Kaks nädalat pankrotini: Ukrainal pole maikuus võlausaldajatele midagi maksta

116
(Uuendatud 08:26 20.04.2019)
Kuidas Ukraina presidendivalimised ka ei lõpeks, tuleb vastvalitud riigipeal nädala pärast riik ilmselt maksevõimetuks kuulutada.

TALLINN, 20. aprill — Sputnik. Selle kuu lõpuks peab Kiiev tagasi maksma 1,4 miljardit dollarit välislaene, riigi välisvaluutareservid on aga poole väiksemad. Mis juhtub riigiga, kui ta oma võlgu ei tasu, uuris RIA Novosti.

Võlg on võõra oma

Ukraina rahandusministeeriumi andmetel peab riik sel aastal tagasi maksma 9,4 miljardit dollarit riigilaenu ja enamik sellest - viis miljardit - on välisvõlg. Maksete kõrgaeg langeb mai ja septembrikuusse – siis tuleb välismaistele võlausaldajatele üle kanda 1,4 miljardit dollarit. Arvestades, et valitsuse välisvaluutakontodel oli aprilli alguses vaid 800 miljonit dollarit, ei pruugi asi septembrimakseteni jõudagi.

© Sputnik / Стрингер

Maikuu võlakriis on omamoodi majanduslik iroonia. Ligi poolteisest miljardist dollarist, mille Ukraina peab tagasi maksma, on miljard maksed eurovõlakirjade eest, mis on välja lastud 2014. aastal USA garantiide alusel. Nüüd, viis aastat hiljem, hukutab Ukraina riigipöörde ühe peamise toetaja tagatisel võetud laen riigi majanduse täielikult.

"Kohutav kättemaks" ehk Ukraina presidendivalimiste teine voor>>

Rahvusvahelised eksperdid näevad Ukraina maksevõimega ilmselgeid probleeme. Märtsi keskel kinnitas Fitchi agentuur Ukraina pikaajaliseks reitinguks "B", mis tähendab "rämpsu".

See tähendab märkimisväärset krediidiriski ja seda, et laenude tagasimaksmise võime sõltub suuresti välistingimustest. Kuu aega hiljem andis Ukrainale samasuguse hinnangu S&P Global Ratings. Tegelikult tähendab see, et ainus võimalus Kiievi pinnalejäämiseks on jätkata uute laenude võtmist, et teenindada vanu.

Ära sülita vanasse kaevu

Ukraina võime saada uusi laene on väga küsitav. Kuna 1. märtsil tühistas Konstitutsioonikohus kriminaalkoodeksi artikli 368-2, mis käsitles vastutust ebaseadusliku rikastumise eest, blokeeris Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) 500 miljoni euro suuruse abi Euroopa Liidult. Korruptsioonivastase võitluse intensiivistamine oli ja jääb ka edaspidi üheks peamiseks koostöö tingimuseks IMFiga.

Võlausaldaja petmisega enne presidendivalimisi näib Ukraina olevat lõpetanud fondiga partnerluse.

"Kui järgmise kuu jooksul (või veidi hiljem) lahendust ei leita, võib IMFi järgmise auditi ja järgmise abi osa andmise edasi lükata, sest kriminaalvastutus ebaseadusliku rikastamise eest on fondi eelmise abiprogrammi tingimuseks," märkis S&P.

Sellegipoolest ei näe praegune riigi president Petro Porošenko probleeme ja teavitab ajakirjanikke edusammudest korruptsioonivastases võitluses.

"Viimase viie aasta jooksul on Ukraina Transparency International korruptsioonitajumise reitingus tõusnud 145-lt kohalt 120-le - seda ei ole palju, kuid esmakordselt õnnestus teha edusamme, mis näitab, et meil on veel palju tööd teha," ütles Porošenko väljaandele Ukrainskaja Pravda.

Valuutakatastroof

Ukraina riigivõlg koosneb mitte ainult välis-, vaid ka siselaenudest. Rahandusministeerium väljastab riigi siselaenuvõlakirju nii grivnades kui välisvaluutas. Seaduse järgi saab dollarites või eurodes nomineeritud võlakirju osta ainult grivnade eest, kuid nende järgi intresse maksma ja laenu lõppemisel need kustutama on rahandusministeerium kohustatud valuutas.

Politoloog: Porošenko sõnad tagandamisseaduse kohta on "pettekas">>

Sel aastal peab valitsus siselaenude kustutamiseks kulutama 4,6 miljardit dollarit. Seda raha rahandusministeeriumil aga ei ole ja vabalt turult valuuta ostmine on aastatega muutunud järjest raskemaks - viie aastaga on grivna väärtus langenud ligi 250 protsenti (aprillis 2014 maksis dollar umbes 11,3, nüüd - 27,5 grivnat).

Rahvusvahelise Valuutafondiga tülli minemine vähendas järsult Ukraina võimalusi välisvaluuta täiendavaks laenamiseks. Kuigi vastavalt praegusele ooterežiimile, kui fondi nõuded oleksid täidetud, võiks Kiiev saada 2,5 miljardit dollarit.

Ukraina majandusteadlane Viktor Skarševski on veendunud, et maksejõuetuse vältimiseks võtab valitsus tarvitusele äärmuslikud meetmed - ta hakkab otsima laenuvõimalusi vabaturult.

"Lähima nädala-paari paari jooksul läheb valitsus rahandusministeeriumi isikus välismaa kapitaliturule ja laenab eurovõlakirjadena umbes 1 kuni 2 miljardit dollarit kõrgete intressidega - kümme protsenti aastas või veelgi rohkem," kirjutab Skarševski Facebookis.

Tasub märkida, et selline kõrge kasumlikkus võib vastupidist mõju avaldada ja hirmutada riigivõlakirjade potentsiaalsed ostjad eemale, sest Kiiev pole tegelikult võimeline sellistel tingimustel võlakirju teenindama. Ukraina "võlapüramiid" võib nii lõpuks kokku variseda ja võlausaldajad tühjade kätega jätta.

Ukraina presidendivalimised>>

116
Tagid:
presidendivalimised, Petro Porošenko, Rahvusvaheline Valuutafond, Ukraina
Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega