Elon Musk

Kuidas see teile meeldib, Elon Musk? "Tesla" tunnistati püramiidskeemiks

110
(Uuendatud 16:51 26.03.2019)
Ameerika Value Investors Club avaldas aruande Tesla väljavaadetest. Enam kui kümme aastat on 78 protsenti kõigist Tesla rahavoogudest moodustanud klientide ettemaksed.

TALLINN, 27. märts — Sputnik. Prognoos selline: teises kvartalis langevad aktsiate hinnad 200 dollarini, misjärel nende väärtpaberite tagatisel laenu andnud kreeditorid hakkavad laenude tagastamist nõudma, vahendab RIA Novosti.

Investorid hakkavad massiliselt aktsiad müüma, hinnapakkumised kukuvad 50 dollarini ja ettevõte läheb sisuliselt pankrotti.

Ponzi skeem

Lisaks viitab Value Investors Club (VIC) Tesla "suurimale nõrkusele" - ettevõte töötab "püramiidskeemi" põhimõttel. "Tegelikult on see Ponzi skeemi alaliik," ütlevad VIC analüütikud, "Tesla on kogu aeg rahastanud oma tegevust uue toote (roadster, seejärel mudelid S, X, 3, Semi, Roadster 2, nüüd mudel Y) väljakuulutamisega ja kogunud enne tootmise alustamist ettemakseid.

Ettevõte kulutab ettemakseid tegevuskulude katmiseks ja uue mudeli väljalaske korraldamiseks. Kui raha otsa saab, teatab Musk järgmisest tootest ja alustab ettemaksu kogumist juba uue mudeli tootmise rahastamiseks. Value Investors Club arvutas välja, et "alates 2008. aastast moodustasid 78% Tesla rahavoogudest klientide ettemaksed.

Tegelikult olid autode tellijad lihtsalt ettevõtte võlausaldajad, saamata intressi, mida nad oleksid raha pangahoiusele pannes saanud."

VIC hinnangul lõpetab Tesla esimese kvartali ühe miljardi dollariga, millest 800 miljonit on klientide ettemaks. "Teises kvartalis peab ettevõte need vahendid tõenäoliselt jooksvateks kuludeks kulutama, et pankrotti vältida," konstateerivad investeerimisklubi analüütikud.

Järeldust Tesla töötamise kohta "püramiidi" põhimõtte kinnitavad ka viimased uudised - alles eelmisel nädalal teatas ettevõte, et alustab eeltellimuste vastuvõtmist uutele crossover Y-mudelile ja veoautodele Semi. Esimene partii uusi veoautosid Founders Series versioonis on piiratud - 1000 tükki. Seejuures ei ole ära toodud ei uue auto hinda, tootmise alguse aega ega masina täpseid andmeid.

On teada ainult ettemaksu summa - 200 tuhat dollarit tükist. Samal ajal maksavad standardvarustusega Semid 150 tuhat (läbisõit ühe laadimisega 300 miili) ja 180 tuhat (500 miili läbisõiduga). Nende veoautode ettemaks on 20 000 dollarit. Millal need kätte saab, pole teada.

Tellimused langevad

Value Investors Clubi analüütikute arvates tähendab Tesla kriitiline sõltuvus klientide ettemaksetest, et pidev uute tellimuste voog on ettevõttele elu ja surma küsimus. Samal ajal väheneb nõudlus Ilon Muski elektriautode järele. "Teslal on probleeme nõudlusega," ütles Gordon Johnson Ameerika Vertical Groupist.

Tema arvutuste kohaselt müüs Muski ettevõte oktoobris USAs 17 750 Model 3, novembris 18 650 ja detsembris 25 250, st eelmise aasta lõpuni oli müük pidevalt kasvanud. Kuid uuel aastal on olukord dramaatiliselt muutunud: jaanuaris müüs Tesla Ameerika Ühendriikides ainult 6500 Model 3 elektriautot ja veebruaris isegi vähem kui 5750 tükki. 

"Tesla kaotab selles kvartalis 500-600 miljonit dollarit vähese nõudluse ja hindade langetamise tõttu," ütles Johnson, konstateerides, et "nõudlus vähenemine on olnud pettumus." Teised eksperdid viitavad samuti, et nõudluse vähenemine on Tesla peamine probleem.

Goldman Sachsi analüütik David Tamberrino märgib, et nii paradoksaalne kui see ka ei tunduks, võib mudel Y ilmumine ettevõtte finantsseisundit veelgi nõrgendada, sest uus auto hakkab Model 3 ostjaid üle meelitama.

Tamberrino sõnul on Tesla jagamatu valitsemisaeg turul lõppenud - Jaguar, Audi, Nio ja paljud teised autotootjad toovad turule üha uusi elektriautode mudeleid. "Tõeline konkurents algab käesoleva aasta teisel poolel," on analüütik kindel, "ja siis variseb Tesla tõeliselt." Kusjuures pole veel kaugeltki kindel, et ettevõte sügiseni üldse vastu peab.

"Püssirohutünn ähvardab iga hetk plahvatada: Teslal võib lähitulevikus sularaha otsa saada, võlausaldajad või aktsionärid võivad kasvõi homme tootjale pankroti tekitada," märgitakse Perseid Capital aruandes, "või Ilon Musk on tõesti geenius, kes suudab ettevõtte läbi "loomingulise kaose" põrgu juhtida. Kui tegemist on Teslaga, ei saa milleski kindel olla."

Tõehetk

Eelmisel neljapäeval kutsus Ilon Musk Tesla töötajaid üles ületunnitööd tegema, et täita kvartali lõpuks klientidele 30 000 sõiduauto üleandmise plaan. "Arvestage, et kvartali viimase kümne päeva jooksul on teie peamine prioriteet abi autode väljalaskmisel," teatas Musk e-kirjaga, mille said kõik ettevõtte töötajad, "aeg näitab, et see on õige, sest me lõime autod ja inimesed ostsid, nii et me peame lihtsalt autod uutele omanikele kätte toimetama!"

Nii Musk, investorid, kui ka turuanalüütikud teavad hästi, et autode klientidele tarnimise kvartaliplaani täitmata jätmine viib lõpuks Tesla usalduse õõnestamiseni ja siis saavad kõige pessimistlikumad prognoosid väga kiiresti reaalsuseks.

110
Tagid:
petuskeem, investor, elektriauto, Tesla
Samal teemal
Ameerika miljardär hakkab lihtsameelseid leegiheitja abil karistama
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega