Истребитель СУ-35

Sõjandusekspert kommenteeris Egiptuse Su-35 ostu

95
(Uuendatud 17:53 19.03.2019)
Egiptus ostab kümneid Vene hävituslennukeid Su-35, teatas ajakirjandus, lisades, et viimastel aastatel on Kairost saanud üks suuremaid Vene relvade ja sõjaväetehnika ostjaid.

Juri Zverjev - raadio Sputnik

Venemaa sõlmis Egiptusega mitmekümne multifunktsionaalse raskehävitaja Su-35 tarnelepingu, teatas ajaleht Kommersant, viidates kaitsetööstusettevõtte kõrgematele juhtidele.

Hävitaja Su-35
© Sputnik / Виталий Аньков

Väljaande kohaselt räägime me "rohkem kui kahekümne masina" suurusest partiist ja nende relvastusest 2 miljardi dollari väärtuses. Leping kinnitab Egiptuse kui ühe suurima Venemaa relvade ostja staatuse.

Nagu märkisid "Kommersandi" vestluspartnerid, võivad tarned alata juba 2020-2021.aastatel. Nende sõnul tagab leping masina tootja, Amuuri-äärse Komsomolski tehase tootmisvõimsused tööga pikemaks ajaks.

Raadio Sputniku sõjaline ekspert, Immanuel Kanti nimelise Balti Föderaalse Ülikooli osakonnajuhataja Juri Zverjev kommenteeris olukorda, märkides, et viimastel aastatel on Egiptus olnud üks suurimaid Vene relvade ja lahingutehnika ostjaid.

"See on tavaline ümberrelvastumine, vabanemine vanadest lennukitest, mis on Egiptuses hetkel kasutusel. Olen enam kui kindel, et Egiptus ei kavatse oma naabreid rünnata. Tegu on armee relvastuse tavapärase uuendamisega. Venemaal on head lennukid, oma klassis peetakse neid maailma parimateks."

"Meie moderniseeritud hävitajaid MiG-29M/M2 Egiptus juba ostis, sõlmitud on leping ka lahingukopterite Ka-52 tarneks.

Nüüdseks uuendatakse sõjalised kontaktid, mis meil Egiptusega Nõukogude ajal olid. Need katkesid mõneks ajaks – pärast seda, kui Egiptus poliitiliselt Ameerika Ühendriikide poole pöördus ja USA relvi ostma hakkas. Venemaa naaseb nüüd oma endisele turule," ütles Juri Zverjev.

24 Su-35 hävitaja tarneleping Pekingiga allkirjastati 2015. aastal ja tarnetähtaeg on 2019. aasta, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Вильф

Nagu Sputnik Eesti National Interesti kommenteerides juba kirjutas, on Su-35 relvastatud iseseisvalt radarjuhitavate K-77M rakettidega, mille deklareeritud laskekaugus on üle 190 kilomeetri. Lähidistantsil kasutatakse infrapunasihitamisega rakette R-74, mida piloot saab juhtida kiivril oleva optilise sihiku abil. Lisaks on Su-35 arsenalis keskmaaraketid R-27 ja P-37 ja kaugmaaraketid, mis on ettenähtud kaugtuvastusradarite ja tankurlennukite hävitamiseks elektronvõitlusvahendite kasutamise tingimustes.

Peamiseks relvaks varglennukite vastu peaks Su-35-l olema elektrooniliselt skaneeriv passiivne võreantenniga radar "Irbis-E", samuti kiudoptiline lokatsioonisüsteem ОЛС-35, mis sisaldab kuni 80 kilomeetrit kaugusel asuvat sihtmärki jälgida suutvat soojusseireseadet.

NI arvates võimaldavad kõik need tegurid väita, et Su-35 ületab kõik lääne neljanda põlvkonna analoogid, sealhulgas Ameerika F-15 ja Euroopa Eurofighter ja Rafale. Küll aga jäävat ta ameeriklaste väitel mõnevõrra alla F-35 tuvastusvõime kaugusele, kuid on viimasest 3,5 korda odavam.

95
Tagid:
Su-35, relvastus, Venemaa, Egiptus
Samal teemal
National Interest hindas Su-35 võiduväljavaateid Ameerika varghävitajate vastu
Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud, illustreeriv foto

Forbes: USA sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on lootusetult hilinenud

(Uuendatud 10:27 31.12.2019)
USA finantsväljaande Forbes analüütikud leiavad, et Washingtoni sanktsioonid Nord Stream 2 vastu ei suuda enam torujuhtme ehitamist takistada.

