Sea Shadow IX-529

National Interest: USA tahaks Venemaaga võitlemiseks droonide laevastiku luua

116
(Uuendatud 16:50 21.04.2019)
Ajakirjanduse andmeil hakkab USA mereväe juhtkonnale selgeks saama, et suured Ameerika laevad, mille pardal on sadu või tuhandeid meremehi, on Venemaa ja Hiina rakettide jaoks kergeks saagiks.

TALLINN, 21. aprill — Sputnik.  USA merevägi plaanib suurendada oma laevastikku robotilaevade kasutuselevõtu arvelt, vahendab RIA Novosti National Interesti.

Lennukikandja Harry S. Truman
© AP Photo / Mass Communication Specialist 3rd Class J. M. Tolbert

Väljaande kohaselt kavatseb Washington kulutada umbes neli miljardit dollarit kümne suure mehitamata pealveelaeva ja üheksa suure robotiseeritud allveelaeva ostmiseks. Samas võivad kulutused pärast sel aastal lõpule jõudva relvajõudude struktuuridele hinnangu andmist oluliselt suureneda, nagu viimase aastakümne praktika on näidanud.

Kontradmiral Randy Crites ütles NI-le, et uued robotilaevad hakkavad täitma nii avastamis- kui rünnakufunktsioone. Ta märkis, et nad on väiksemad ja autonoomsemad, samas on nende hind tavalaevadest madalam.

National Interest: miks USA sõjaväelased "Kalibreid" kardavad >>

Lisaks töötavad Ameerika Ühendriigid väljaande sõnul uue raketifregati kallal, mis toimiks projekti õnnestumise korral mehitamata laevade ja allveelaevade flotilli juhtimiskeskusena. 2020. aasta sõjalise eelarve raames kavatsetakse 20-laevalise partii esimese eksemplari ehitamiseks eraldada 1,3 miljardit dollarit.

Sputnik Eesti juba kirjutas, et USA mereväe juhatus avaldas Pentagoni riigihangete veebilehel loetelu nõuetest keskklassi mehitamata pealveelaeva MUSV (Medium Unmanned Surface Vehicle) prototüübi jaoks. 

Laeva peab iseloomustama ülim autonoomsus, suur tegevusraadius, suutlikkus ookeane ületada, kaaperdamist takistada ja tekil lasti vedada.

Lepingut taotlevad ettevõtted pidid oma projektid esitama 2018. aasta 19. novembriks.

Tuleviku mehitamata meresõiduk on suhteliselt väike — pikkusega 12-50 meetrit ja meenutades suuruselt Venemaa diversioonivastast kaatrit "Gratšonok" projektist 21980.

Vastavalt mereväe nõuetele peaks MUSVi laevatekk olema piisavalt lai, et sellele saaks paigutada kaks standardset merekonteinerit – 40- ja 20-jalase. Drooni maksimaalne kiirus rahulikul merel peab olema 24-27 sõlme, tavakiirus aga vähemalt 16 sõlme.

Maailmaturule jõudis Venemaa võimekas luuredroon >>

Tegevuskauguseks nõutakse 4500 meremiili (8300 kilomeetrit), autonoomne tegevusperiood 60-90 päeva. Seade hakkab kasutama NATO F-76 standardile vastavat diiselkütust, mis tähendab, et teda saab tankida ka USA Euroopa liitlaste mereväebaasides. Peamasina võimsuseks on — 300-500 kilovatti.

Projekti põhinõue on maksimaalne autonoomsus. Drooni kaugjuhtimisega peab kogu marsruudil hakkama saama üks inimene. Samas peab olema võimalik kuni 24-tunniks laeva pardale võtta väikest sõjaväelaste rühma — nelja mereväe eriüksuslast või merejalaväelast.

Vajaduse korral saavad nad täieliku juurdepääs kogu laeva riistvarale. Lisaks sellele peab MUSV olema turvatud võimaliku vaenlase kaaperdusgrupi eest. Selle probleemi lahendus on endiselt ebaselge, sest alusele ei ole kaitserelvastust ette nähtud.

Kõik side- ja kaugjuhtimisseadmed on paigaldatud tekile. Eelkõige on mainitud detsimeeter- ja millimeeterlaineala antenne ning Inmarsati satelliitsidevahendid, mille kaudu operaator, kes saades infot arvukatest kaameratest ja pardal olevailt andureilt, suudab MUSV-i "mandrilt" hallata.

116
Tagid:
droon, drooniüksus, mehitamata allveeseade "Poseidon", luuredroon, allveedroon, droonid, sõjalaevastik, laevastik, USA
Teema:
Droon (39)
Samal teemal
"Nad uputatakse Gibraltaris": ekspert Venemaa mereblokaadist
Militaaruudised, mis ei mahtunud meedia esiküljele
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega