Hiina, Itaaliaa ja EL lipud, illustreeriv foto

Itaalia võtab hiinlastelt laenu ja "õõnestab Euroopa ühtsust"

105
(Uuendatud 17:48 25.03.2019)
Eurooplased kahtlustavad Itaaliat kavatsuses "oma sõltumatus" jõukale kommunistlikule Hiinale "maha müüa" ja nõuavad Brüsselilt Hiina presidendi Xi Jinpingiga visiidi ajal 23. märtsil Roomas hiinlastega allkirjastatud kokkuleppe tõkestamist.

TALLINN, 25. märts — Sputnik, Aleksei Toom. Prantsusmaa president Emmanuel Macron võõrustab Pekingiga diplomaatiliste suhete sõlmimise aastapäeval külalisena Hiina riigipead Xi Jinpingi ja valmistub arutama temaga koostöö arendamise võimalusi. Sakslased kahtlustavad Pekingit kavatsuses eurooplasi rahaga üle meelitada ja Euroopa Liitu lõhkuda.

"Mul on väga hea meel tervitada Prantsusmaal president Xi Jinpingi ja tema abikaasat. See visiit tugevdab meie strateegilist partnerlust ja kinnitab Prantsusmaa, Euroopa ja Hiina rolli mitmepoolsuse poliitika toetamisel," märkis president Macron suhtlusvõrgustikus Twitter.

President Charles de Gaulle seadis 55 aastat tagasi sisse dialoogi Hiinaga, kuid mitte keegi Euroopas ei võinud siis arrvata, et kommunistlik Hiina hakkab üles ostma Euroopa parimaid ettevõtteid ja meresadamaid, täidab mandri turud odavate kaupadega, saab ülemaailmseks majanduslikuks ja tehnoloogiliseks liidriks ja hakkab Euroopale miljardilistes summades laenu andma.

Laupäeval, 23. märtsil, nagu Sputnik Eesti teatas, viibis president Xi Jinping Roomas ja Itaalia allkirjastas Hiinaga ligi kolmkümmend lepingut, olles saanud Pekingi nõusoleku kahe ja poole miljardi euro suuruseks investeeringuks algatuse Uus Siiditee arendamiseks, hõlmates eeskätt Itaalia meresadamaid.

Председатель КНР Си Цзиньпин и премьер-министр Италии Джузеппе Конте
© REUTERS / YARA NARDI
Hiina president Xi Jinping ja Itaalia peaminister Giuseppe Conte

"Rooma tõi hiinlased otse Euroopa keskele," kinnitavad Itaalia valitsuse poliitika kriitikud ja nõuavad Brüsselilt Hiina RV-ga sõlmitud lepingute tõkestamist.

Suurriigid toetavad Euroopa vankumatut ühtsust

"Transpordisidemete laienemine Euroopa ja Aasia vahel on iseenesest hea asi, aga ainult seniajani, kuni Euroopa iseseisvus ja suveräänsus ohtu ei satu," tsiteerib EL-i volinikku Günther Oettingeri viitega meediagrupile Funke sakslaste Handelsblatt.

Ciao, Euroopa: miks Itaalia Euroliidu Hiina vastu vahetab >>

Saksamaa volimees märkis, et jälgib "murelikult seda, kuidas Itaalia ja teised Euroopa riigid, strateegilise tähtsusega taristud, elektrivõrgud, kiirraudteed ja meresadamad eurooplaste käest hiinlaste kätte lähevad."

"Euroopal on kiiremas korras tarvis Hiina-suhete strateegiat, mis ootusi tõesti õigustaks," lausus Oettinger ühtlasi, andes sellesamaga mõista, et ei näe EL-i riikide ühist seisukohta "Hiina küsimuses".

Saksamaa välisminister Heiko Maas kommenteeris Rooma ja Pekingi vahelist lepingut sõnadega:

"Maailmas, kus eksisteerivad säärased hiiud nagu Hiina ja Venemaa või meie partnerid Ameerika Ühendriikides, suudame me ellu jääda ainult sel juhul, kui oleme Euroopa Liidus.

Aga kui mõned riigid arvavad, et võivad hiinlastega targemini äri ajada, siis ootab neid üllatus, kui nad ärkavad ja avastavad end (Hiinast) sõltuvatena," ütles minister Maas saksa väljaandele Welt am Sonntag.

Rooma jahmatas läänemaailma "armastusega" Hiina raha vastu

Hiina presidendi Xi Jinpingi Rooma-visiit päädis 23. märtsil allakirjutamisega lepingute paketile, mille kohaselt Itaalia osutub maailma majandusliidrite rühmituses G7 esimeseks riigiks, kes võtab Pekingilt hiinlaste algatuse Üks Vöö, Üks Tee raames miljardite ulatuses laenu. Sellega viis ta nii Euroopa Liidu kui USA peaaegu šokiseisundisse.

Ekspert: Hiina pole ajaloos kunagi altruismiga silma paistnud >>

Oodata võib, et Jinpingi kohtumised Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga, kes on talle seltsiks kutsunud kantsler Angela Merkeli ja Euroopa Komisjoni Jean-Claude Junckeri, Euroopat samavõrd ei šokeeri.

Aga ka Pariisis plaanitsetakse tuumaenergetika, aerokosmonautika ja keskkonnakaitse valdkonnas igati soodsate lepingute sõlmimist. Arvatakse, et Euroopa juhtivad riigipead püüavad koos president Jinpingiga välja töötada teatavad "konvergatsioonipunktid", koostöö nendes vastastikuste huvide valdkondades, kus see põhimõtteliselt võimalik on.

Varem on Brüssel Euroopa Liidu riikidele meelde tuletanud, et Hiinat tuleb käsitleda Euroopa strateegilise partnerina, kuid samal ajal ka strateegilise konkurendina, kuivõrd Peking taotleb majandusliku, tehnoloogilise ja poliitilise liidri rolli.

EL peab saavutama Pekingilt loobumise praegu kehtivatest piirangutest ja takistustest Euroopa ettevõtetele, kes soovivad pääseda hiiglaslikule Hiina turule, leiab Euroopa Komisjon. Peking lubab "samm-sammult", järk-järgult eurooplaste mured lahendada, ent tähtaegadest ega tingimustest ei kõnele, ei tõota loobuda oma hinnangutest, mis on dikteeritud riigi ühiskondliku korra olemuse poolt.

105
Tagid:
majandus, poliitika, Euroopa, EL, Prantsusmaa, Itaalia, Hiina
Samal teemal
Hiina oht: veerand triljoni suurune "rööv"
Itaalia asepeaminister: uus Euroopa Parlament võib suhted Venemaaga uuesti läbi vaadata
Hiina transiidi uus tee - kellele ja mida Eestis kukub
Ainuüksi Brüsselis on 250 Hiina spiooni
Hiina oht: "Taevaalune kuningriik" võib osutuda uue kriisi põhjustajaks
Kas default või lahkulöömine: Itaalia võitlus Euroopa Liiduga
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega