Iisreali sõdurid Golani kõrgustikull Süüria piiri ääres

Venemaa vastas Trumpi plaanile Golani kõrgendikud Iisraelile kinkida

194
(Uuendatud 10:14 22.03.2019)
Venemaa teatas, et ei tunnusta iialgi okupeeritud Golani kõrgendikke Iisraelile kuuluvatena.

TALLINN, 22. märts - Sputnik.  Venemaa Föderatsiooninõukogu välissuhete komitee liige, senaator Oleg Morozov teatas agentuuri RIA Novosti vahendusel: "Venemaa ei lähe sellise tunnustamise peale välja mitte kunagi." Ta märkis samuti, et "Trump õrritab pidevalt rahvusvahelist kogukonda ja araabiamaailma".

Katse lõhestada araabiamaailma

Morozov usub, et Trumpil on seejuures kolm eesmärki. "Esimene on siduda Iisrael tugevamini Ameerika külge, et ta peaks USA-d mitte ainult peamiseks, vaid tegelikult ainsaks liitlaseks selles küsimuses," ütles senaator.

"Teine eesmärk on araabiamaailma lõhestada. Küllap keegi neist murdub ja neelab selle alla. See seoks ta Ameerika Ühendriikidega ja nõrgendaks araabia ühtsust selles küsimuses," lisas ta.

"Kolmas eesmärk on anda sellega löök Süüria ja tema partnerlusele Venemaaga," lõpetas poliitik.

"Valatakse õli tulle"

Föderatsiooninõukogu välissuhete komitee esimehe esimene asetäitja Vladimir Džabarov teatas, et Ameerika Ühendriigid ei ole rahul Süüria rahuprotsessi käivitumisega, mistõttu astuvad nad samme pingete suurendamiseks piirkonnas.

Lähis-Ida olukord on just hakanud rahunema ja algamas on rahumeelse lahenduse otsimine Süürias, kuid USA püüab õli tulle valada," märkis ta.

Ta rõhutas, et see ameeriklaste otsus sarnaneb eelmisele - tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. "Ameeriklased ei vaja selles piirkonnas rahu, neil on vaja sõda, kaost, nad on huvitatud oma relvade müümisest," ütles Džabarov.

Senaator avaldas kahetsust, et Trumpi selline põhjendamatu avaldus võib viia araabiamaailma hapra tasakaalu rikkumiseni, Iisraeli vastu algavad provokatsioonid, võivada puhkeda kokkupõrked. Senaator tuletas meelde, et nn vaidlusalustel territooriumidel paiknevad rahuvalvajate üksused.

194
Tagid:
USA, Venemaa, Golani kõrgustik, Süüria, Iisrael
Samal teemal
National Interest: S-300 on Iisraelile ohtlik
Türgi ja Venemaa asuvad koordineerima sõjategevust Süürias
Iisrael: USA vägede Süüriast väljaviimist pole vaja üle dramatiseerida