Иранские депутаты сжигают американский флаг после выхода США из ядерной сделки с Ираном

USA valmistab ette sõjalist operatsiooni Iraani vastu pall on Putini käes

152
(Uuendatud 11:11 21.04.2019)
Sedamööda kuidas Trump survestab Iraani, kasvab Teherani sõltuvus Venemaast. Washington üritab Pärsia lahe riike Iraani vastu võitlema sundida.

TALLINN, 21. Aprill — Sputnik.  Kas Ameerika Ühendriigid ja Iisrael alustavad sõjalist operatsiooni Teherani vastu? Mitte ilmaasjata pole taas liikvele läinud teave ettevalmistustest "Araabia NATO" loomiseks, mida Trumpil on vaja Pärsia lahe riikide ühendamiseks Iraani vastu. Iisrael ja Venemaa on kõige järgi otsustades ilmselt kokku leppinud Iraani väljaajamises Süüriast, vahendab RIA Novosti.

Illustreeriv foto
© AP Photo / Redhawk Investment Group

Kui pärast eelmisel nädalal toimunud Iisraeli valimisi sai peaministriks taas Netanyahu, pöördusid kõigi pilgud Palestiina poole. Tõepoolest, vahetult enne valimisi kuulutas USA president Trump välja Iisraeli suveräänsuse Süürias asuvate Golani kõrgendike üle.

Lisaks lubas Netanyahu valimisvõidu korral annekteerida ka Jordani jõe läänekalda alad. See aga tähendaks Palestiina riigi ja "kahe riigi" reguleerimisplaani lõppu.

Sellegipoolest vajab esmajärjekorras tähelepanu mitte niivõrd Palestiina, kuivõrd Iraan, sest Trump lõhkas veel ühe pommi kuulutades Iraani armee tugevaima osa, Islamirevolutsiooni valvurite korpuse, terroristideks. Selle sammuga ei üllatunud USA riigipea, kes presidenditooli istumisest alates on Iraani sagedasti sihikule võtnud, muidugi mitte kedagi.

USA pole Iraaniga ikka rahul >>

Siiski päästis ta tulevikus ees ootavatest sündmustest teatades lahti signaalraketi. Nüüd on väga oluline küsimus: kas tõesti alustavad Ameerika Ühendriigid ja Iisrael sõjalist operatsiooni Teherani vastu? Kui palju suureneb Iraani-Iisraeli pinge?

Iisrael ja Venemaa leppisid kokku

Tegelikult ei ole Trumpi Palestiina-poliitika Iraanist sõltumatu. Trumpi väimehe ja Valge Maja nõuniku Jared Kushneri ettevalmistatud Palestiina-Iisraeli rahuplaani, nn sajandi tehingu üks peamisi eesmärke on lõpetada Iraani mõju Palestiinale. Seetõttu tahavad Ameerika Ühendriigid, et Palestiina poliitikat juhiks Muhammed Dahlan, keda toetab Egiptus ja Pärsia laht.

Lisaks on ajakirjanduses taas levima hakanud teave "Araabia NATO" loomise ettevalmistustest, millega Trump kavatseb ühendada Pärsia lahe riigid võitluses Iraani vastu. Seetõttu on arusaadav, et Trumpi-Netanyahu duett suurendab märkimisväärselt survet Iraanile. Kuid see ei tähenda, et asi läheks tingimata sõjalise operatsioonini. Sellise arengu on võimeline ära hoidma Putin.

Praegu on peamine mure Iraaniga seotud tema mõjuga Süürias. Kunagi koidab päev, mil Venemaa oma sõjaväe Süüriast välja viib. Siis läheb Bashar al-Assadi nõrk administratsioon Iraani kontrolli alla. Lisaks leppisid Assad ja Teheran hiljuti kokku Süüria mereväebaasis osas ja 1. oktoobriks valmistatakse ette Latakia sadama üleandmist Iraanile. See tähendab, et Assad tagab Iraanile juurdepääsu Vahemerele.

USA armee võib terroristlike organisatsioonide nimekirja sattuda >>

Ja see ei luba ei Iisraelil ega Venemaal käed rüpes istuda ning just seetõttu läks Netanyahu vahetult enne valimisi Moskvasse. Ta ütles Putinile: "Ära muretse, ma ei luba Iraanil Süüriasse jääda," mis lekkis Vene ajakirjandusse. Teisisõnu leppisid Iisrael ja Venemaa ilmselt kokku Iraani väljaajamises Süüriast. See aga tähendab, et ka Trump selles kaudselt osaleb.

Venemaa - Iraani konkurents

Selle Venemaa sammu taga on konkurents Iraaniga. Kuigi Putin on koos Teheraniga Assadi peamine toetaja, on Iraan Venemaa piirkondlik konkurent. Putin on Assadi, st oma huve kaitses oma eesmärgid Süürias juba niigi saavutanud.

Lisaks mõistab Putin, et niikaua kui Iraan jääb Süüriasse, Venemaa ja Ameerika Ühendriikide ning Iisraeli vahelised pinged ainult kasvavad. See aga ohustab Venemaa huve. Pealegi on Iisrael viimasel ajal märkimisväärselt suurendanud rünnakute arvu Iraani positsioonidele Süürias. Selline olukord kahjustab tõsiselt al-Assadi õhukaitset. Seejuures teeb Moskvale muret ainult see, et Assad võtaks ometi kogu Süüria territooriumi oma kontrolli alla.

Sedamööda, kuidas Trump survestab Iraani, kasvab ka Teherani sõltuvus Venemaast. Seetõttu on Venemaa liidri mõju Iraanile praegu tugevam kui kunagi varem. Ja kui Putin näitab selle kasutamisel Iraanile "punast kaarti" ja vastab Iisraeli rünnakule Iraani baasidele Süürias vaikimisega, siis rahustab ta sellega Ameerika-Iisraeli rinnet.

Kui aga Putin haarab Iisraelil käest ja lubab Iraanil saada alalised baasid Süürias (nagu ka Liibanonis) ... siis võivad sündmused areneda soovimatut rada. Ühesõnaga, nüüd on kord Putini käes..

152
Tagid:
Süüria, Venemaa, Iraan, Iisrael, USA
Samal teemal
Kannatus on katkenud: Venemaa ja Iraan loobusid USA dollarist
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega