Senaatorid Föderatsiooninõukogu istungil

Föderatsiooninõukogu kiitis heaks RuNeti seaduse

70
(Uuendatud 12:14 23.04.2019)
Venemaa Föderatsiooninõukogu kiitis heaks runeti (Venemaal toimiv interneti osa – toim.) seaduse, mille eesmärk on kaitsta interneti stabiilset toimimist Venemaal, kui välismaalt peaks seda ohustatama.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. Eelkõige nähakse dokumendiga ette Roskomnadzori (Venemaal side ja meedia üle järelevalvet teostav komitee – Toim.) poolt üldkasutatava telekommunikatsioonivõrgu järelevalve ja haldamise keskuse loomine, mis tagab telekommunikatsiooniteenuste kättesaadavuse ja toimimise Venemaal mistahes "erakorralises" olukorras ning koordineerib operaatorite käitumist sellistes olukordades, vahebdab RIA Novosti. 

Seadus jõustub käesoleva aasta novembris, välja arvatud teabe krüptograafilist kaitset ja riiklikku domeeninimede süsteemi reguleerivad sätted, mis jõustuvad 1. jaanuaril 2021. aastal. Dokumendi allkirjastab president.

Seaduse kohaselt kaitstakse täiendava krüpteerimisega riigiasutuste ja riigile kuuluvate ettevõtete internetis paiknev teave ning telekommunikatsioonioperaatorid vabastatakse kohustusest piirata juurdepääsu keelatud andmetega saitidele, kui nad paigaldavad vastavad tehnilised seadmed.

Samal ajal on Roskomnadzor kohustatud reageerima telekommunikatsioonioperaatorite teadetele häiretest võrguteenustes, kui need tõrked on tingitud häiretevastaste tehniliste vahendite tööst. Seadus ei laiene internetiga mitteühendatud siseriiklikele võrkudele.

Yana Toom vastuvõetud autoriõiguste kaitse direktiivist: filternet on sündinud >>

Andmevõrkude toimimise ohtude vastaste tehniliste vahendite paigaldamise, kasutamise ja moderniseerimise korra kehtestab Venemaa valitsus. Seaduse kohaselt kiidab Venemaa digitaalse arengu, side ja massikommunikatsiooni ministeerium kooskõlastatult FSB-ga heaks andmevõrkude toimimise tagamise nõuded.

Roskomnadzori ülesandeks on koordineerida stabiilse, turvalise ja tervikliku internetiteenuse pakkumist Venemaa territooriumil. Domeeninimede riikliku süsteemi loomise ja kasutamise korra määrab samuti Roskomnadzor pärast runeti ohutuse seaduse jõustumist. 

Varem märkis Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko, et seaduse eesmärk ei ole sugugi mitte Venemaad isoleerida.

Tema sõnul on meie riigi eraldamine maailmast "mõttetu ja võimatu", vastupidi, runeti seadus on mõeldud selleks, et takistada Venemaa lahtiühendamist digitaalsetest tehnoloogiatest ja ülemaailmsest võrgust.

Snowden rääkis Süüria lahtiühendamisest internetist 2012. aastal

Endine USA luureametnik Edward Snowden väidab, et USA Rahvusliku julgeoleku agentuur NSA osales 2012. aasta novembris Süüria lahtiühendamises internetist, mistõttu kogu riigil ei olnud kahe päeva jooksul internetile juurdepääsu, ütles Föderatsiooninõukogu komisjoni esimees Andrei Klišas RIA Novostile. 

Эдвард Джозеф Сноуден
© AP Photo / Uncredited
Endine USA luureametnik Edward Snowden

Senatis vastuvõetud seaduse eesmärk on võtta Washingtonilt võimalus teha sama Venemaaga, kaitsta interneti stabiilset toimimist Venemaal, kui selle toimimisele peaks tekkima oht välismaalt. 

Küberdiktatuuri kehtestamine: nüüdsest võib igaüht karistada >>

"Edward Snowdeni esitatud teabe kohaselt osalesid Süüria interneti-ühenduse katkestamisel USA esindajad, see toimus 29. novembril 2012. Enam kui kaks päeva puudus kogu riigil internetiühendus.

Selle põhjustas USA NSA tegevus, mis kasutas suurima riikliku telekommunikatsioonioperaatori marsruutimisseadmetesse lisatud pahavara. Tema sõnul on see fakt üheks näiteks välisriikide sekkumisest riikide domeenitsoonidesse ja rünnakust kübertaristu vastu, mida viivad läbi Ameerika Ühendriigid ja tema kontrolli all olevad suured IT-ettevõtted. Niisugube praktika tingibki vajaduse võtta Venemaa Föderatsioonis vastu võrguteenuse stabiilset toimimist käsitlev seadus.

Samuti märkis senaator, et Ameerika Ühendriikides kehtivad seadused, mille eesmärk on võidelda piraatluse vastu ja USA firmade autoriõiguste kaitse eest internetis (SOPA, PIPA) ja laiendada USA jurisdiktsiooni võrgukeskkonnas ka väljapoole Ameerika Ühendriike.

Vinton Cerf - Interneti isa
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Nende seaduste raames tegid USA kohtud lahendeid IP-aadresside ja domeeninimede arestimise kohta nende omanikelt, olenemata omanike jurisdiktsioonist. Sellekohased määrused saadeti USA jurisdiktsiooni all olevatele PTI (IANA) egiidi all tegutsevatele piirkondlikele Interneti-registritele," ütles ta.

Klišase sõnul on USA sekkumise näideteks välisriikide domeenivööndites ka USA menetluses olevad õigusaktide eelnõud "Piraatlusevastasest võitluses internetis" ja "IP-aadresside kaitsmisest", mis näevad ette õiguslikud alused domeeninimede ja IP-aadresside äravõtmiseks Ameerika Ühendriikide poolt.

Lõpuks tuletas Föderatsiooninõukogu komitee juhataja meelde, et 2018. aasta juunis blokeeris Ameerika firma GeoTrust Venema Ühiskondliku koja (v.k. Общественная палата – toim.) SSL-sertifikaadi põhjendusega: "Kahjuks nõuavad Ameerika Ühendriikide kehtestatud sanktsioonid, et me tühistaksime teie *.oprf.ru sertifikaadi, sest teie organisatsioon on seotud Donetski Rahvavabariigiga, mis kuulub Välisvarade kontrolli büroo (OFAC) sanktsioonide alla."

"Kuidas on Venemaa Ühiskondlik Koda seotud Donetski Rahvavabariigiga, ettevõtte täpsustama ei vaevunud," ütles Klišas.

70
Tagid:
küberväejuhatus, küberkoostöö, küberjulgeolek, kübermaailm, küberkaitse, küberruum, küberrisk, kübersõda, küberoht, internet, USA, Venemaa
Samal teemal
Küberväejuhatuse ajateenijad võitsid Garage48 häkatonil teise koha
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega