LRA ülemjuhataja Khalifa Haftar kohtumisel Sergei Lavroviga

Liibüa: LRA teatas Tripoli vabastamise teise faasi algusest

45
(Uuendatud 17:38 23.04.2019)
Marssal Haftari juhitud Liibüa Rahvuslik Armee alustas Tripoli vabastamise teist etappi, kasutades esimese faasi lõpetamise järel valdavalt jalaväeüksusi.

TALLINN, 24 aprill — Sputnik. Marssal Khalifa Haftari juhitud Liibüa Rahvuslik Armee (LRA) teatas, et alustab Tripoli kontrolli alla võtmise teist etappi, vahendab RIA Novosti Liibüa uudisteportaal Al-Wasati, viidates LRA ametliku esindaja Ahmed al-Mismari avaldusele. 

Illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Мельников

Al-Mismari teatas esmaspäevasel pressikonverentsil, et "LRA on taganud kontrolli alla võetud territooriumi turvalisuse ja tuvastanud mõningate lääneriikide poolt moodustatud Rahvusliku Leppe Valitsuse (RLV) relvajõudude põhi- ja abipositsioonid".

LRA esindaja sõnul alustas Haftari armee Tripoli vabastamise rünnaku teist etappi, kasutades esimese faasi lõpetamise järel valdavalt jalaväeüksusi.

Liibüa Rahvusarmee juhataja Marssal Khalifa Haftar andis 4. aprillil oma vägedele korralduse alustada Tripoli terroristidest vabastamist. Haftari armee üksused võtsid oma kontrolli alla Garjani ja Surmani linnad, mis asuvad Liibüa pealinnast lõunas. Tripoli klannile lojaalsed relvajõud teatasid operatsiooni "Raevu vulkaan" alustamisest Haftari jõudude vastu.

Pärast Liibüa liidri Muammar Gaddafi kukutamist ja mõrvamist 2011. aastal lakkas Liibüa ühe riigina toimimast. Hetkel on riigis veel kaks võimukeskust, mõni aeg tagasi oli neid tosina jagu.

Gaddafi needus toimib: Sarkozy on trellide taga >>

Idaosas paikneb rahva poolt valitud parlament, lääneosa pealinnas Tripolis, aga ÜRO, USA ja mõnede Euroliidu riikide toetusel võimule tulnud "rahvusliku ühtsuse valitsus" eesotsas Fayez al-Sarrajiga.

Riigi parlament tegutseb Tripolist sõltumatult ja teeb koostööd Liibüa Rahvusarmeega.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, üritas NATO peasekretär Stoltenberg Berliini konverentsil allianssi vastutusest vabastada, väites, et Liibüa ründamist ei algatanud mitte NATO, vaid rida Euroopa riike, kes seejärel mõistsid, et vajavad sõjalise liidu abi, teatas peasekretär Jens Stoltenberg  

"Loomulikult peavad Euroopa liitlased vahetevahel suutma teha midagi ilma USA-ta. Me pole öelnud, et kõik NATO operatsioonid peaksid toimuma koos USA-ga, need on lihtsalt suured, sageli on nende järele vajadus. Ma mäletan hästi näiteks operatsiooni Libüas, sest ma olin tol ajal Norra peaminister – ja Norra liitus sellega," selgitas Stoltenbergi strateegilise fiasko tagamaid.

"Kui me Pariisis lõpliku otsuse vastuvõtmiseks kohtusime, siis NATO-t laua taga ei olnud, allianssi seal ei olnud. Aga reaalsus on selles, et hiljem me mõistsime, et vajame NATO ja USA abi, nende käsuliine ja võimalusi," väitis ta.

45
Tagid:
Muammar Gaddafi, Venemaa, Iisrael, AÜE, Egiptus, Prantsusmaa, Itaalia, NATO, USA, Liibüa
Samal teemal
Tummad orjad. Liibüa turgudel kaubeldakse migrantidega
Kahekordne terrorirünnak Liibüa suurimas mošees Benghazis
Hispaania päästelaev korjas Liibüa lähistel merest 60 migranti