Nadežda Savtšenko

Politoloog andis hinnangu Nadežda Savtšenko eeluurimisvanglast vabastamise tagajärgedele

86
(Uuendatud 15:28 16.04.2019)
Ukraina Ülemraada saadik Nadežda Savtšenko lasti eeluurimisvangistusest vabaks. See kohtuotsus riigi ametisolevale presidendile kasuks ei tule, leiab politoloog Andrei Suzdaltsev. Sedasi väitis ta Sputniku raadiosaates.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. Ukraina Ülemraada saadik Nadežda Savtšenko ja vangide vabastuskeskuse Ohvitseride Korpus juht Vladimir Ruban vabastati vahi alt seoses eelvangistuse tähtaja täitumisega, teatab Ukraina väljaanne Vesti. Savtšenkot ja Rubani kahtlustati terrorirünnakute ettevalmistamises, vahendas raadio Sputnik.

"Ma väljun sellest saalist vaba inimesena. Ma sain oma tahtmise ja hakkan Ukraina eest võitlema. Ma veel tõestan selles kohtus oma süütust. Aga praegu pole kiiret kuhugi," tsiteerib väljaanne Savtšenkot.

Talle määratud tõkendi tähtaeg sai täis 16. aprillil.

Savtšenko või tuumasõda? Hüpnoosi all Ukraina>>

Ukraina Peaprokuratuuri väitel oli Savtšenko kavandanud terrorirünnakuid parlamendihoones ja valitsusasutuste kvartalis. Teda ähvardab vabadusekaotus viiest aastast kuni eluaegseni.

Varem on raadasaadik väitnud, et tema kohtuasjaga seotud olukord aitas presidendikandidaadil Volodõmõr Zelenskõil presidendivalimiste esimeses voorus võita. Samas pole Zelenskõi ise Savtšenko kohtuasja ega tema isiku kohta sõnagi lausunud.

Pealegi on Savtšenko ukrainlasi üles kutsunud mitte hääletama valimistel "vanade poliitikute" poolt ja kui tarvis, seista oma hääle eest Maidanil.

Sputniku raadiosaates kommenteeris politoloog (kõrgem majanduskool) Andrei Suzdaltsev Savtšenko eeluurimisvanglast vabastamisega seotud asjaolusid.

"Savtšenko väljapääsemine (Ukraina valimiste – toim.) teise vooru eel heidab olukorrale pisut valgust Ukraina juhtkonna tegevuse legitiimsuse poole pealt viimasel paaril aastal. Meil ei ole illusioone selle suhtes, mis inimene Nadežda Savtšenko õigupoolest on. Vähe sellest, et ta on sõjakurjategija, kusjuures väga eksalteeritud, on ta ka propagandistliku hüsteeria ohver, kes seniajani Ukraina poliitilisel maastikul ilma teeb. See tähendab, et temast tehti kangelane, seejärel aga lõid needsamad inimesed ta risti, kui avastasid, et ta ei vasta talle pandud lootustele teha temast tõrvikukandja võitluses Venemaaga, nagu nad ütlevad, venemeelse maailmaga, "Vene agressiooniga". Savtšenko osutus juhitamatuks – selle eest ta istuma pandigi," usub Andrei Suzdaltsev.

Tuul müüri vastu: miks Nadežda Savtšenko astub üles rahu eest Donbassis>>

Tema hinnangul muudab Savtšenko vabastamine viis päeva enne presidendivalimiste teist vooru olukorda Ukraina poliitilisel maastikul.

"Ukrainas kasutatakse kohtuvõimu repressiivse mehhanismina arveteõienduseks poliitiliste oponentidega. Peab ütlema, et teatud ajajärgul sai Savtšenkost valitseva ladviku kindel vastane, kelle saatus otsustatakse 21. aprillil. Tema vabastamine annab tunnistust sellest, et (Ukraina ametisoleval presidendil) Petro Porošenkol ei ole otsustaval määral võimu käes. Sest see kohtuotsus muidugi presidendile kasuks ei tule – see annab tunnistust tema nõrkusest, ebastabiilsusest. Muljetavaldav osa Ukraina võimuladvikust on hakanud poliitilise vastase poolele üle jooksma, jooksu on pistnud kohtunikudki, nagu Savtšenko näitel näha võib. Tuletan meelde, et kui ta vangi pandi, oldi tema vastu väga kurjalt häälestatud. Vähim, mida talle süüks pandi, oli see, et ta on "Moskva agent". Tuleb välja, et "Moskva agent" lasti nüüd vabadusse. Nähtavasti seisavad Ukraina poliitilisel maastikul lähima paari nädala jooksul ees suured muutused," leiab politoloog.

Savtšenko süüasi

Prokuratuur süüdistab Savtšenkot parlamendihoonele plaanitud terrorirünnaku ettevalmistamises. Lutsenko sõnul plaanitses rahvasaadik "hävitada kaks looži" – valitsuse ja riigiametnike oma, purustada miinipildujatega Ülemraada kuppel ja automaatidega lõpetada ellujäänute elupäevad, vahendas Sputnik Eesti varem.

Raada võttis Savtšenkolt saadikupuutumatuse>>

Süüdistused põhinevad vangide vabastuskeskuse Ohvitseride Korpus juhi Vladimir Rubani kohtuasjal, kes peeti kinni suure relvapartiiga katsel sõita isehakanud Donetski Rahvavabariigist Kiievi kontrolli all olevale territooriumile.

Vastuseks teatas Ukraina kangelase nimetuse kandja, et "ainult laisk ei mõtleks presidendi administratsiooni või parlamenti õhku lasta." Samuti nimetas Savtšenko Lutsenkot "mehhanismiks Porošenko käes, kes saadikutele survet avaldab". Rahvasaadik tegi ettepaneku teda valedetektori all avalikult üle kuulata, kui julgeolekutöötajad "põnnama ei löö".

Tagasitee kodumaale>>

Savtšenko tunnistas üles, et vedas Donbassist relvi ja joonistas Kiievi valitsuskvartali hävitamise plaani, kuid väitis, et kõik see oli "sürrealism ja poliitiline provokatsioon", tema põhiline eesmärk aga oli "näidata võimudele, et nemadki on surelikud".

Savtšenko juhtum

Vene võimud vabastasid vangimõistetud Ukraina lenduri ja parlamendisaadiku Nadia Savtšenko 2016. aastal — kirjutas tol ajal Sputnik Eesti. Teda vahetati kahe Ukrainas vangistatud Vene sõjaväelase vastu.Vene kohus mõistis Savtšenkole 22. aastaks vangi. Savtšenko teenis Kremli-meelsete mässulistega võitlevas Ukraina vabatahtlike pataljonis, kui separatistid ta 2014. aasta juulis kinni võtsid.

Süüdistuse kohaselt koordineeris Savtšenko suurtükituld, milles Vene piiri lähedal hukkus kaks ajakirjanikku ja mitu tsiviilisikut. Savtšenko sõnul oli ta juhtunu hetkel juba Venemaale toimetatud.

86
Tagid:
Raada, terrorirünnak, Volodõmõr Zelenskõi, Ukraina, Nadežda Savtšenko
Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega