ennekõike kristlased, aga ka välisturistid, välismaalased, ärimehed, kes nendes hotellides peatusid.
"Seetõttu on selge, et arvestatud oli eelkõige rahvusvahelisele vastukajaga," ütles Boriss Volohhonski intervjuus Sputniku raadiole.

Kolmapäeva, 24. aprilli seisuga on hukkunute arv tõusnud 359-ni, teatas riigi politsei. Hukkunute arvu tõusu taga on rünnakutes vigastatute suremine haavadesse.

* Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

111
Tagid:
pommiplahvatus, Islamiriik, pommivöö, pomm, plahvatus, Sri Lanka
Teema:
Sri Lanka plahvatusteseeria (7)