TALLINN, 31. dets — Sputnik. USA kongress hilines terve aasta võrra Vene-Saksa torujuhet Nord Stream 2 piiravate meetmete vastuvõtmisega, teatati Ameerika finants- ja analüütilises väljaandes Forbes.

"Need sanktsioonid on liiga nõrgad ja liiga hilinenud. Need ei meeldi isegi Venemaa vastastele," ütles väljaande analüütik Kenneth Rapoza.

Lisaks märkis Forbes, et selleks ajaks, kui Ukraina gaasitransiidiriigina energiaturule naaseb, kaotab USA ühe peamise argumendi Venemaa gaasi impordi vastu. See muudab Washingtoni vedelgaasi tarnete edendamise Euroopas märkimisväärselt keerukamaks.

"Nord Stream2 projekt on alati Ukraina jaoks kõrvakiiluks olnud," lõpetas Ameerika väljaanne.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et USA Riigidepartemang andis võimaluse Nord Stream 2 valmis ehitada.

Ettevõtted, kes tegelevad gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamisega, ei satu Ameerika sanktsioonide alla, kui nad peatavad töö enne 20. jaanuari 2020, järelikult tekkis neil võimalus järelejäänud aja jooksul torude paigaldamine merealusel lõigul lõpule viia.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Projekt Nord Stream

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Tagid:
sanktsioonid, poliitika, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2
Samal teemal
Nord Stream 2
Машинный блок атомной станции

Venemaa ja Türgi asutasid tuumajaama ehitamiseks ühisettevõtte

(Uuendatud 13:10 30.12.2019)
Vene–Türgi koostöö, mis käib edukalt gaasitransiidi, relvastuse ja rahuvalve alal, täienes Akkuyu tuumajaama ehitamisega.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Vene insenerid käivitavad juba 2023. aastal Türgis Akkuyu tuumaelektrijaama esimese energiaploki — uue tuumajaama rajab spetsiaalselt selleks asutatud ühisettevõte.

Ühisettevõtte "vanemateks" said RIA Novosti teatel Akkuyu ehituse peatöövõtja, Vene kontsern Titan-2, mis kuulub riigikorporatsiooni Rosatom juhtimisahelasse, ja üks suurimaid erainvestoreid, Türgi ehitusfirma İçtaş.

Генеральный директор государственной корпорации по атомной энергии Росатом Алексей Лихачев
© Sputnik / Максим Богодвид
Venemaa riikliku aatomienergiakorporatsiooni Rosatom peadirektor Aleksei Lihhatšov

Rosatomi peadirektori Aleksei Lihhatšovi sõnul võimaldab asutatud Vene–Türgi allianss loota projekti edukale elluviimisele.

Akkuyu TEJ esimesele energiaplokile pandi nurgakivi 2018. aasta kevadel. Tuumajaama projekt hõlmab neli energiaplokki Venemaa "kolmanda pluss" põlvkonna reaktorseadmetega VVER-1200, mis vastavad kõige rangematele, nn Fukushima-järgsetele ohutusstandarditele.

Akkuyu TEJ projekti kogumaksumus on umbes 20 miljardit dollarit. Uue tuumajaama esimene energiaplokk käivitatakse 2023. aastal, edaspidi on kavas käiku lasta üks plokk aastas. 

Akkuyu TEJ projekt viiakse ellu skeemi "ehita, valda, käita" kohaselt: Vene pool ehitab Türki tuumajaama ja hakkab seda juhtima.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uue rahvusvahelise trendi — keskkonnaaktivistide meelest "räpasest" energeetikast tulenevate kliimamuutuste vastase võitluse — taustal on "rahuliku aatomi" kasutamine uuesti populaarsust võitnud.

Oma "minituumajaama" ehitamisest on mõeldud isegi väikeses Eestis, mille põlevkivienergeetikale on Brüssel kuulutanud lõpliku surmaotsuse, mis ei kuulu edasikaebamisele.

Lugege lisaks:

Samal teemal
Berliinis oodatakse IEAE järeldusi Iraani "tuumalao" kontrollimisest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega