Briti Parlament lükkas tagasi kõik neli Brexiti stsenaariumi, illustreeriv foto

Briti Parlament lükkas tagasi kõik neli Brexiti stsenaariumi

77
(Uuendatud 10:34 02.04.2019)
Briti parlamendi alamkoda hääletas esmaspäeva õhtul maha kõik neli valitsuse lahkumisleppele alternatiivset Brexiti-plaani.

TALLINN, 2. aprill — Sputnik. Alamkoda hääletas kahe ettepaneku üle, mis nägid ette Ühendkuningriigi lahkumise järel lähedaste suhete säilitamist Euroopa Liiduga ja riigi jäämist esimesel juhul kas kaupade tolliliitu või teisel juhul kaupade ja teenuste ühisturule, vahendas ERR.

Donald Tusk: Brexiti saatus on meie Briti sõprade käes >>

Kolmas ettepanek nägi ette mistahes Brexiti-leppe rahvahääletusele saatmist ja neljas Brexiti tühistamist juhul, kui kaks päeva enne plaanitud lahkumist blokist ei ole ühtegi lepet heaks kiidetud.

Enim poolthääli - 280 - pälvis ettepanek korraldada uus referendum mis tahes Brexiti leppe üle, kuid selle vastu hääletas 292 saadikut.

Esimese ettepaneku EL-iga kaupade tolliliitu jäämisest lükkas parlament tagasi napilt kõigest kolme häälega.

Suurbritannia peaks Euroopa Liidust lahkuma hiljemalt 29. märtsil 2019. 29. jaanuaril keeldus Briti parlament muudatuste tegemisest Brexiti lepingu eelnõusse, mis oleks lükanud riigi väljaastumise ELst edasi kuni 31. detsembrini 2019, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti.

Euroopa Liidu liidrid nõustusid andma Ühendkuningriigi peaministrile Theresa Mayle kaks valikut Brexiti edasilükkamiseks, et vältida leppeta riigi lahkumist EL-ist 29. märtsil.

Kas Ühendkuningriik suudab teiseks Singapuriks tõusta >>

Kui Suurbritannia parlament kiidab lahkumisleppe heaks, siis nõustustakse Brexiti edasilükkamisega 22. maini. Kui parlament lepet heaks ei kiida, siis pakub Euroopa Liit siiski Brexiti edasilükkamist 12. aprillini.

Briti peaminister Theresa May teatas märtsikuus, et London on palunud Euroopa Liidu liidritel Brexit 30. juunini edasi lükata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

May ütles alamkojas, et on kirjutanud Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile ja "teavitanud teda, et Ühendkuningriik taotleb artikkel 50 perioodi pikendamist 30. juunini".

Brexiti 30. juunini edasi lükkamine võib kätkeda endas tõsiseid juriidilisi ja poliitilisi ohte, hoiatas Euroopa Komisjon pärast Briti riigipea Theresa May teadet, et London palub Euroliidu liidritelt kolmekuulist ajapikendust.

77
Tagid:
EL, poliitika, Brexit, Suurbritannia, Theresa May
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Samal teemal
Brexit – protsess läks käima